حفظ رتبه گوگل و بالابردن جایگاه در صفحه اول

دغدغه هر سئوکار رسیدن به رتبه 1 گوگل با کلمه کلیدی مرتبط و به دنبال راهی برای دیدن شدن در نتایج گوگل است. آیا می‌دانستید 3 رتبه اول در نتایج گوگل 80% کلیک‌ها را از آن خود می‌کند؟ بیشترین برد را صفحاتی دارند که در رتبه 1 تا 3 از نتایج گوگل قرار دارند چرا شما جزء این نتایج برتر نباشید. می‌خواهیم در این مقاله به مفاهیمی از جمله موقعیت‌یابی موتور جستجو بپردازیم و اینکه چرا موقعیت‌یابی موتورهای جستجو مهم است؟ بعد از آن به سراغ راهکارهای کلیدی برای کسب رتبه برتر در نتایج گوگل می‌رویم تا بتوانید موفقیت در تجارت را از آن خود کنید.
حفظ رتبه در گوگل
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

فهرست مطالعه محتوای "حفظ رتبه گوگل و بالابردن جایگاه در صفحه اول"

حفظ رتبه در صحفه اول گوگل؛ چطور جایگاه خود را حفظ کنیم؟

کسب رتبه و پس از آن حفظ رتبه یا موقعیت یابی موتور جستجو عمل مداوم بهینه سازی صفحات وب برای دستیابی به نتایج بالاتر در گوگل برای کلمات کلیدی خاص است. به عبارت دیگر؛ حفظ رتبه در موتور جستجو یعنی تلاش های سئوکار و متخصص بهینه سازی سایت برای گوگل که بر دستیابی به رتبه‌های بالاتر برای صفحات خاص تمرکز دارد.

چرا موقعیت یابی موتور جستجو مهم است؟ اهمیت آن برای سئوکاران

با توجه به تحقیقات انجام شده 3 نتیجه اول در گوگل سهم کلیک‌های ارگانیک را بدست می‌آورند. همچنین این تحقیقات نشان داده که فقط رتبه اول گوگل CTR را تا 30٪ بهبود می‌بخشد.

search engine
همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم موقعیت یابی موتور جستجو فقط در مورد گرفتن رتبه‌های بالاتر گوگل است.
بهتر است بدانید نتایج گوگل فقط لیستی از 10 لینک آبی نیستند بلکه در حال حاضر صفحه گوگل شامل بسیاری از ویژگی‌های SERP است.

از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
نتایج ویدئویی، باکس‌های مردم نیز می‌پرسند People Search For و … .
مثلا نگاهی به این صفحه نتایج بندازید:

serp

به بالای صفحه دقت کنید؛ شما در نتایج گوگل، باکس ویژه و نتایج ویدئویی را مشاهد می‌کنید. زمانی که از این ویژگی‌ها استفاده می‌شود بدین معناست که به دنبال بهبود حداقلی نیستید و قرار است به بالاترین رتبه در نتایج جستجو برسید. باید ویژگی‌هایی را داشته باشید که سایت شما از بقیه سایت ها متمایز شود. احتمالا شما هم می‌خواهید بهترین سایت را برای نتایج جستجو داشته باشید.

نحوه به حداکثر رساندن کسب رتبه در گوگل؛ چطور ممکن است؟

بیاید نحوه‌ی به حداکثر رساندن موقعیت صفحه را در گوگل بررسی کنیم:

1- بهینه‌سازی صفحات؛ محتوای موجود خود را دوباره بهینه کنید

اولین قدمی که باید برای بهینه سازی سئو بردارید این است که مطمئن شوید صفحات فعلی شما 100% بهینه شده‌اند. دلیل اینکار کاملا واضح است؛ گوگل باید تشخیص دهد سایت شما نتیجه مرتبطی برای کلمه کلیدی مورد نظر شماست. اگر اینطور نباشد سایتتان جایی برای صفحه اول نتایج جستجو نخواهد داشت. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که برخی بهبودهای SEO و UX را در صفحه انجام دهید و برای کسب رتبه‌های بالاتر گوگل آماده شوید. گوگل سرچ کنسول بهترین راه برای یافتن صفحاتی است که نیاز دارید آن‌ها را بهینه کنید.

  • طریقه یافتن صفحاتی که نیاز به بهینه سازی دارید

ابتدا وارد سرچ کنسول شوید و به بخش “performance” وب سایت خود بروید.

search console

 

گزینه average position را فعال کرده و بر اساس position کلمات کلیدی یا همان “Query” را مرتب سازی کنید.

search console

کوئری‌هایی را هدف قرار دهید که موقعیت آن‌ها تقریبا 8 ‌باشد قرار است که ابتدا روی این صفحات کار کنید.

برای اینکه ببینید چه صفحه ای برای این کلمه کلیدی رتبه بندی شده است روی کلمه کلیدی کلیک کنید تا برگه برای شما به نمایش دربیاید.

اکنون که صفحات مناسب برای کار را پیدا کردید، قدم بعدی چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم بستگی به صفحه دارد. احتمال دارد صفحه شما برای کلمه کلیدی به خوبی نوشته نشده و یا بهینه نشده باشد پس باید روی بهینه سازی برای صفحه تمرکز کنید. یا شاید محتوای شما کمی قدیمی است پس باید محتوای خود را به روز یا به اصطلاح آپدیت کنید. ممکن است UX محتوای شما آنچنان عالی نباشد. می‌توانید سرعت صفحات خود را بهبود ببخشید. و از زیر عنوان ها و فونت های بزرگ استفاده کنید تا مطالب خود را راحت تر بخوانید و صفحه را کاربر پسند کنید. این فرایند را برای صفحات خود انجام دهید و به بهبود صفحات خود بپردازید.

2.استفاده از لینک داخلی؛ در صفحات لینک‌های داخلی بگنجانید

اکنون که صفحه شما به طور قابل توجهی بهتر شده است به سراغ لینک‌های داخلی می‌رویم. شما باید لینک‌های داخلی ایجاد کنید تا قدرت صفحات خود را بالا ببرید. لینک‌های داخلی که PA بالایی دارند را ایجاد کنید و از آن لینک‌ها برای صفحاتی استفاده کنید که قدرت بالایی ندارد و احتیاج به گرفتن قدرت از صفحات دیگر را دارند. اگر اطلاعی از قدرت صفحات خود ندارید می‌توانید از ابزار Ahref برای شناسایی PA صفحات سایت استفاده کنید.

 

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید انکرتکست‌ها هستند. انکرتکست‌های شما باید از کلمات کلیدی ساخته شود بدین خاطر که انکرتکست مورد استفاده شما به گوگل کمک می‌کند تا بفهمد صفحه شما درباره کلمه کلیدی هدف است.

3. CTR سیگنالی قوی برای گوگل؛ نرخ CTR را بالا ببرید

گوگل برای اینکه تشخیص دهد کدام نتایج مرتبط هستند از نرخ کلیک یا CTR استفاده می‌کند. به مثالی که در اینجا برایتان آورده‌ایم توجه کنید. طبق گوگل سرچ کنسول، این صفحه از سایت، رتبه 8 را در گوگل و CTR حدود 3٪ دارد.

search console

و اگر بتوانیم این CTR را به 5٪ یا حتی 7٪ برسانیم ،یک سیگنال قوی به گوگل ارسال می شود که مردم واقعاً می‌خواهند سایت را بررسی کنند. اما اگر CTR من به 1٪ کاهش یابد، گوگل متوجه این موضوع می‌شود که احتمالا مردم نمی‌خواهند این سایت را در نتایج کلمه کلیدی مورد نظر ببینند. بنابراین صفحه را به رتبه‌های پایین‌تر می‌برد.

4. Core Web Vital گزارشی در گوگل سرچ کنسول؛ Core Web Vital را بهبود ببخشید

Core Web Vital گزارشی در گوگل سرچ کنسول است که از داده‌های کروم برای دیدن نحوه تعامل افراد با سایت شما استفاده می‌کند که این ابزار داده ها را با شما به اشتراک می گذارد. Core Web Vital یک سیگنال رتبه‌بندی مستقیم نیست اما با این حال کاملا ارزش بهینه‌سازی را دارد.

به دلیل اینکه یک تجربه کاربری بد می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم بر موقعیت موتور جستجوگر شما تأثیر بگذارد. مثلا صفحه شما به آرامی بارگیری می‌شود و خواندن مطالب شما سخت است. مسلما کاربرانی که به صفحه شما می‌آیند کاری را انجام می‌دهند که نباید! کاربران به سرعت با کلیک بر روی گزینه بازگشت از صفحه خارج می‌شوند. که در این حالت نرخ پرش به شدت افزایش می‌یابد. و به زمان ماندگاری کاربر در صفحه صدمه می‌زند. با توجه به مطالعات بر روی فاکتورهای رتبه بندی که انجام شده، سایت های با نرخ پرش بالا تمایل دارند در نتایج گوگل رتبه پایین تری داشته باشند.


اما این فقط بخشی از مشکلات تجربه کاربر است. یک تجربه بد کاربر می‌تواند به طور غیر مستقیم به سئو شما نیز آسیب برساند.

مثلا بگذارید بگوییم که یک وبلاگ نویس در صفحه شما قرار می‌گیرد. مطالب شما شگفت انگیز است و Core Web Vital‌های شما فعال هستند. خوب، احتمال زیادی وجود دارد که وبلاگ نویس در یک پست آینده به سراغ شما بیاید. اما اگر UX سایت شما وحشتناک باشد همان وبلاگ نویس احتمالاً آنقدر دور نمی‌زند که مطالب شما را بخواند و متوجه این قضیه شود که محتوای سایت شما محتوای خوبیست بنابراین توصیه میکنیم UX خود را مورد هدف قرار دهید و از آن غافل نشوید.

5.یک کلمه کلیدی برای چندین نتیجه؛ چندین نتیجه برای همان کلمه کلیدی دریافت کنید

قطعا یکی از استراتژی های پیشرفته سئو دریافت کردن چندین نتیجه برای همان کلمه کلیدی است. رتبه‌بندی در چندین مکان راهی عالی برای بهبود موقعیت سایت شما در نتایج گوگل است. بنابراین ارزش آن را دارد که انجام شود. به خصوص برای کلمات کلیدی که برای تجارت شما بسیار مهم هستند.

دو روش اصلی برای رتبه بندی وجود دارد:
ابتدا می توانید سایت خود را در مکان های متوالی رتبه بندی کنید، مانند تصویری که در ادامه می‌بینید:


اگر همچین موردی اتفاق بیوفتاد شما به یکی از نتایج عالی دست پیدا کرده‌اید اما بهینه سازی برای آن دشوار است. شما باید دو صفحه داشته باشید که موضوعات مشابه را پوشش دهد و این صفحات باهم مرتبط باشند.

مثلا این دو صفحه در سایت backlinko موضوعات مشابهی را پوشش می‌دهند. و هر دو به یکدیگر لینک داده شده است. که به گوگل کمک می‌کند تا این صفحات را به هم نزدیک کند. اما روش دیگری برای استفاده بیشتر از نتایج صفحه وجود دارد: رتبه بندی محتوا از وب سایت های مختلف برای همان کلمه کلیدی. به مثال زیر توجه کنید. این سایت توانسته رتبه 1 را در گوگل با کلمه کلیدی مورد نظر بالا بیاورد.


همچنین دو فیلم بهینه شده در اطراف همان کلمه کلیدی ایجاد شده است. این دو ویدئو همچنین در صفحه اول گوگل برای آن کلمه کلیدی نمایش داده می‌شوند.

movie

💠رایگان و همیشه آموزش ببینید💙

بهتون کمک میکنیم متخصص دیجیتال مارکتینگ بشید🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *