قیمت سئو؛ خدمات سئو واقعا چقدر هزینه دارد؟

seo-pricing
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

فهرست مطالعه محتوای "قیمت سئو؛ خدمات سئو واقعا چقدر هزینه دارد؟"

قیمت گذاری SEO: هزینه SEO در سال 2021 چقدر است؟

ما یک مقاله بر پایه‌ی آمار جهانی و داخلی برای شما آماده کردیم که می‌تواند شما را در قیمت گذاری سئو راهنمایی کند. بنابراین اگر از خود می‌پرسید که “هزینه انجام خدمات SEO چقدر است؟” اطلاعات جامعی که در این راهنما در اختیار شما قرار داده‌ایم قطعا نظرتان را جلب خواهد کرد.

سرفصل‌هایی که ما به بررسی آن‌ها در این مقاله می‌پردازیم:

 • قیمت سئو به صورت ماهیانه چقدر است؟
 • قیمت سئو به صورت ساعتی چقدر است؟
 • خدمات سئو به طور معمول شامل چه مواردی است؟
 • قیمت سئو سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سئو به صورت ماهیانه چقدر است؟

متوسط قیمت خدمات سئو بصورت ماهانه برای یک فریلنسر یا آژانس بازاریابی 497 دلار در ماه است. اگر به صورت تقریبی 500 دلار در نظر بگیریم، با دلار 25 هزارتومان احتمالا مبلغی در حدود 12میلیون و 500هزار تومان متوسط قیمت خدمات سئو در ماه است.

avg-seo-pricing-per-month

این رقم را ما از تحلیل گسترده قیمت خدمات سئو انجام شده در سال قبل بدست آورده‌ایم.
در این تحلیل ما نظرات 1200 نفر از صاحبان کسب و کار و یا متخصص سئو آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم و بخش عمده‌ای از سوالات ما درباره قیمت این خدمات بود.

بنابراین بله همانطور که در ابتدا هم بیان کردیم، به طور متوسط صاحبان کسب و کارهای کوچک حدود 500 دلار در ماه برای سئو هزینه می‌کند.

و همچنین دریافتیم که این هزینه در بازه‌ی گسترده‌ای صورت می‌گیرد.

در واقع، کسب و کارها کوچک هر ماه بین 100 تا 5000 دلار برای خدمات سئو هزینه می‌کنند.

small-business-seo-spending

اما باز هم میانگین به طور متوسط در هر ماه 500 دلار است. همانطور که انتظار می‌رود، آژانس‌ها و یا فریلنسرهایی که هزینه بیشتری را به صورت ماهیانه از کارفرماها دریافت می‌کنند در تلاش‌اند که نتایج بهتری را هم ارائه دهند.

higher-seo-spending-higher-performance

در واقع طبق تجزیه و تحلیلی که انجام داده‌ایم، افرادی که کمتر از 500 دلار برای خدمات سئو هزینه می‌کنند احتمالاً در دسته مشتری‌های ناراضی قرار می‌گیرند. عکس این قضیه نیز صادق است: یعنی کسانی که بیشتر هزینه کردند از خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شد احساس رضایت بیشتری داشتند.

قیمت سئو به صورت ساعتی چقدر است؟

استخدام یک فریلنسر مجرب سئو و یا یک آژانس بازاریابی در هرساعت معمولا بین 50 تا 150 دلار هزینه خواهد داشت.

البته می‌توانید افرادی را پیدا کنید که به طور قابل توجهی کمتر یا بیشتر از این نرخ دستمزد دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال آخرین تجزیه و تحلیل انجام شده در زمینه تخصیص نرخ ساعتی که توسط Ahrefs انجام شده است نشان می‌دهد، 6% از ارائه دهندگان خدمات سئو بیش از 200 دلار در ساعت دستمزد دریافت می‌کنند.

بنابراین تعدادی از ارائه دهندگان خدمات سئو وجود دارند که بیش از 150 دلار در ساعت دستمزد دریافت می‌کنند و تعدادی هم دستمزد بسیار کمتری دارند. اما این دو دسته صورت افراط و یا تفریط مسئله هستند که دور از ذهن بنظر می‌رسد.

طبق منابع در دسترس همانطور که پیشتر بیان کردیم بین 50 تا 150 دلار میانگین نرخ خدمات سئو به صورت ساعتی می‌باشد.

توجه داشته باشید که این مبلغ اعلام شده مربوط به فریلنسرها و آژانس‌های بازاریابی دیجیتال می‌باشد. اما استخدام یک متخصص سئو بصورت تمام وقت داستانی متفاوت است.

اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل‌های انجام شده روی کسب و کارهای سئو محور بدست آورده‌ایم نشان می‌دهد که بیشتر متخصصان حرفه‌ای سئوی مستقر در آمریکا سالانه تقریباً 60،000 دلار درآمد دارند.

average-seo-salary

و این یعنی 30 دلار به ازای هر ساعت!

بدیهی است که مقایسه دستمزدهای کار بصورت فریلنسری با کارمندان تمام وقت همیشه نتیجه‌ی منطقی ندارد، اما این نشان می‌دهد که استخدام سئوکار حرفه‌‎ای به صورت تمام وقت گاهی می‌تواند ارزان‌تر از کار با آژانس‌ها به صورت ساعتی باشد.

خدمات سئو به طور معمول شامل چه مواردی است؟

یکی از دلایل نداشتن استاندارد مشخص در قیمت گذاری خدمات سئو، احتمالا تفاوت زیاد بین کیفیت خدمات سئوکاران است.

به عنوان مثال اقدامات ماهانه برای خدمات سئو می‌تواند شامل همه، بیشتر یا برخی از این وظایف باشد:

 • ایجاد یک استراتژی سفارشی جهت بهینه سازی سایت یا فروشگاه
 • پیدا کردن کلمات کلیدی مورد نظرِ مخاطب هدف شما
 • توسعه و یا اجرای یک کمپین بلند مدت سئو
 • نوشتن محتوا برای بلاگ
 • مدیریت حساب‌های شبکه‌های اجتماعی
 • بهینه سازی سئو داخلی صفحه محصولات و خدمات
 • بررسی سئو تکنیکال و غیر تکنیکال
 • بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت
 • ایجاد و مدیریت کمپین تبلیغات کلیکی
 • مدیریت حضور در نتایج جستجوی محلی (جستجوی شهری)
 • ساخت بک‌لینک برای وب‌سایت
 • بهبود سئو تکنیکال و کدنویسی سایت

درواقع یک نمونه کوچک از اقداماتی است که در زمینه سئو می‌توان انجام داد.

برای مثال لیستی که در زیر آورده‌ایم متشکل از اقدامات ماهانه‌ای است که یک آژانس ارائه دهنده خدمات سئو در سایت خود قرار داده است:

mimos-seo-pricing

و لیست زیر متعلق به یک آژانس متفاوت است:

seo-agency-services

همانطور که مشاهده می‌کنید، خدماتی که ارائه می‌دهند کاملاً متفاوت است. حتی اگر هر دو از نظر فنی “خدمات ماهانه سئو” ارائه کنند.

آژانس‌های دیگری هم وجود دارند که تنها یک کار مشخص را انجام می‌دهند (مانند کسب بک‌لینک از طریق ارتباط با ایمیل). که آن‌ها به طور خاص تعرفه برای خود تعیین می‌کنند.

وقت آن رسیده که به شما بگوییم پروژه‌های سئو محور را فراموش نکنید. اینجا است که شما یک ارائه دهنده خدمات سئو را برای انجام یکی از وظایف تک مرحله‌ای (مانند بررسی سئو سایت یا تهیه لیستی از کلمات کلیدی کسب و کار) استخدام می‌کنید.

به عنوان مثال یکی از سایت‌هایی که ما مدیریت کردیم نیاز به چیدن پلنی جهت لینک سازی داخلی داشت و ما در یک مرحله این برنامه را به کارفرما ارائه کردیم.

این می‌تواند مصداقی برای استخدام سئوکار جهت انجام یک اقدام تک مرحله‌ای باشد. چرا؟
عملکرد سئو این سایت به قدر کافی خوب بود. بنابراین ما به یک مجموعه کامل از خدمات سئو یا یک شرکت سئوکار برای مدیریت سئو سایت خود به صورت ماهانه نیاز نداریم.

در عوض فقط برای برنامه ریزی چگونگی لینک سازی به یک سئوکار فریلنسر احتیاج داشتیم.

نیازی به گفتن نیست که استخدام یک فرد برای کمک به بخش مشخصی از پروژه سئو به این معنی است که بازه قیمت می‌تواند به شدت گسترده شود (از 25 تا 25000 دلار). و این قیمت به پروژه و شخصی که استخدام می‌کنید بستگی دارد.

نکته آخر: هیچ تعریف استانداردی برای “خدمات سئو” وجود ندارد. بسته به آژانس و مشتری می‌تواند شامل ده‌ها کار مختلف ماهانه و یا تنها یک کار معین باشد.

قیمت سئو سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

شاید از خودتان بپرسید چرا قیمت گذاری سئو تا این حد متفاوت است. حتی برای یک گروه مشخص از خدمات ما می‌توانیم نرخ‌های متفاوتی ببینیم.

همانطور که باهم بررسی کردیم، فاکتورهای زیادی برای تعیین قیمت سئو وجود دارد. برخی از مهم‌ترین عواملی که در قیمت سئو سایت تأثیرگذار هستند عبارتند از:

آژانس یا فریلنسر

جالب اینجاست هزینه‌ای که آژانس‌ها دریافت می‌کنند بیشتر از فریلنسرها است.

seo-agencies-get-paid-more-than-freelancers

و این منطقی است؛ زیرا آژانس‌ها گاهی اوقات می‌توانند از منابع بیشتری (زمان و انرژی) برای یک کمپین استفاده کنند. حداقل بر طبق این بررسی‌هایی که ما در اینجا انجام داده‌ایم و قبل‌تر بیان کردیم، آن‌ها برای این امتیازی که دارند هم دستمزد دریافت می‌کنند.

(با این حال یک نکته را در اینجا باید مدنظر قرار داد. افراد فریلنسر می‌توانند زمان و توجه شخصی بیشتری نسبت به یک آژانس برای پروژه صرف کنند. با این حال تحقیقات ما نشان می‌دهد که مردم تمایل بیشتری برای کار با آژانس‌های ارائه دهنده خدمات در مقایسه با فریلنسرها دارند.)

در واقع آژانس‌ها سالانه 8 برابر بیشتر از فریلنسرها دستمزدهای بالغ بر 10هزار دلار دریافت می‌کنند.

agencies-get-paid-8X-more-than-freelancers

به صورت خلاصه، کار با آژانس‌ها گران‌تر از کار با فریلنسرها و یا مشاوران سئو است.

مهارت‌ها و تخصص‌ها

طبق گزارش‌هایی که درباره مشاغل سئو گردآوری کرده‌ایم، متخصصان سئو که می‌توانند کد بنویسند؛ به طور قابل توجهی بیشتر از افراد بدون تجربه کدنویسی درآمد دارند.

higher-salary-for-SEOs-that-code

درواقع سئوکاران حرفه‌ای با مهارت‌های توسعه یافته، 7% بیشتر از افرادی که توانایی کدنویسی ندارند دستمزد دریافت می‌کنند.

این فقط یکی از نمونه تخصص‌هایی است که منجر به افزایش دستمزد می‌شود.

به طور کلی ارائه دهندگان خدمات سئو که در یک کار دیگر تخصص دارند، اغلب می‌توانند بیشتر از کسانی که فقط خدمات عمومی سئو ارائه می‌کنند دستمزد دریافت کنند.

به عنوان مثال، نگاهی به این صفحه قیمت گذاری که متعلق به یک آژانس خارجی ساخت بک‌لینک است بیندازید:

seo-agency-pricing

همانطور که مشاهده می‌کنید آن‌ها بالغ بر 3 هزار دلار در ماه دستمزد دریافت می‌کنند. این میزان به طور قابل توجهی بالاتر از دستمزد بسیاری از آژانس‌ها است که برای کل مجموعه خدمات سئو خود دریافت می‌کنند. اما آن‌ها می‌توانند این مبلغ را دریافت کنند و همچنان مشتری خود را داشته باشند فقط به دلیل داشتن این ویژگی که در تمام طول روز لینک سازی انجام می‌دهند.

همچنین می‌توان گفت این آژانس احتمالا عملکرد بهتری در دریافت بک‌لینک دارد در مقایسه با شخصی که لینک سازی را به عنوان یک بخش از 50 وظیفه مشخص در مجموعه اقدامات ماهانه سئو خود قرار داده است.

نتایج و سابقه کار؛ وزنه بیشتر و کار با کیفیت‌تر

جای تعجب نیست که ارائه دهندگان خدماتی که سال‌ها سابقه کار دارند (و نتایج ملموسی را در رزومه خود ثبت کرده‌اند) می‌توانند برای خدمات سئو دستمزد بیشتری دریافت کنند.

دستمزد بیشتر به دلیل کاهش ریسکِ کار کردن با آن‌ها در مقایسه با سایر سئوکاران است. این امر مخصوصا اگر قراردادی امضا می‌کنید که شما را متعهد به یک سری مفاد می‌کند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

ما فکر می‌کنیم نتایج و تجربه از فاکتورهای مهمی هستند که باید هنگام ارزیابی آژانس‌های ارائه دهنده خدمات سئو، در نظر گرفته شود. مطلبی که گفته شد ارائه نتایج شگفت انگیز خودکار برای شما را تضمین نمی‌کند.

(در حقیقت داستان‌های ترسناک بی‌شماری وجود دارد از افرادی که با سئوکاران “باتجربه” کار کرده‌ و نتایج مطلوبی دریافت نکرده‌اند.)

تجربه نشان می‌دهد که آن‌ها دانش و مهارت لازم برای ارائه نتایج را دارند و همین امر خطر کار با آن‌ها را در مقایسه با افراد تصادفی فاقد تجربه کافی، کاهش می‌دهد.

انواع خدمات سئو؛ تخم مرغ‌ها و سبدها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هیچ دو مدل قیمت گذاری سئو یکسان نیستند.
آنطور که مشخص است، بسته‌های مجموعه اقدامات سئو که شامل موارد بیشتری هستند، هزینه بیشتری نیز دارند.

اما این همه‌ی ماجرا نیست.

درواقع برخی خدمات سئو به طور قابل توجهی بیشتر از دیگر خدمات هزینه‌بر هستند. به این دلیل که وقت‌گیرترند، تخصصی‌تر هستند و یا شاید هم هردو.

به عنوان مثال، هزینه تحقیق کلمات کلیدی کمتر از لینک سازی است. چرا؟
خب به این دلیل که پیدا کردن کلمات کلیدی بسیار سریع‌تر از ساخت بک‌لینک کلاه سفید انجام می‌شود. به علاوه تحقیق کلمات کلیدی یک کار تک مرحله‌ای است. شما گروه بزرگی از کلمات کلیدی را برای هدف گیری در گوگل پیدا کرده و تقریباً می‌توانید ماه‌ها براساس همان پیش بروید.

در حالی که ساخت بک‌لینک یک فعالیت مداوم محسوب می‌شود.

این تنها یکی از مثال‌های زیادی است که نشان می‌دهد تفاوت در نوع خدمات چگونه بر قیمت گذاری سئو تأثیر می‌گذارد.

به طور کلی در اینجا ما لیستی از گران‌ترین خدمات سئو آژانس‌ها را برای شما آورده‌ایم:

 • لینک سازی
 • سئو فروشگاهی
 • سئو صنعتی
 • سئو محلی
 • طراحی و توسعه وب
 • تولید محتوا بصری (مثل اینفوگرافیک)
 • شبکه سازی بین کسب و کارها
 • کمپین بازاریابی محتوا

 

و در زیر شما لیستی از ارزان‌ترین خدمات سئو را مشاهده می‌کنید:

 • مدیریت حساب رسانه‌های اجتماعی
 • سئو داخل سایت
 • تولید محتوای ساده
 • ارزیابی سئو
 • ایجاد یک برنامه استراتژی سئو
 • ایجاد پست مهمان

 

جمع بندی

این راهنمای ما برای قیمت گذاری در سال 2021 بود.

حالا دوست داریم درمورد تجربه شما بشنویم:
آیا تجربه شما با میانگین قیمت‌هایی که اینجا بیان کردیم مطابقت دارد؟
اگر نه، در حال حاضر شما چه مبلغی را برای سئو دریافت یا پرداخت می‌کنید؟

از تجربه‌ی خودتان در کامنت برای ما بنویسید.

💠رایگان و همیشه آموزش ببینید💙

بهتون کمک میکنیم متخصص دیجیتال مارکتینگ بشید🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *