معیارهای سئو – 10 معیار Metric و روشی برای اندازه گیری سئو

انسان برای هر کاری که قرار است انجام ‌دهد همیشه به دنبال نتیجه‌ی نهایی و بهبود کار خود است. سئو نیز به همین نحو است اگر شما یک سئو کار هستید حتما راهی را برای بهبود سایت می‌یابید تا به بهترین شکل در نتایج جستجو دیده شوید. یکی از سختی‌های سئو، فهمیدن میزان تاثیر کاری که روی سایت انجام می‌دهید است. با وجود اینکه سئو شاید تاثیر خود را ماه‌ها بعد بگذارد چگونه می‌فهمید کارتان نتیجه داده یا نه؟ می‌خواهیم معیارهای سئو را با استفاده از ابزارهای خود گوگل برای پیگیری روند سایت بررسی کنیم. چگونه می‌توانیم بهترین نتیجه را به ارمغان بیاوریم؟
معیارهای سئو
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

فهرست مطالعه محتوای "معیارهای سئو – 10 معیار Metric و روشی برای اندازه گیری سئو"

در اینجا به بررسی 10 مورد از معیارهای مهم سئو می‌پردازیم:

1. تعداد کلیک‌ها؛ مهم‌ترین معیار اندازه‌گیری سئو

یکی از نکات مهم سئو، میزان تعداد کلیک‌ هر سایت می‌باشد. حتما می‌پرسید چگونه می‌توانم تعداد کلیک‌های سایت خودم را ببینم؟ شما می‌توانید تنها با مراجعه به گوگل سرچ کنسول تعداد کلیک‌ها در گوگل را مشاهده کنید.

تعداد کلیک

این قسمت به شما نشان می دهد دقیقاً چه تعداد از افراد در نتایج Google بر روی سایت شما کلیک کرده‌اند. همچنین شما می‌توانید اطلاعات مفید دیگری مانند impression و Avg CTR را مشاهده کنید.

CTR

البته این موارد به اندازه تعداد کلیک‌ها مهم و ضروری نیستند. تعداد کلیک‌ها همانند نکات ستاره‌ای، کلیدی و مهم‌ترین معیار برای سایت شماست. اگر این تعداد در حال افزایش باشد، تلاش‌های شما برای کسب رتبه در گوگل موثر بوده است. در غیر اینصورت احتمالا می‎‌خواهید همه چیز را تغییر دهید که ما سراغ دومین معیار سئو می‌رویم.

2. Core web vitals؛ روشی برای اندازه‌گیری تجربه کاربری

Core Web Vital روش گوگل برای اندازه‌گیری تجربه کاربری یا UX کلی سایت شماست.

report

همانطور که می‌دانید گوگل، تنها سایت شما را بر اساس فاکتورهایی مانند: لینک دادن و بهینه سازی کلمات کلیدی یا لینک سازی ارزیابی نمی‌کند؛ بلکه سایت‌ها را تا حدودی بر اساس سیگنال‌های تجربه کاربر (UX) درجه بندی می‌کند حتی اگر موارد دیگر هنوز هم مهم باشند.

گوگل می‌خواهد مطمئن شود که سایت شما کاربر پسند است و الگوریتم RankBrain مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل، نحوه تعامل کاربران با وبسایت شما را برای گوگل آسان می‌سازد.

گوگل معیارهای تعامل کاربر را بخش به بخشی بزرگتر از الگوریتم تبدیل کرده است به همین دلیل است که باید توجه زیادی به core web vitals کرد.

اگر به گزارشات بالا توجه کنید متوجه می‌شوید که بر اساس عملکرد صفحه، تجربه کاربری صفحه شما به درستی عمل نمی  کند پس باید برای بهبود سایت موارد مورد نیاز را بررسی کرد.

3. Referring Domains؛ تاثیر لینک‌ها بر رتبه سایت

نباید از این موضوع غافل شد که لینک‌ها بخش مهمی از الگوریتم‌های گوگل هستند. اگر سئوکار باشید حتما می‌دانید که این فرایند طبیعی می‌باشد؛ مسئله این است که باید رابطه ای بین تعداد کل بک لینک ها و رتبه بندی پیدا شود.

reffering domain

ما همچنین می‌دانیم که صفحات وب با دامنه های ارجاع دهنده بیشتر، در جستجوی ارگانیک گوگل رتبه بالاتری دارند. توصیه ما این است: بیشتر از اینکه بر روی بک لینک‌ها تمرکز داشته باشید به ارجاع دامنه ها دقت کنید (ارجاع دامنه همان تعداد دامنه هایی است که از آن backlink دریافت می‌کنید).

می‌توانید برای بررسی Referring page از ابزار ahrefs استفاده کنید. اگر این تعداد در حال افزایش باشد نشانه این است که کارایی بازاریابی محتوا سایتتان و ایجاد لینک ها به درستی صورت گرفته و تاثیرگذار بوده است.

4. ترافیک ارگانیک؛ روشی دیگر برای ارزیابی سئو

روش دیگر برای ارزیابی سئو سایت میزان ترافیک organic traffic که میتوانید از طریق google Analytics به راحتی اطلاعات مورد نظر را کسب کنید.

برای پیدا کردن ترافیک ارگانیک ابتدا به بخش audience بروید و بر روی گزینه overview کلیک کنید.

overview

سپس Add segment را انتخاب کنید.

add segment

و بعد به سراغ organic traffic بروید.

organic traffic

خواهید دید که شما دقیقا چه تعداد بازدیدکننده از موتور جستجو داشتید.

click

احتمالا این سوال در ذهن شما به وجود می‌آید که آیا ترافیک ارگانیک همان تعداد کل کلیک ها در گوگل سرچ کنسول است درست است، اما معیار اندازه گیری کل کلیک ها و ترافیک ارگانیک متفاوت است. در گوگل سرچ کنسول تعداد کل کلیک‌ها فقط میزان بازدید گوگل را اندازه گیری می‌کند اما در گوگل انالیتیکس، ترافیک ارگانیک تمام موتورهای جستجو مانند bing را شناسایی می کند.

به همین دلیل است که گاهی اعداد از هر منبعی متفاوت است اما روند کلی در یک خط قرار می‌گیرد. اگر هر دو این موارد در مسیر درست حرکت کنند نشانه خوبی است.

5. تجربه کاربری؛ core web vitals تمام داستان نیست

قبلا گزارش web vitals coreرا بازگو کردیم اما مسئله این است که web vitals core تمام داستان را تعریف نمی‎کند. Core web vitals تمام تمرکز خود را بر روی اندازه گیری سرعت سایت می‌گذارد. اما اگر فقط به این موضوع توجه کنید، دید خود را نسبت UX یا تجربه کاربری را محدود کردید.

می‌خواهیم دو سیگنال اصلی دیگر کاربر که گوگل در الگوریتم خود استفاده کرده است را بررسی کنیم:

دلیل دیگری که پیشنهاد می کنیم تمرکز خود را بر این دو معیار سئو بگذارید بهبود آسان آنهاست. در واقع شما می توانید به راحتی این معیارها را از google analytics استخراج کنید. کافی است به قسمت Behavior Cont Content Site → Landing Pages بروید.

تجزیه و تحلیل نحوه تعامل کاربران با هر صفحه در سایت را مشاهده خواهید کرد.

landing page

دو ستون اصلی و مهمی که باید به آنها توجه کنید Avg. Session Duration( مدت زمانی است که کاربران پس از ورود به سایت شما روی آن می گذرانند) و bounce rate (نرخ پرش) است.

بدیهی است که هر چه مقدار Avg. Session Duration بیشتر باشد بهتر است. افرادی که در سایت شما ماندگار شده اند به طور قطع صفحه برایشان مفید واقع شده است و مورد پسندشان است در مقابل افرادی که به سرعت از سایت خارج می‌شوند یعنی سایت برایشان مفید نبوده و این افراد میزان نرخ پرش را بالا میبرند که ما به این مورد نیز باید توجه داشته باشیم.

report

به گزارش بالا توجه کنید؛ میزان نرخ پرش در گزینه اول بسیار بالاست کاری که باید انجام شود این است که صفحات با نرخ پرش بالا را شناسایی کنید و به بهبود این صفحات بپردازید.
اگر صفحه شما نیز نرخ پرش بالایی دارد احتمالا محتوای شما محتوای کاربردی و مفیدی برای کاربر نیست پس به بهبود محتوا سایت خود بپردازید.

6. Traffic cost؛ پرداخت هزینه به ازای هر کلیک

معیارهای سئو همانند: referring page, traffic organic, bounce rate و… مهم هستند اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا سئو در تجارت شما تاثیرگذار است؟ شما به راحتی می توانید رتبه اول گوگل برای یک کلمه کلیدی را کسب کنید.

توجه: دقت کنید که تحقیق کلمات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند که از این مسئله صرف نظر کنید و به هزینه‌های ترافیک سئو توجه داشته باشید. به این شکل که شما به صورت استراتژیک کلمات کلیدی مورد نظر مخاطبانتان را انتخاب کنید و برای آن کلمه کلیدی صفحه خود را آماده سازی کنید.
هزینه ترافیک سئو براورد مبلغی است که شما برای ترافیکی که از Google Organic دریافت می کنید و در Google Ads پرداخت می‌کنید.
شما می‌توانید برای این اطلاعات از semrush استفاده کنید.

semrush

این اطلاعات در Ahref نیز با traffic value مشاهده می‌شود که دقیقا همان traffic cost است.

ahref

این عدد 100٪ دقیق نیست. به هرحال ، این ابزارهای شخص ثالث در وهله اول میزان ترافیک ارگانیک شما را تخمین می‌زنند.

مثلا سایتی ماهانه 386،665 دلار “بازدیدِ جستجوی ارگانیک” دارد.

traffic value

پس نتیجه می‌شود تا زمانی که شما هزینه کافی برای نوشتن محتوا، ایجاد لینک و سایر موارد سئو نمی‌کنید باید یک رول قوی برای از سئو داشته باشید.

7. Indexing page؛ دو روش ساده برای پیدا کردن صفحات ایندکس شده

صفحات ایندکس شده تعداد صفحاتی از سایت شما است که گوگل تایید کرده است و به نمایش می‌گذارد.
برای پیدا کردن تعداد صفحات ایندکس شده، دو روش ساده وجود دارد:
ابتدا می‌توانید از سایت: operatorite.com.com در جستجوی گوگل استفاده کنید. نتایج تقریبی است که گوگل این تعداد صفحات را ایندکس کرده است.

index

روش دیگر که گزارش دقیق‌تری را نشان می‌دهد استفاده از اطلاعات سرچ کنسول است .
به بخش coverage بروید و برگه‌های سالم (valid) را چک کنید و ببینید چه تعداد برگه ایندکس شده است.

valid page

اطمینان حاصل کنید که تعداد صفحات ایندکس شده با تعداد صفحاتی که می‌خواهید ایندکس سازی کنید مطابقت دارد. به دلیل اینکه بسیاری از صفحات اضافی می‌توانند به SEO فنی کلی سایت شما آسیب برسانند. صفحات اضافی می‌تواند به راحتی منجر به مشکلات محتوای تکراری و ایندکس بیشتر شوند.

زمانی که شما چندین صفحه بدون کیفیت ایجاد کنید و یا این صفحه‌ها به صورت خودکار ایجاد شود فرض کنید که ده‌ها نسخه از همان صفحه در url‌های مختلف ارائه شود، موجب ایندکس شدن تمام صفحات و در نتیجه بالون شدن سایت می‌شود.

8. average CTR؛ معیاری برای عملکرد سئو سایت

میانگین درصد افرادی که سایت شما را در گوگل مشاهده می‌کنند بر تعداد افرادی که روی سایت شما کلیک می‌کنند را CTR می‌نامند. بدیهی است که هرچه CTR شما بالاتر باشد، عملکرد سایت شما بهتر است. این یک ریاضی ساده است.

CTR بالاتر = کلیک بیشتر = بازدید بیشتر.

ctr

گوگل به احتمال زیاد از CTR در الگوریتم رتبه بندی خود استفاده می‌کند. اگر سایت شما را بیش از حد معمول کلیک کنند، باعث می‌شود گوگل بگوید: این سایت یک نتیجه فوق العاده مرتبط برای این کلمه کلیدی است.
ممکن است از خود بپرسید یک CTR خوب چیست؟ جوابی برای این سوال وجود ندارد و دلیل آن بخاطر وجود چندین موردی است که می‌تواند در آن تاثیر داشته باشد.

مسئله این است که شما واقعاً نمی‌توانید آنچه گوگل در نتایج شما قرار می‌دهد را کنترل کنید اما می‌توانید کنترل کنید که چگونه نتیجه شما برای جستجوگران گوگل فریبنده به نظر برسد.
هدف در اینجا رسیدن به برخی از معیارهای تصادفی CTR نیست. درعوض، می‌خواهید عنوان و متا توضیحات خود را بهبود ببخشید تا افراد بیشتری بخواهند که روی نتیجه شما کلیک کنند.

9. Keyword Rankings؛ سایت شما چه رتبه ای در نتایج گوگل دارد؟

دو روش اصلی برای ردیابی رتبه بندی کلمات کلیدی وجود دارد:
اول اینکه می‌توانید از ابزار ردیابی رتبه بندی گوگل مانند:nightwatch استفاده کنید . در ابتدا کلمات کلیدی مورد نظر را که برای فعالیت SEO شما مهم است، وارد می‌کنید و در انتها این ابزار به شما اطلاع می‌دهد که برای این کلمات کلیدی سایت شما در چه رتبه‌ای قرار دارد. شما باید به مرور رتبه خود را پیگیری کنید.
راه دوم بررسی، گزارشات کلمات کلیدی ارگانیک در ابزارهای جستجوگرها مانند: Moz ،SEMrush و Ahrefs است.

10. Coverage Errors؛ بررسی خطاها و مشکلات سایت

خطاهای پوشش دهنده مشکلات خزنده و ایندکس سازی سایت شما در بخش coverage error سرچ کنسول هستند.

error
همیشه نمی‌توان این عدد را به صفر رساند مخصوصاً اگر یک سایت تجارت الکترونیکی با صفحات زیاد داشته باشید.
در هر صورت‌، قطعاً می‌خواهید پوشش صفحات وبسایت را کنترل کرده و خطاهای خزشی را در گوگل سرچ کنسول بررسی کنید در غیر این صورت، آنها به راحتی به مشکلاتی منجر می‌شوند که می‌تواند کل رتبه بندی سایت شما را کاهش دهد.
مثلا می‌توانید در اینجا ببینید که این سایت دارای یک دسته از URL‌های ارسال شده است که به عنوان “noindex” مشخص شده‌اند.

details

این خطا به این معنی است که صفحاتی که می‌خواهیم ایندکس شوند، فهرست نمی‌شوند.
و اگر این صفحات ایندکس نشده باشند، قرار نیست برای هیچ چیز رتبه بندی شوند.
واضح است که که این مورد مناسبی نیست. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم حداقل هفته‌ای یک بار خطاهای مربوط به پوشش را بررسی کنید.

💠رایگان و همیشه آموزش ببینید💙

بهتون کمک میکنیم متخصص دیجیتال مارکتینگ بشید🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *