لینک سازی چیست؟ آموزش لینک سازی به صورت کامل

زمان مطالعه: 73 دقیقه

لینک سازی چیست؟ آموزش لینک سازی به صورت کامل

راهنمای مطالعه محتوای پیشِ رو

لینک سازی و لینک بیلدینگ یک اصل اساسی در سئو به حساب می‌آید. شما با درک معنی لینک سازی، انواع لینک‌های خوب و بد، چگونگی ایجاد کمپین لینک سازی، معیارهای ساخت لینک و از همه مهم‌تر نکات و ترفندهای لینک سازی است که می‌توانی وب‌سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید. سئو کردن یک سایت تنها به داشتن محتوایی عالی و طبیعی (ارگانیک – به انگلیسی: Organic) خلاصه نمی‌شود. شما باید با لینک سازی صحیح اولا سایت خود را به سایرین نشان دهید و در صورتی که کاربران وارد یک صفحه از وب سایت شما شدند سفر مشتری بسیار مناسبی را برایشان به ارمغان بیاورید. تصوری عمومی در مورد لینک سازی وجود دارد که بسیاری می‌گویند؛ شما باید با لینک سازی فقط اعتبار را از سایتی به سایت خود بیاورید و آن را بین صفحات خود تقسیم کنید، که این دیدگاهی یک جانبه به لینک بیلدینگ است. لینک سازی یعنی همراه کردن و جهت دادن به خواننده در صفحات وب به منظور استفاده بهینه از محتواهایی که برای کاربران تولید شده است.
حال برای بهینه سازی وب سایت خود و لینک سازی یکپارچه آن با این آموزش همراه ما باشید.

لینک سازی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اهمیت لینک سازی برای همه افرادی که در این حوزه کار میکنند، ملموس و بازخورد آن قابل مشاهده است. اگر شما تازه در این حرفه وارد شده‌اید بهتر است ابتدا کاملا به اصول لینک سازی مسلط شوید سپس به ترفندها و نکات آن بپردازید. البته چشم انداز سئو و لینک سازی همیشه در حال تغییر است و امروزه اهمیت ساخت لینک‌ها با کیفیت بالا هرگز بالاتر از محتوا نبوده است. در صورت رقابت و پیشرفت آنلاین، نیاز به درک و اجرای کمپین‌های با کیفیت بسیار ضروری است و این به زودی تغییر نخواهد کرد. این راهنما برای هدایت سریع و در مسیر درست شما طراحی شده است. چیزهای زیادی برای پذیرش وجود دارد، اما ما همه چیز را به فصل‌های قابل هضم تقسیم کردیم و مثال‌های زیادی را در این راه آورده‌ایم. امیدواریم از این اطلاعات جامع که برای همگان جمع‌آوری کرده‌ایم، لذت ببرید!

معنی Link به فارسی

قبل از اینکه بخواهیم بر روی لینک سازی کار کنیم لازم است که بدانیم معنی و مفهوم این عبارت به فارسی چیست؟ به طور کلی معنی لینک سازی و لینک بیلدینگ یعنی ایجاد یک پیوند به نقطه دیگر، که این نقطه می‌تواند در داخل همان صفحه، داخل وب سایت خودمان و یا حتی به وب سایتی دیگر باشد. اما این تعریف در عموم به معنی ایجاد لینک فرآیند به دست آوردن لینک‌های پیوندی از وب‌سایت‌های دیگر به وب‌سایت شما است.‌ هایپر لینک (که به اختصار همان لینک یا پیوند نامیده می‌شود) روشی است که کاربران می‌توانند بین صفحات موجود در اینترنت حرکت کنند یعنی همان لینکی که وب سایت شما را به وب سایت دیگر متصل می‌کند. موتورهای جستجو برای جستجوی وب از لینک‌ها استفاده می‌کنند. آنها هم پیوندهای بین صفحات منفرد در وب‌سایت شما را جستجو می‌کنند و هم پیوندهای بین کل وب‌سایت‌ها را نیز جستجو می‌کنند. تکنیک‌های زیادی برای لینک سازی وجود دارد، و گرچه دشواری آنها متفاوت است، سئوکاران متقاعد می‌شوند که ایجاد لینک یکی از سخت ترین قسمت‌های شغل آنها است. بسیاری از متخصصان جستجوگرها بیشتر وقت خود را صرف تلاش در انجام این کار می‌کنند. به همین دلیل، اگر بتوانید در ساختن پیوندهای با کیفیت بالا مهارت کسب کنید، واقعاً این کار شما را از سایر سئوکاران برتری خواهید داد و رقابت با شما را دشوار خواهد کرد.

چرا لینک سازی برای سئو حیاتی است؟

قبل از هر چیزی لازم است بدانیم که آناتومی لینک بیلدینک هر پیوند چگونه است. برای درک اهمیت ایجاد لینک، مهم است که ابتدا اصول چگونگی ایجاد پیوند، چگونگی مشاهده موتورهای جستجو به پیوندها و آنچه می‌توانند از آنها تفسیر کنند، درک شود.
(عکس یک خط کد لینک در این جا لازم است)

 1. شروع برچسب لینک: این برچسب لنگر (از این رو “a”) نامیده می‌شود، این برچسب لینک را باز می‌کند و به موتورهای جستجو می‌گوید که پیوند به چیز دیگری قرار است دنبال شود.
 2. مکان ارجاع پیوند: “href” مخفف “ارجاع پیوند دهنده لینک” است و متن داخل گیومه نشان دهنده URL است که لینک به آن اشاره دارد. این همیشه لازم نیست که یک صفحه وب باشد. این می‌تواند آدرس یک تصویر یا یک فایل برای بارگیری باشد. گاهی اوقات، چیزی غیر از URL می‌بینید که با علامت # شروع می‌شود. اینها پیوندهای محلی هستند، که شما را به بخش دیگری از صفحه ای که قبلاً در آن هستید، می‌رسانند.
 3. انکرتکست یا لینک متنی(Anchor Text): این کمی از متنی است که کاربران در صفحه مشاهده می‌کنند و اگر می‌خواهند لینکی را باز کنند باید روی آن کلیک کنند. متن معمولاً به گونه‌ای قالب بندی می‌شود تا از متنی که آن را احاطه کرده است، متمایز شود، غالباً با رنگ آبی و یا زیرخط، به کاربران نشان می‌دهد که این یک لینک قابل کلیک است.
 4. بسته شدن برچسب لینک: این به معنای پایان برچسب لینک به موتورهای جستجو است.
  موتورهای جستجو چگونه مفهوم لینک را متوجه می‌شوند؟
  (تصاویر باید مفهوم وارد شدن به مکانی رابدهد برای مثال وارد خانه‌ای با چندین اتاق و یا شهر و کشوری با چندین راه مختلف، لینک مفهوم راه رسیدن به هدف را به خواننده القا کند)

هر خط کدی که در مورد یک لینک نوشته می‌شود نشان می‌دهد که این یک لینک است. حال اینکه موتورهای جستجو چه استفاده‌ای از آن می‌کنند از این قرار است:

 1. برای کشف صفحات وب جدید
 2. برای کمک به تعیین رتبه‌بندی یک صفحه در نتایج خود

هنگامی که موتورهای جستجو صفحات موجود در وب را جستجو کردند، می‌توانند محتوای آن صفحات را استخراج کرده و به فهرست‌های خود اضافه کنند(ایندکس کنند). به این ترتیب، آنها می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا صفحه از کیفیت کافی برخوردار است تا بتواند برای کلمات کلیدی مرتبط رتبه‌بندی خوبی داشته باشد یا خیر؟

در این مدت بعضی از ربات‌ها و الگوریتم‌ها در مورد کیفیت هر صفحه تصمیم می‌گیرد و برخی هم سایر لینک‌ها را چک می‌کنند. پس موتورهای جستجو فقط به محتوای صفحه نگاه نمی‌کنند. آنها همچنین به تعداد لینک‌های اشاره شده به آن صفحه از وب‌سایت‌های خارجی و کیفیت آن وب‌سایت‌های خارجی هم توجه دارند. به طور کلی، هرچه وب‌سایت‌های با کیفیت بالا به شما لینک دهند، احتمال رتبه‌بندی شما در نتایج جستجو بیشتر است.

لینک‌ها به عنوان یک عامل رتبه‌بندی به گوگل امکان می‌دهد از اواخر دهه 1990 سلطه خود را در بازار موتورهای جستجو آغاز کند. یکی از بنیانگذاران گوگل، لری پیج، الگوریتم رتبه‌بندی را اختراع کرد که گوگل از آن برای اندازه گیری کیفیت یک صفحه براساس بخشی از لینک‌های اشاره شده به آن استفاده کرد. سپس این معیار به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه‌بندی کلی مورد استفاده قرار گرفت و به یک سیگنال قوی تبدیل شد زیرا روش بسیار خوبی برای تعیین کیفیت یک صفحه بود.از آنجا که مبتنی بر این‌ایده بود که لینکی می‌تواند به عنوان رأی اعتماد در مورد یک صفحه تلقی شود که بسیار کارآمد باشد، یعنی اگر شایسته نباشد، پیوند دریافت نمی‌کند. منظور این تئوری این است که وقتی کسی به وب‌سایت دیگری لینک می‌دهد، در واقع می‌گوید این منبع خوبی است. در غیر این صورت، آنها به آن لینک نخواهند داد، به همان روشی که دوست خود را به یک رستوران بد نمی‌فرستید.
با این حال، سئوکاران بعد از مدتی نحوه دستکاری رتبه‌بندی و نتایج جستجو برای کلمات کلیدی انتخاب شده را کشف کردند. گوگل به طور فعال شروع به یافتن راه‌هایی برای کشف وب‌سایت‌هایی می‌کند که نتایج جستجو را دستکاری می‌کنند و شروع به ارائه به روزرسانی‌های منظم می‌کند که به طور خاص برای فیلتر کردن وب‌سایت‌هایی است که شایسته رتبه‌بندی نیستند.

این امر همچنین باعث شده است که گوگل شروع به تخفیف در تعدادی از تکنیک‌های ایجاد لینک کند که قبلاً خوب قلمداد شده بودند، به عنوان مثال، وب‌سایت خود را به فهرست وب ارسال کنید و در ازای آن لینکی دریافت کنید. این تکنیکی بود که گوگل در واقع در یک مقطع آن را توصیه کرد، اما توسط سئوکاران مورد سو استفاده و استفاده بیش از حد قرار گرفت، بنابراین گوگل انتقال ارزش به همان اندازه از این نوع لینک‌ها را متوقف کرد.

اخیراً، گوگل رتبه‌بندی وب‌سایت‌هایی را که از این تکنیک بیش از حد استفاده می‌کند، که اغلب به آنها بهینه سازی بیش از حد گفته می‌شود، که به دلیل سو استفاده جریمه می‌کند. به روزرسانی‌های منظم الگوریتم پنگوئن گوگل به این علت بوده است که کدام یک از تکنیک‌های لینک سازی برای دور زدن دستورالعمل‌های گوگل و به نتیجه رسیدن زودتر به وجود آمده است، که این موضوع مهمی است که در ادامه بحث خواهیم کرد.

ما الگوریتمی کامل که گوگل برای تعیین نتایج جستجو استفاده می‌کند را نمی‌دانیم. این “فرمول مخفی” شرکت است. علی رغم این واقعیت، اتفاق نظر کلی در بین جامعه جستجوگرها (طبق نظرسنجی بررسی عوامل رتبه‌بندی جستجو در سال 2015) این است که لینک‌ها هنوز هم در آن الگوریتم نقش زیادی دارند.

چه عواملی در لینک سازی به رتبه بندی در گوگل کمک می‌کند؟

یکی از اصلی‌ترین عوامل توازن مناسب و خوشه‌ای موضوعات در لینک سازی است. به طور کلی پذیرفته شده است که اگر همه فاکتورهای دیگر برابر باشد، حجم و کیفیت لینک‌های اشاره به یک صفحه تفاوت بین رتبه‌بندی را ایجاد می‌کند. با این اوصاف، با اقدامات اخیر گوگل، از جمله انتشار به روزرسانی‌های ربات پنگوئن گوگل و فشار دادن آن به گوگل پلاس، حدس وجود دارد که تأثیر لینک‌ها کاهش می‌یابد و با علائم اجتماعی مانند توییت یا 1+ جایگزین می‌شوند.

در حال حاضر، تردیدی وجود ندارد که اگر لینک‌هایی با کیفیت بالا به وب‌سایت خود دریافت کنید، به شما کمک می‌کند تا رتبه بهتری داشته باشید و بازدید بیشتری داشته باشید (ما در مورد آنچه باعث ایجاد پیوند “با کیفیت خوب” می‌شود در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد) اکنون چندین بار به “کیفیت بالا” اشاره کرده‌ایم و یک دلیل خوب نیز وجود دارد: با پیچیدگی بیشتر گوگل در فیلتر کردن لینک‌های بی کیفیت، تمرکز بر کیفیت در حال افزایش است. این به طور مستقیم بر سئوها تأثیر می‌گذارد، زیرا آنها باید اطمینان حاصل کنند که تکنیک‌های لینک سازی که انتخاب می‌کنند در درجه اول بر روی آن کیفیت است.

ویژگی NoFollow لینک‌ها چه کمکی به رتبه بندی سایت می‌کنند؟

(تصویر یک خط کد به همراه اتربیوت rel = nofollow)

یک ویژگی وجود دارد که می‌تواند گاهی اوقات روی لینک‌هایی به نام ویژگی “nofollow” اعمال شود. در صورت افزودن و استفاده از این ویژگی، کاربر هیچ تفاوتی مشاهده نخواهید کرد. اما، اگر به کد آن لینک نگاه کنید، کمی متفاوت به نظر می‌رسد:
به افزودن “rel = nofollow” توجه کنید. این به گوگل می‌گوید که هیچ رتبه‌بندی(اعتبار) را از طریق این پیوند به URL هدف عبور ندهد. به طور موثر، شما به گوگل می‌گویید که به این پیوند اعتماد نکند و آن را در نظر نگیرد. بنابراین، نباید به رتبه‌بندی بهتر URL هدف کمک کند.
دلیل اصلی اینکه ممکن است یک سایت از nofollow استفاده کند مربوط به سناریوهایی است که در آن سایت وجود دارد و کنترل کاملی بر لینک‌هایی که به صفحات خود اضافه می‌شوند، ندارد. به عبارت دیگر، آنها نمی‌خواهند که به گوگل رای اعتماد نشان دهند، در واقع اینگونه وب سایت‌ها می‌گویند اعتبار ما بالاتر از آن است که این لینک برای ما ارسال می‌کند، پس یعنی این لینک در اندازه وب سایت ما نیست. در اینجا چند نمونه هستند:

 • نظرات وبلاگ
 • پست‌های انجمن
 • نظرات کتاب مهمان
 • صفحات ویکی قابل ویرایش (به عنوان مثال ویکی پدیا)
 • یاهو پاسخ‌ها
 • امضاهای ارسال مهمان

کاربران می‌توانند آزادانه به هر یک از این مکانها لینک اضافه کنند، و به دلیل اندازه آنها، تعدیل هر یک از آن لینک‌ها واقعاً عملی نیست. بنابراین، برای جلوگیری از عدم استفاده اسپم لینک(لینک‌های هرز) از مزایای استفاده از رتبه‌بندی یک سایت، این سایت اغلب انتخاب می‌کند که ویژگی nofollow را به تمام لینک‌های ارسال شده توسط سایر کاربران اعمال کند.

استفاده دیگر از ویژگی nofollow استفاده از تبلیغ کنندگان در لینک‌هایی است که برای آنها هزینه پرداخت شده است. بنابراین، اگر یک بنر تبلیغاتی در وب‌سایتی بخرید که به شما لینک دارد، گوگل می‌گوید که ویژگی nofollow باید اضافه شود تا آنها بدانند که هیچ رتبه‌بندی را از طریق آن پیوند عبور نمی‌دهند. ‌ایدئولوژی در اینجا این است که شما نباید با خرید تبلیغاتی که شامل لینک در وب‌سایت‌های دیگر است، از نتایج ارگانیک سود ببرید و سو استفاده کنید.

اخیراً، گوگل این مفهوم را گسترش داده و شامل لینک‌های بهینه شده در بیانیه‌های مطبوعاتی، دایرکتوری مقاله و صفحه‌های تبلیغاتی است. اینها همه نمونه‌هایی است که استفاده از nofollow کاملاً مناسب است.
از نظر کار، شما باید بدانید که لینک‌هایی که از ویژگی nofollow استفاده می‌کنند احتمالاً به عنوان لینک‌های مستقیم دنبال شده به رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک شما کمک نمی‌کنند. این بدان معنا نیست که ارزش آن را ندارند. از این گذشته، کاربران معمولی متوجه نمی‌شوند لینکی دنبال نمی‌شود یا خیر، و ممکن است در واقع بر روی وب‌سایت شما کلیک کرده و از آن بازدید کنند حتی اگر اینگونه باشد. به هر حال، این همان نقطه خرید تبلیغات به صورت آنلاین است. همانطور که گفته شد، برای اهداف ایجاد لینک، شما می‌خواهید بیشتر لینک‌های شما دنبال شود و بنابراین توسط گوگل شمارش شود. آیا به دنبال راهی برای شناسایی لینک‌های دنبال شده(Flollow) در مقابل پیوندهای غیرمجاز در وب‌سایت هستید؟ برای برجسته سازی این لینک‌ها در هر سایتی می‌توانید از افزونه MozBar استفاده کنید.

چرا لینک سازی سوددهی را بیشتر می‌کند؟

(تصویری از ارتباط چندین لینک به شبکه جهانی و افزایش مشتری)

لینک سازی یعنی ساخت پیوند در فضای بی‌نهایت اینترنت، پس ساخت لینک سیگنال بسیار مهمی برای موتورهای جستجو هستند، که در بخشی از الگوریتم رتبه بندی از آن‌ها استفاده می‌کند. بنابراین، ما می‌دانیم که افزایش تعداد لینک‌های با کیفیت بالا که به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند، می‌تواند به طور قابل توجهی شانس شما برای رتبه‌بندی را افزایش دهد.

مزایای دیگری نیز برای ایجاد لینک وجود دارد که ممکن است بلافاصله مشخص باشد اما هنوز قابل تأمل است.

لینک سازی رکن اصلی ایجاد روابط بین وب‌سایت‌های مختلف

ایجاد لینک اغلب می‌تواند ارتباط با سایر وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط در صنعت شما باشد. این ارتباط غالباً مربوط به تبلیغ چیزی است که شما به تازگی ایجاد کرده‌اید، مانند یک محتوا یا اینفوگرافیک. یک هدف مشترک از دسترسی، به دست آوردن پیوند است، اما موارد دیگری بیش از این وجود دارد: آگاهی می‌تواند به شما در ایجاد روابط طولانی مدت با تأثیرگذاران اصلی در صنعت شما کمک کند، و این روابط می‌تواند به این معنی باشد که تجارت شما بسیار مورد توجه قرار همگان قرار گرفته است و مورد اعتماد سایرین است که این فرایند یعنی تجارت شما ارزشمند است. حتی اگر لینک سازی را برای لحظه‌ای فراموش کنیم، زیرا در حال ایجاد مبلغین و مدافعان اصلی برای تجارت خود هستیم.

ارسال ترافیک از سایر وب‌سایت‌ها با لینک بیلدینگ مناسب

ما در مورد تأثیر پیوندها در رتبه‌بندی شما صحبت کرده ایم، اما در مورد تأثیر پیوندها بر میزان مراجعه به سایت چطور؟ پیوند خوب از یک وب‌سایت پربازدید نیز می‌تواند منجر به افزایش بازدید شود. اگر یک وب‌سایت مرتبط با تجارت ما باشد، احتمال اینکه ترافیک نیز مرتبط باشد وجود دارد و ممکن است منجر به افزایش فروش شود. باز هم، در این شرایط، ارزش پیوند فقط مربوط به سئو نیست بلکه مربوط به مشتری است.

اهمیت لینک سازی در ساختن نام تجاری(برندسازی)

ایجاد لینک خوب می‌تواند به ایجاد نام تجاری شما کمک کرده و شما را به عنوان یک مرجع عالی در جایگاه خود تثبیت کند. برخی از تکنیک‌های ایجاد لینک وجود دارد، مانند ایجاد محتوا، که می‌تواند تخصص شرکت شما را به مردم نشان دهد و این می‌تواند تا ساخت برند شما کمک زیادی کند. به عنوان مثال، اگر یک محتوا را بر اساس داده‌های صنعت ایجاد کنید و آن را منتشر کنید، این شانس را دارید که در صنعت خود به خوبی شناخته شوید. هنگامی که شما فعالیت‌های ارتباطی را انجام می‌دهید و سعی می‌کنید به مطالب لینک دهید، تخصص خود را نشان می‌دهید و از افراد دیگر در صنعت خود می‌خواهید که به گسترش این خبر کمک کنند و همین امر را به دیگران نشان دهند.

نکته مهم لینک بیلدینگ

لینک دادن به یک صفحه یعنی اهمیت داشتن آن صفحه که این مفهوم را به موتورهای جستجو می‌رساند که صفحه مورد نظر ارزش بالای محتوایی دارد.

قبل از لینک سازی، به چیزی با ارزش نیاز دارید که بتوانید به آن لینک بدهید. اغلب این صفحه اصلی وب‌سایت شما است. هرچند بیشتر اوقات، شما به منابع تخصصی مانند پست وبلاگ، ابزار، مطالعه تحقیقاتی یا گرافیکی لینک می‌دهید. بعضی اوقات این دارایی‌ها مدت‌ها قبل از شروع لینک ایجاد می‌کنند. بار دیگر، شما این منابع را به طور خاص با هدف لینک سازی ایجاد می‌کنید.

این مفاهیم کسب لینک و “لیاقت رتبه‌بندی” را معرفی می‌کند. همه کمپین‌های لینک سازی باید با موضوعی که ارزش لینک دادن دارد شروع شوند. ایجاد پیوند به صفحات وب کم ارزش بسیار دشوار است، اما وقتی کار با چیزی واقعا ارزشمند را شروع می‌کنید که به نظر مردم مفید یا به اشتراک گذاشته می‌شود، لینک سازی کار ساده‌تر و مفیدتری است.

آنچه در این بخش فرا گرفتیم

لینک سازی یا لینک بیلدین یعنی مرتبط کردن صفحه‌های مختلف به هم که به موتورهای جستجو این را نشان می‌دهد که صفحه مورد نظر دارای ارزش است. البته ارزشگذاری و رتبه بندی آن بسته به میزان کیفیت هر صفحه دارد که توسط الگوریتم‌های مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرد. پس لینک‌ها فقط این را نشان می‌دهد که این محتوا هم قابل دسترسی و نیازمند بررسی است.

کیفیت و میزان ارزشمندی هر لینک توسط الگوریتم‌های رتبه بندی مورد سنجش قرار می‌گیرد. که در این ارزشگذاری کیفیت وب سایت لینک داده و حتی وب سایتی که به آن لینک شده است را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. پس بهتر است لینک‌های دریافتی از سایتی معتبر و هم راستا با حوزه فعالیت ما باشد. در این صورت هم نام تجاری ما برای موتورهای جستجو با ارزش‌تر جلوه می‌کند و هم مشتریان بیشتری خواهیم داشت.

به چه لینک‌هایی خوب و به چه لینک‌هایی بد می‌گویند؟

همان طور که پیش‌تر توضیح دادیم لینک سازی بسیار اهمیت دارد. کیفیت لینک‌ها هم به ارزش و اعتبار بخشیدن به وب سایت کمک می‌کند، و بیش از هر زمان دیگری مهم است. زیرا گوگل مجازات کردن وب‌سایت‌هایی که لینک‌های بی‌کیفیت یا نامرتبط ایجاد می‌کنند را آغاز کرده است. در گذشته، سئوکارها از این دسته از خطرات در هنگام لینک سازی مصون بودند. تکنیک‌هایی مانند ارسال مقاله و لیست دایرکتوری معمولاً توسط شرکت‌های جستجوگر توصیه می‌شود، زیرا آن‌ها به خوبی کار می‌کنند و اگر به درستی انجام شود خطر کمی دارند. با این حال، با معرفی به روزرسانی‌های ربات پنگوئن از گوگل که به شدت به وب سایت‌هایی آسیب می‌رساند که تکنیک‌های لینک سازی بی کیفیت را دنبال می‌کنند، تغییر کرده است. در این فصل، ما به شما درمورد انواع پیوندهایی که باید بر روی ساخت آن‌ها تمرکز کنید، می‌پردازیم.

لینک سازی طبیعی چیست و چگونه لینک طبیعی دریافت کنیم؟

لینک سازی طبیعی به لینک‌هایی که مدیر سایر وب‌سایت‌ها به شما می‌دهند، می‌گویند. این نوع لینک‌ها برای سئو کاران مقدس است. اساساً این‌ها لینک‌هایی هستند که شما حتی مجبور به درخواست آن‌ها نبودید زیرا توسط سایر دارندگان وب‌سایت به صورت ویرایشی ارائه می‌شود. این بسیار کارآمدتر از این است که مجبور شوید با کسی تماس بگیرید و از او بخواهید به شما لینک دهد. با این حال، لازم است که کسی دلیل خوبی برای این کار بیاورید، و باید راه‌هایی پیدا کنید که تعداد زیادی از وبلاگ نویسان را از این دلیل آگاه کنید.

یک مثال، ممکن است یک محتوای عالی شما ایجاد کرده‌اید و سپس آن را با چند وبلاگ نویس مهم و تأثیرگذار پخش کرده‌اید، و از طریق این روند، بلاگرهای بیشتری به طور طبیعی از آن آگاه شده‌اند. انجام این کار دشوار است و ممکن است زمان بر باشد، این بخشی از دلیل ارزشمندی این نوع لینک‌ها است. آنها همچنین انواع پیوندهایی هستند که گوگل اغلب آن‌ها را به عنوان نمونه‌های عالی نگه می‌دارد و نشان می‌دهد که آنها در طول زمان پایدار هستند.

منظور از لینک سازی دستی و خرید لینک چیست؟

اگر شما در اینترنت تازه شروع به کار کرده‌اید پس قطعا به خاطر تازه کار بودن شما، کسی به شما لینکی نمی‌دهد. که این احتمالاً یکی از متداول ترین انواع لینک سازی است که به عنوان سئو انجام می‌دهید، به خصوص اگر تازه کار خود را شروع کرده اید یا تجارت شما هنوز کاملاً ناچیز و ناشناخته است. این شامل تماس دستی با صاحبان وب سایت و وبلاگ نویسان می‌شود و از آنها می‌خواهد که به شما پیوند دهند. باز هم، شما باید به آنها دلیل دهید تا به شما پیوند دهند و برای موفقیت، باید با افراد مرتبط ارتباط برقرار کنید. اگر با افرادی تماس می‌گیرید که هیچ ارتباطی با صنعت شما ندارند، در صورت درخواست پیوند، احتمالاً گیج می‌شوند.

انواع مختلف لینک‌

یکی انواع لینک‌ها به این صورت است که قابلیت ویراستاری و یا تغییر مقصد را ندارد. یعنی لینک را صاحب یک سایت ایجاد می‌کند و به صفحه‌ای پیوند می‌دهد. در این حالت صفحه لینک ده توانایی تغییر مسیر و یا تغییر لینک را ندارد. این نوع لینک‌ها این روزها معمولاً ناخوشایند است، زیرا اغلب مطابق با روش‌های کلاه سیاه است که هدف آنها فریب موتورهای جستجو است و فکر می‌کنند یک قسمت از محتوا مربوط است و مهم است، در حالی که واقعاً اینگونه نیست. با معرفی پنگوئن در سال 2012 (و به روزرسانی‌های بعدی برای این الگوریتم)، گوگل شروع به کاهش ارزش و حتی مجازات این نوع لینک‌ها کرده است.

به دلیل اینکه این لینک‌ها قابلیت ویرایش ندارند، ذاتاً وزن کمتری نسبت به انواع دیگر لینک‌ها دارند. در گذشته، آنها برای برخی از سئوکاران که در وب‌سایت‌های خاصی کار می‌کنند مفید بوده است، اما اکنون باید در اجرای آن‌ها احتیاط زیادی انجام دهید. چند نمونه ممکن است:

 • نظرات وبلاگ که تعدیل نمی‌شوند
 • انتشارات مطبوعاتی با متن لنگر(Anchor Text) بهینه شده
 • فهرست‌های مقاله
 • امضاهای ارسال مهمان
 • تبلیغات
 • ابزارک‌های قابل جاسازی
 • جاسازی اینفوگرافیک
 • صفحات پروفایل کاربر
 • کتابهای مهمان
 • امضاهای انجمن
 • دایرکتوری‌هایی که تعدیل نمی‌شوند

انواع لینک‌هایی که شما می‌خواهید با استراتژی خود دنبال کنید باید به نمایه لینک موجود شما بستگی داشته باشد، اما به طور کلی، از لینک‌هایی که به طور غیرطبیعی ایجاد شده‌اند خودداری کنید. درعوض، باید بر روی تاکتیک‌هایی تمرکز کنید که به شما لینک‌های طبیعی می‌دهند که به وب‌سایت و تجارت شما ارزش افزوده می‌دهند.

آنچه در این بخش آموختید

در این قسمت ما سعی داشتیم در مورد انواع لینک‌ها از نظر کیفیت صحبت کنیم. به طور کلی اگر وب سایتی به شما پیوندی دهد به این معنا است که شما محتوایی ارزشمند تولید کرده‌اید. البته این اتفاق برای وب سایت‌های تازه کار تقریبا غیر ممکن است برای همین است که این لینک‌ها تقدس خاصی برای سئوکاران دارد. اما از طرفی سئوکاران برای این که یک وب سایت تازه را معرفی کنند و اعتبار آن را بالا ببرند دست به خرید لینک و یا لینک سازی به روش کلاه سیاه می‌کنند.

چگونه کمپین لینک سازی ایجاد کنیم؟

بعد از این که مفهوم و تعریف لینک و لینک سازی را متوجه شدیم لازم است برنامه‌ای منظم برای ساختن لینک ایجاد کنیم. ساخت و تنظیم برنامه منظم مستلزم داشتن کمپین لینک سازی است. حال نحوه لینک سازی، آموزش بک‌لینک سازی و داشتن کمپین لینک سازی چگونه است؟ با ما همراه باشید.

منظور از کمپین لینک سازی چیست؟

به فرآیند تلاش مداوم و فعال برای افزایش لینک‌ها به وب سایت شما کمپین لینک سازی می‌گویند که معمولاً با نوعی هدف برای مشتریان یک بخش همراه است. از دارایی‌های متعلق به وب سایت به منظور دستیابی به آن پیوندها استفاده خواهد کرد و یک دارایی می‌تواند از مطالب و اخبار گرفته تا محصولات و خدمات باشد.

چگونه کمپین لینک‌سازی بسازیم؟

برای کمپین لینک سازی لازم است افرادی بر روی لینک‌های داخلی و افرادی بر روی لینک‌های خارجی کارکنند. قبل از تمامی این اقدامات لازم است که برای هر کدام برنامه‌ای منظم داشته باشید. پس مولفه‌های مختلف یک کمپین لینک‌ سازی وجود دارد. برخی از آنها برای موفقیت حیاتی هستند و برخی دیگر مفید خواهند بود اما لزوماً ضروری نیستند. بیشتر به ترکیبی از دارایی‌ها و منابع موجود شما بستگی دارد.

اهداف و نحوه لینک سازی چیست؟

لینک سازی نوعی بازاریابی آنلاین است و هر شکلی از بازاریابی باید با هدفی مشخص شروع کنید. دانستن اهداف کمپین خود در همان ابتدای کار به شما اطمینان می‌دهد که شما یک استراتژی ایجاد می‌کنید که بهترین شانس موفقیت را به شما می‌دهد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اهداف کمپین لینک سازی شما با اهداف کلی کسب و کار شما تطابق دارد و یک سو است. به عنوان مثال، اگر 10 پیوند هیچ تأثیری در موفقیت کلی کسب و کار نداشته باشد، “ساخت 10 لینک” هدف خوبی برای دستیابی به هدف نیست و لازم است در بوجه بندی و تعداد لینک تجدید نظر کنید.

در اینجا، ما با یک مسئله جزئی روبرو می‌شویم. قبلاً یاد گرفتیم که لینک‌ها بخش مهمی از الگوریتم‌های رتبه بندی موتور جستجو هستند. بنابراین، آیا داشتن و گرفتن تعداد لینک بیشتر و به طور کلی هدف بر تعداد لینک بیشتر به رتبه بندی کمک نمی‌کند؟ کمک به رتبه بندی یعنی بیشتر در معرض دید بودن و این باعث می‌شود مشتری بیشتری بیاورید، درست است؟ همه اینها درست است، اما مشکل این است که گاهی اوقات ممکن است طول بکشد تا پیوندهایی که ساخته‌اید تأثیر کلی مثبتی بر رتبه بندی داشته باشند. به عبارتی ساده‌تر فرایند لینک سازی یک روزه نیست و در روز دیگر بهبودهایی را می‌بینید. این امر به ویژه در صنایع رقابتی صدق می‌کند.

این مسئله برای سئوکاران مشکلی ایجاد می‌کند زیرا نشان دادن موفقیت آمیز بودن یک کمپین لینک سازی، حتی اگر به اهداف خاصی برسد، دشوار است.
به همین دلیل، نه تنها تعیین اهداف واقع بینانه، بلکه اطمینان از هوشمند بودن اهدافی که تعیین می‌کنید بسیار مهم است. اهداف باید به اهداف اصلی سازمانی پیوند خورده و در نهایت تأثیر مثبتی بر روند اصلی کسب و کار شما داشته باشند. برای مثال، ممکن است بخواهید ترافیک جستجوی ارگانیک را افزایش دهید تا فروش بیشتری داشته باشید. در همان زمان، شما باید به اطرافیان خود بیاموزید که سئو و ایجاد لینک یک شبه موفقیت آمیز نیست و نتایج لحظه‌ای نیستند. مانند هر بازاریابی خوب، تمرکز باید بر روی سود در بلند مدت باشد، نه برد سریع و یک شبه راه صد ساله را رفتن.
دارایی‌های لینک سازی چیست و چرا فاکتور اصلی لینک سازی به حساب می‌آید؟
قلب تپنده هر کمپین دارایی و هدف آن است. پس قلب هر کارزار لینک‌سازی دارایی آم قرار دارد که شما برای جذب و کسب لینک از آن استفاده خواهید کرد. این فاکتور همچنین می‌تواند به عنوان “قلاب” شناخته شود که باعث می‌شود مردم به آنچه شما ارائه می‌دهید اهمیت دهند و آنها را ترغیب می‌کند تا به شما لینک دهند. دارایی‌ها از یک کسب و کار به کسب و کار دیگر متفاوت خواهند بود و شما باید مشخص کنید که تجارت شما دارای چه دارایی‌هایی است که مورد توجه دیگران باشد و بتواند در ایجاد لینک استفاده شود.
نمونه‌هایی از دارایی‌های یک کسب و کار و یا وب سایت می‌تواند موارد زیر باشد:

 • محتوا
 • داده‌ها
 • محصولات
 • خدمات
 • مردم

یکی دیگر از دارایی‌هایی که سئوکاران کلاه سیاه همچنان از آن استفاده می‌کنند پول است. بدیهی است که همه دارایی‌ها احتمالاً به نوعی سرمایه گذاری نیاز دارند، اما این سئوکاران از طریق پیوند به عنوان معامله نقدی خالص عمل می‌کنند. خرید لینک‌ها کاملاً خلاف دستورالعمل‌های گوگل است و اگر وب سایتی درگیر این عمل شود، می‌تواند مجازات سنگین و از دست رفتن بازدید کننده باشد. خرید لینک خطرناک است و معمولاً خطرات آن بیشتر از ضرر احتمالی آن است، بنابراین ما اکیداً توصیه می‌کنیم که آن را از بین ببریم.

در کمپین لینک سازی باید بر روی چه لینک‌هایی سرمایه‌گذاری کرد؟

هنگام تعریف استراتژی برای کمپین لینک سازی خود، باید درباره انواع لینک‌هایی که باید دریافت کنید، فکر کنید. انواع مختلفی وجود دارد که باید در نظر گرفت:

 • لینک‌ها به صفحه اصلی شما
 • لینک به صفحات “عمیق” (مانند صفحات محصول یا دسته‌بندی)
 • لینک‌های حاوی نام تجاری، شرکت شما یا برند شما
 • لینک‌هایی حاوی کلمات کلیدی هدف شما

علاوه بر این، مواردی از موارد فوق وجود دارد، مانند لینک برندی مخصوص به یک صفحه عمیق. شناسایی انواع لینک‌های مورد نیاز شما با تجزیه و تحلیل دقیق لینک وب سایت فعلی شما و همچنین بررسی نحوه رتبه بندی شما برای برخی از کلمات کلیدی در مقایسه با رقبا آغاز می‌شود. می‌توانید از Open Site Explorer استفاده کنید تا این نوع تحلیل را انجام دهید و ببینید در حال حاضر شکل کلی لینک شما چگونه است.

تجزیه و تحلیل فرصت‌های و راه‌های پیشرفت را به شما نشان می‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است مشاهده کنید که برای یکی از کلمات کلیدی اصلی خود رتبه بندی نمی‌شوید به این خاطر که لینک‌های درستی در آن ندارید. پس از انجام تجزیه و تحلیل لینک، متوجه می‌شوید که هیچ لینکی به وب سایت خود حاوی این کلمه کلیدی ندارید، یا متوجه می‌شوید که مرتبط ترین صفحه عمیق هیچ لینکی ندارد که به آن اشاره کند. اگر چنین چیزی را شناسایی کنید، یک مشکل ملموس دارید که می‌توانید برای حل آن تلاش کنید. در این حالت، ممکن است به این معنی باشد که استراتژی شما می‌تواند شامل ایجاد لینک‌هایی به صفحه عمیق است که در حال حاضر هیچ لینکی ندارد و برای کلمات کلیدی مورد نظر شما رتبه‌بندی صورت نمی‌گیرد.

اهداف لینک سازی را چگونه پیدا کنیم؟

در یک مشکل اولین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که با چه افرادی باید تماس بگیرید، زیرا می‌خواهید مطمئن شوید که با افرادی که احتمالاً علاقه‌مند به حل مشکل شما هستند و یا در حوزه کاری آن‌ها است، تماس گرفته‌اید. اگر به طور تصادفی با مردم تماس بگیرید، میزان پاسخ شما بسیار پایین تر خواهد بود. برای لینک سازی هم این مسئله مهم است. پس اگر با افراد نامرتبط کار کنید احتمالاً به خود و وب سایت خود شهرت بدی می‌دهید.

در حالت ایده‌آل، قبل از شروع یک کمپین لینک سازی، باید تصور تقریبی از اینکه چه کسی برای به محتوا و یا محصول شما اهمیت می‌دهد(نیاز دارد)، داشته باشید. اگر محتوایی ایجاد کنید که می‌خواهید به آن لینک دهید، مانند اینفوگرافیک، باید در همان ابتدای کار از خود بپرسید این موضوع برای چه کسی مفید است و اهمیت خواهد داد. از همه مهمتر، چه کسی به اندازه کافی برای لینک دادن به آن اهمیت خواهد داد و لینک‌های ارزشمندی خواهیم گرفت؟

این جمله آخر بسیار مهم است. اگرچه ممکن است به راحتی جلب توجه افراد به محتوای شما آسان باشد، اما لینک آنها کاملاً جدید است. لینک دادن به کمی تلاش و زمان نیاز دارد، بنابراین باید کاری کنید که کسی به اندازه کافی مراقبت کند تا از انجام این کار در بلند مدت ناراضی نباشید. موانع به اشتراک گذاشتن محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی بسیار کمتر است. تعداد بیشتری از افراد دارای یک حساب توییتر یا فیس بوک هستند تا یک وب سایت یا وبلاگ، به همین دلیل اشتراک گذاری آنها را آسان می‌کند.
بنابراین چگونه می‌توانید هم از لینک‌ها مراقبت کنید و هم از مردم و سایر وب‌سایت‌ها لینک بگیرید؟
شما باید قلابی پیدا کنید که باعث مراقبت افراد شود. شما باید از همان ابتدا این قلاب را در محتوای خود استفاده کنید. اگر ایجاد قلاب خود را تا لحظه شروع فعالیت خود متوقف کنید، ممکن است متوجه شوید که هیچ کس به ارزش محتوای شما اهمیت نمی‌دهد، در نتیجه شما زمان زیادی را برای ساخت محتوایی اختصاص داده‌اید که هیچ کس نمی خواهد به آن لینک بدهد.

(https://moz.com/assets/images/guides/linkbuilding/chapter3/small_spot_4.svg?4d0474f
)نمونه عکس

برخی از محتواهای قلابدار که می‌توانید در مورد آنها فکر کنید و در استراتژی خود استفاده کنید:

 • اخبار
 • خنده‌دار
 • بحث برانگیز
 • تجسم داده‌ها
 • رقابت
 • طعمه خودی
 • طولانی، محتوای دقیق و مفصل

محتواهای قلابدار زیادی وجود دارد، اما موارد ذکر شده در بالا حداقل باید شما را به فکر این بیندازد که می‌توانید به دیگران پیشنهاد دهید و باعث شود آنها به شما لینک دهند.

یک تمرین ساده که می‌توانید در اینجا انجام دهید این است که به قسمت فید(feed) فیس بوک خود بروید و ببینید افراد چه لینک‌هایی را به اشتراک می‌گذارند. توجه داشته باشید که هر لینک چه ویژگی‌هایی دارد و سعی کنید الگوهایی را پیدا کنید. این احتمال وجود دارد که لینک‌های به اشتراک گذاشته شده در فیس بوک خنده دار باشد، زیرا بسیاری از افراد از این بستر برای وسایل شخصی استفاده می‌کنند و ممکن است موارد جدی تری را به جز اخبار بزرگ یا موضوعات بحث برانگیز در آنجا به اشتراک نگذارند. حالا بروید و به قسمت فید(feed) توییتر خود نگاهی بیندازید، یادداشت کنید کدام نوع لینک در آنجا به اشتراک گذاشته می‌شود و از خودتان بپرسید چرا؟ ممکن است دریابید که محتوای آموزنده و طولانی مدت در توییتر نسبت به فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است. پس هر کدام بستر و مشتریان خاص خود را می‌توانند به کسب و کار شما بفرستند.

مخاطب هدف خود را چگونه بشناسیم و آن را هدف قرار دهیم؟

هنگامی که ایده خود را ترسیم کردید، دشوار است که بفهمید چه کسی در بین مخاطبان هدف شما قرار می‌گیرد، این مرحله کمی دشوار می‌شود. به طور کلی، شما فقط باید موضوعات مرتبط با محتوای خود را طوفان فکری کنید. بیایید نگاهی به مثالی بیندازیم.
تصور کنید در حال تهیه یک قطعه از مطالب تحت عنوان “راهنمای قطعی پخت کیک‌های عالی” هستید. شما این محتوا را تولید می‌کنید زیرا یک نانوایی محلی دارید که کیک و همچنین بسیاری از چیزهای دوست داشتنی دیگر می‌فروشد.

چه کسی به این راهنما علاقه‌مند است؟

وبلاگ نویسان مواد غذایی: انتخاب آشکار!
وبلاگ نویسان والدین: ممکن است آنها بخواهند به کودکانشان نحوه تهیه کیک را بیاموزند و راهنمای شما نحوه انجام این کار را به آنها نشان می‌دهد.
وب سایت‌های دستور العمل: زیرا راهنمای شما شامل بسیاری از دستور العمل‌های عالی برای انواع مختلف کیک‌های کوچک است.
وب سایت‌های مهمانی: هیچ مهمانی بدون یک بشقاب بزرگ کاپ کیک کامل نمی‌شود.
فقط با یک یا دو دقیقه فکر کردن، ما به راحتی چهار نوع وب سایت را پیدا کرده‌ایم که ممکن است به راهنمای کیک کوچک ما علاقه‌مند باشند. اکنون می‌توانیم تحقیق در مورد اینها را با جزئیات بیشتری شروع کنیم تا به ایده بهتری برسیم که آیا شانس زیادی برای گرفتن لینک از آنها داریم یا نه.

آموزش تکنیک‌هایی برای یافتن اهداف لینک بیلدینگ

در این بخش چند روش ساده را بیان می‌کنم که می‌توانید با استفاده از آنها ایده خود را در مورد “وبلاگ نویسان غذا” به لیست کاملی از وب سایت‌هایی تبدیل کنید که می‌توانید با آنها تماس بگیرید.
لیست وبلاگ نویسان را پیدا کنید
تا کنون ساده ترین مکان برای شروع جستجو در گوگل مانند این است:
(نمونه عکس)
جستجوی بلاگر‌های غذا لیست عالی برای قدم اول در اختیار من قرار داد. مزیت بزرگ استفاده از این تکنیک این است که شخص دیگری قبلاً با تنظیم لیست سختی کار را برای شما کم کرده است.
هنگامی که لیستی از این قبیل پیدا کردید، می‌توانید با استفاده از ابزاری مانند خزنده(Scrowler) که یک افزونه گوگل کروم است، به سرعت همه URL‌های صفحه را بگیرید. شما به سادگی روی یکی از URL‌ها کلیک راست کرده و روی “Scrape similar:” کلیک کنید
سپس می‌توانید لیست را در اسناد گوگل(Google Docs) یا اکسل شخصی خود کپی کنید. از اینجا می‌توانید کلیه URL‌ها را در ابزاری مانند URL opener کپی و جای گذاری کنید، که با یک کلیک همه URL‌ها را برای شما باز می‌کند. سپس می‌توانید همه آنها را مرور کنید، در مورد مرتبط بودن آنها با مطالب خود مطلع شوید و در این صورت، اطلاعات تماس آنها را پیدا کنید.

نویسندگان در توییتر می‌توانند به کمپین شما کمکی کنند؟

در جواب این سوال باید بگوییم: قطعا! Followerwonk ابزاری خارق العاده است که می‌توانید برای این منظور استفاده کنید. این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا انواع کارهای جالب را با حساب توییتر خود انجام دهید، اما ویژگی مورد علاقه ما به شما امکان جستجوی بایوس توییتر را می‌دهد. ما قصد داریم آن را برای “cupcake blogger” جستجو کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم کسی را در توییتر پیدا کنیم که در بیوگرافی خود از “cupcake blogger” نام برد:
(تصویر این بخش)
شما می‌توانید گزینه‌های بیشتری مانند تعداد دنبال کنندگان و مکان را انتخاب کنید، اما در حال حاضر ما می‌خواهیم جستجو را کاملاً گسترده نگه داریم. این جستجو منجر به پیدا شدن 12 نفر در توییتر شد.
سپس می‌توانید این نتایج را در اکسل بارگیری کنید که مرتب سازی آنها را آسان تر می‌کند. همچنین به ما خواهد گفت که آیا آنها وب سایتی دارند یا خیر؟
به نظر می‌رسد که از این 12 نتیجه، ما 8 وب سایت منحصر به فرد پیدا می‌کنیم:
(تصویر این بخش)
برای جستجو و تحقیقی چند دقیقه‌ای نتیجه بدی نیست! این موارد نیز با محتوای ما بسیار مرتبط هستند، بنابراین می‌دانیم که فرصت خوبی برای دریافت لینک یا حداقل دریافت بازخورد خوب از وبلاگ نویس داریم.
با کمک جستجو پیشرفته به چه نتایجی خواهیم رسید؟
روشهای مختلفی برای جستجوی گوگل وجود دارد که بلافاصله برای ما بعنوان کاربر مشخص نیست. ما عادت داریم که رشته‌های کلمات کلیدی را جستجو کنیم و 99٪ از کاربران گوگل نیز اینگونه جستجو می‌کنند. اما، مجموعه‌ای از ابزارهای جستجو در دسترس ما است که می‌تواند نتایج ما را بسیار متمرکز و آنچه که ما نیاز داریم، قرار دهد.
برای ایجاد لینک، این بدان معنی است که ما می‌توانیم وب سایت‌هایی را که ممکن است برای ما مفید نباشند فیلتر کنیم و وقت خود را صرف جستجوی وب سایت‌هایی کنیم که هستند. در اینجا چند مثال با استفاده از جستجوهای پیشرفته مختلف آورده شده است:
به inurl و نحوه جستجو، توجه کنید؟ این به گوگل می‌گوید فقط نتایج حاوی کلمه “resources” را در URL نشان دهد. در اینجا مثالی از نتیجه ای است که گوگل به ما می‌دهد:
(تصویری از سرچ با ویژگی inurl)
در این نوع هدف گذاری برای لینک سازی، اهداف و مشتریان بالقوه و خوب را پیدا می‌کنیم. در این حالت صفه‌هایی را می‌یابیم که به صورت تخصصی در این مورد محتوا تولید کرده‌اند. پس شما متوجه می‌شوید که چه محتوایی مورد توجه بازدیدکنندگان وبلاگ کیک کوچک باشد. بنابراین، با مالک این وبلاگ تماس بگیرید و از او بخواهید راهنمای شما را به عنوان منبع لیست کند، می‌تواند لینکی برای شما ایجاد کند.
بیایید نگاهی به مثال دیگری بیندازیم:
((تصویر مورد نظر))
ما در اینجا دو جستجوی پیشرفته را با هم ترکیب کرده‌ایم. ابتدا، ما از اصطلاح “intitle: resources ” استفاده کردیم که به گوگل می‌گوید فقط نتایج حاوی کلمه ” resources” را در عنوان صفحه وجود دارد، نشان دهد. این مفید است زیرا بعضی اوقات ممکن است این کلمه در URL استفاده نشود، بنابراین جستجوی پیشرفته قبلی ما (با inurl) آنها را پیدا نمی‌کند.
ما همچنین از علامت‌های نقل قول در اطراف کلمه کاپ کیک استفاده کرده‌ایم. این به گوگل می‌گوید فقط نتایج کاپ کیک را در صفحه ذکر کند. این در این مورد مفید است زیرا جستجوی مواد غذایی برای وبلاگ نویس احتمالاً کمی گسترده باشد و ما مجبور باشیم تعداد زیادی از وب سایت‌ها را بگردیم که ممکن است به موضوع کیک‌های کوچک مربوط نباشد.
اکنون شما سه روش جامع برای یافتن اهداف پیوند مرتبط دارید و در این مرحله، احتمالاً لیست گسترده‌ای از آنها را در صفحه گسترده خواهید داشت. اما، قبل از تماس با صاحبان سایت، باید کمی بیشتر کار کنیم.
اطلاعات بیشتری درباره شخصیت‌هایی که هدف قرار داده ایم، بیابید.
اگر می‌خواهید میزان بازدهی بالا برای کمپین لینک سازی خود داشته باشید، باید کمی وقت بگذارید تا مطمئن شوید که وب سایت‌هایی که پیدا کرده‌اید تا حد ممکن مرتبط هستند.
شما می‌توانید این کار را با صرف وقت برای یادگیری در مورد وبلاگ نویسان هدف خود انجام دهید، به وب سایت‌های آنها سر بزنید، مطالب آنها را بخوانید، سعی کنید آن‌ها را به درستی وارسی کنید. نگاهی به شبکه‌های اجتماعی آنها مانند توییتر بیندازید تا ببینید چه لینک‌هایی اخیراً به اشتراک گذاشته‌اند.
به ویژه، به این نکته توجه کنید که آیا آنها محتوای دیگران را به اشتراک می‌گذارند یا نه یا اینکه فقط تبلیغات خود را دارند. در حالت ایده آل، شما می‌خواهید شواهدی از اشتراک منابع خارجی آنها پیدا کنید، زیرا این همان چیزی است که از آنها می‌خواهید انجام دهند.
هنگام مرور هر وب سایت، در مورد آنچه آنها به اشتراک گذاشته‌اند و آنچه مورد علاقه آن‌ها است یادداشت کنید. این بسیار مهم است زیرا بعداً وقتی با آن‌ها تماس گرفتید به این اطلاعات احتیاج خواهید داشت. در غیر این صورت، شما فقط یک ایمیل عمومی و شاید بی هدف برای آنها ارسال می‌کنید که به هیچ وجه برای آنها اهمیت نخواهد داشت.
یک ترفند خوب و کوچکی که می‌توانید در اینجا استفاده کنید قرار دادن URL وبلاگ در ابزاری مانند TagCrowd است که محتوای صفحه را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شما نشان می‌دهد کدام کلمات بیشتر ذکر می‌شوند.
اطلاعات تماس یک قدم شما را به لینک سازی بهتر نزدیک می‌کند
هنگامی که تصمیم گرفتید وبلاگ در بین مخاطبان هدف شما قرار دارد و به نظر مرتبط می‌رسد، باید اطلاعات تماس را پیدا کنید. این معمولاً بسیار ساده است، اما در اینجا چند نکته آورده شده است که ممکن است اوضاع را کمی تسریع کند.
بررسی هدر(Header) و فوتر(Footer)
در بیشتر مواقع، شما می‌توانید یک لینک به یک صفحه تماس یا تماس با ما را در هدر یا فوتر یک وب سایت پیدا کنید، بنابراین ابتدا این مناطق را بررسی کنید. اگر نمی‌توانید یک صفحه تماس را ببینید، صفحه “درباره ما” را که اغلب جزئیات تماس را ذکر می‌کند، امتحان کنید.

استفاده از افزونه ToutApp

ToutApp یک پلاگین کوچک گوگل کروم است که به طور فعال آدرس‌های ایمیل را در یک صفحه برای شما پیدا می‌کند. وقتی یکی را پیدا کرد، در نوار ابزار کروم شما برجسته می‌شود و می‌توانید روی آن کلیک کنید تا آدرس ایمیل را پیدا کنید.

اولویت بندی اهداف کمپین لینک سازی مهم‌ترین بخش هر کمپین است

لازم است که قبل از شروع با اولویت بندی لیستی را تهیه کنید تا منابع خود را سهوا صرف موارد کم اهمیت نکنید. در این مرحله، شما احتمالاً لیست بزرگی از اهداف لینک‌ را در اختیار دارید و باید آنها را اولویت بندی کرده و آنها را در سطری دسته بندی کنید تا بتوانید پیام خود را با بیشترین کارایی برای آنها تنظیم کنید.
چند روش برای اولویت بندی اهداف لینک برای برقراری ارتباط وجود دارد:
با معیارهای دامنه به عنوان مثال، رتبه بندی صفحه، اعتبار دامنه
با معیارهای نفوذ وبلاگ نویس یعنی تعداد دنبال کنندگان توییتر، اینستاگرام و وبلاگ یا هر شبکه اجتماعی دیگر
به احتمال زیاد لینک دادن به یک وبلاگ نویس کاپ کیک در مقابل یک وبلاگ نویس غذای عمومی تفاوت دارد و بازدیدکنندگان و حتی مشتریان متفاوتی را برای شما به همراه خواهد داشت.
بیایید جزئیات بیشتری به این موارد نگاه کنیم.

معیارهای دامنه چه کمکی به نحوه لینک سازی ما می‌کند؟

ما در ادامه در مورد معیارهای دامنه به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. در حال حاضر، تنها چیزی که باید بدانید این است که این معیارها می‌توانند ارزش هدف‌گذاری لینک را به همان اندازه که می‌توانند ارزش لینک‌ها را به صورت جداگانه اندازه بگیرند، اندازه گیری کند.
دو معیار اصلی دامنه وجود دارد که باید هنگام فیلتر کردن و مرتب سازی اهداف لینک خود استفاده کنید: رتبه بندی صفحه و اعتبار دامنه. البته می‌توانید معیارهای دامنه را برای هر وب سایت به صورت تکی جمع آوری کنید، اما این زمان بسیار بیشتری را می‌طلبد. ابزارهایی در دسترس است که به شما امکان می‌دهد داده‌ها را به صورت عمده جمع آوری کنید.
می توانید رتبه بندی صفحه را برای اهداف خود با استفاده از اکسل و افزونه SEO Tools for Excel دریافت کنید.
همچنین می‌توانید اعتبار دامنه را با استفاده از MozBar یا پلاگین ای‌پی‌آی لینکدین(Links API) توسط SEOgadget وارد صفحه اکسل خود کنید.
هنگامی که این معیارها را دریافت کردید، می‌توانید در اکسل یک مرتبه ساده از بالاترین تا پایین‌ترین را انجام دهید و در صورت انتخاب، می‌توانید اهداف لینک را که دارای معیارهای دامنه کافی نیستند، حذف کنید. این امر به ویژه اگر مجموعه بسیار گسترده‌ای از وب سایت‌ها را داشته باشید و احساس نمی‌کنید وقت کافی برای تماس با همه آنها را دارید، کمک می‌کند. من تمایل دارم که ابتدا بر اساس رتبه بندی صفحه مرتب سازی و از شر هر چیزی که زیر نمره 10 باشد خلاص می‌شوم. اگر من یک نتیجه بسیار گسترده داشته باشم، ممکن است از هر چیزی که زیر نمره 2 است خلاص شوم.
سپس بر اساس اعتبار دامنه مرتب می‌شوم و اگر لیست بسیار بزرگی داشته باشم به طور کلی از شر هر چیزی که در زیر اعتبار دامنه 30 یا 35 باشد خلاص می‌شوم. با این حال، این یک علم دقیق نیست، زیرا ممکن است هنوز یک وب سایت جدید که بسیار خوب و مرتبط باشد، هنوز رتبه بندی صفحه یا اعتبار دامنه به اندازه کافی جمع نشده باشد. با این حال، اگر لیست بزرگی از اهداف لینک بالقوه داشته باشید، می‌خواهید در محدود کردن آن کاملاً تهاجمی و بی رحم عمل کنید تا به نتیجه بهتری برسید.

بلاگرها چه کمکی می‌توانند به کمپین لینک سازی ما بکنند؟

یک قسمت مهم در جذب هر چه بیشتر بازدیدکنندگان از محتوای شما، به اشتراک گذاشتن افراد با نفوذ در شبکه‌های اجتماعی و بلاگرها است. گرفتن فقط یک شخص با نفوذ برای به اشتراک گذاشتن محتوای شما می تواند منجر به یک اثر بزرگ شود، زیرا بسیاری از دنبال‌کنندگان آنها نیز آن را به اشتراک می‌گذارند. بنابراین، حتی اگر به نظر نمی‌رسد که یک وبلاگ نویس با دامنه ویژه‌ی قوی مرتبط است، قبل از بررسی میزان نفوذ آنها در شبکه های اجتماعی، آنها را از لیست خود حذف نکنید.
باز هم، شما می توانید به سادگی به پروفایل های اجتماعی آنها بروید تا دریابید که آنها چه تعداد دنبال کننده دارند و غیره. به یاد دارید که ما از Followerwonk برای جستجوی افراد بالقوه برای دستیابی به آنها استفاده کردیم؟ خوب، Followerwonk همچنین معیارهایی در مورد هر فرد به شما می دهد، از جمله اینکه چند نفر آنها را دنبال می کنند و نمره تأثیر آنها چقدر است. اگر CSV را از Followerwonk بارگیری کنید، ستونی مشاهده خواهید کرد که شامل نمره تأثیر است:
(عکس این بخش)
کافی است بر اساس این ستون مرتب شوید تا ببینید کدام یک از افراد در توییتر بیشترین تأثیر را دارند. اینها افرادی هستند که احتمالاً می‌خواهید ابتدا آنها را هدف قرار دهید زیرا آنها توانایی به اشتراک گذاری محتوای شما را با تعداد زیادی از دنبال کنندگان جذاب دارند.

چگونه بک‌لینک بسازیم؟

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در سئو یک سایت بک‌لینک‌های معتبر و با کیفیتی است که به سایت شما می‌دهند. این جایی است که تحقیقات دستی شما دوباره نقش اصلی را بازی می‌کند. هنگامی که اهداف بالقوه پیوند را مرور می‌کنید، باید سعی کنید میزان احتمال ارتباط لینک آنها با محتوای شما را ارزیابی کنید. ابزاری وجود ندارد که بتواند این کار را برای شما انجام دهد و شما باید روش خود را برای تعریف آن ارائه دهید. یک راه ساده می‌تواند ارزش گذاری آنها در مقیاس پنجم باشد، در حالی که 1 احتمالاً بهم لینک نمی‌خورد و 5 احتمالاً بهم لینک می‌خورد.
سوالات که باید در هنگام لینک سازی به آنها از خود بپرسید عبارتند از:

 • آیا آنها قبلاً محتوای خارجی را به اشتراک گذاشته‌اند؟
 • آیا آنها با محتوای من فوق العاده مرتبط هستند (یعنی یک وبلاگ نویس کاپ کیک باید امتیاز بالاتری نسبت به یک وبلاگ نویس عمومی داشته باشد)؟
 • آیا وبلاگ آنها فعال است؛ یعنی آیا آنها در ماه گذشته وبلاگ نویسی کرده‌اند؟
 • این سوالات باید به شما نشان دهند چگونه احتمال پیوند آنها با شما باشد.

وقتی همه این اطلاعات را جمع کردید، باید همه آنها را مرتب کنید تا لیستی از وبلاگ نویسان داشته باشید که:

 • احتمالاً به شما لینک داده می‌شود
 • دارای معیارهای دامنه بالا باشید
 • دنباله‌های اجتماعی خوبی داشته باشید

اینها وب سایتهایی هستند که باید ابتدا با آنها و با پیامهای بسیار سفارشی و متناسب با آنها تماس بگیرید. نگاهی دوباره به وب سایت آنها بیندازید و سعی کنید سرنخ‌هایی را انتخاب کنید که می‌توانند شما را در مورد مواردی که در ایمیل شما قرار دارد راهنمایی کنند. این به شما کمک می‌کند تا پیام شما با اصلات به نظر برسد و از مراجعه به عنوان یک ایمیل دیگر که شخصی نیست، جلوگیری می‌کند.
این وب سایت‌ها همچنین قدرت “رتبه” دادن مطالب شما را دارند. این بدان معناست که وب سایت‌های دیگر نیز از محتوای شما آگاه می‌شوند، حتی ممکن است دیگر نیازی به تماس دستی با آنها نداشته باشید.
در این مرحله، شما باید یک لیست خوب از وب سایت‌های با کیفیت داشته باشید که احتمالاً به محتوای ایجاد شده یا کمپین در حال اجرا علاقه‌مند هستند. شما اطلاعات تماس آنها را دارید و مهمترین آنها را در اولویت قرار داده اید. اکنون زمان شروع تماس با آنها فرا رسیده است.

قسمت تماس با ما چه کمکی به ما می‌کند؟

اکنون ما باید واقعاً غرق شده باشیم و شروع کنیم به صحبت کردن در مورد مطالب یا کمپین عالی خود به مردم، شما باید با اهداف سطح بالا شروع کنید زیرا آنها در صورت پاسخ خوب، نه تنها می‌توانند نتایج خوبی به شما بدهند، بلکه بعداً وقتی به وب سایت‌های کوچکتر دسترسی پیدا می‌کنید می‌توانید از آنها به عنوان اثبات اجتماعی استفاده کنید و اینگونه شما به عنوان مرجعی برای سایر وب‌سایت‌های کوچک‌تر می‌باشید. اگر وب سایت‌های کوچکتر ببینند که اینفلوئنسر از یک محتوا خوشش آمده و آن را به اشتراک گذاشته است، وقتی با آنها تماس بگیرید بسیار بازتر خواهند بود. در این حالت است که مطالب شما بیشتر در بین مردم دیده می‌شود و در نتیجه به شما تماشاگران و دنبال کنندگان بیشتر می‌دهد.

با چه روش‌هایی میتوانیم بک‌لینک بسازیم؟

ساخت بک‎‌لینک به گوگل نشان می‌دهد که وب سایت شما ارشمند است و دارای محتوایی است که سایر وب‌سایت‌ها شما را مرجع خود قرار داده‌اند. پس در هنگام بک‎‌لینک سازی به این موارد توجه کنید.
طرف مقابل شما فردی واقعی است
پشت وب سایتی که با آن تماس می‌گیرید دستگاهی وجود ندارد که انتخاب یا عدم پاسخ به شما را انتخاب کند. این یک فرد واقعی است که در واقع، اگر یک وبلاگ محبوب داشته باشد، احتمالاً ایمیل‌های تبلیغاتی زیادی دریافت می‌کند. آنها یک شخص واقعی هستند و شایسته‌‎اند کمی از وقت شما را داشته باشند تا به آنها بفهمانند که شما فقط یک برنامه ایمیل خودکار یا هرزنامه نیستید. ما بعداً در راهنما درباره چند روش خاص صحبت خواهیم کرد، اما در حال حاضر به یاد داشته باشید که با یک شخص واقعی تماس دارید. از خود بپرسید اگر در زندگی واقعی با این شخص آشنا شوید چگونه می‌توانید با او صحبت کنید. شما یک مکالمه واقعی با آنها خواهید داشت، نه همان مکالمه‌ای که با افراد دیگری که آن روز ملاقات کرده اید داشته‌اید. یعنی مانند یک ربات پاسخ او را ندهید!
همچنین، فکر نمی‌کنم یک وبلاگ نویس صبح با این فکر بیدار شود که “هوم، امروز باید به چه کسی لینک بدهم؟” آنها هرگز قصد نداشتند به شما لینک دهند. آنها چیزهای دیگری برای کار دارند که احتمالاً از آنچه شما به آنها پیشنهاد می‌دهید اولویت دارند. به همین دلیل، نباید تصور کنید که یک وبلاگ نویس به شما بدهکار است. این وظیفه شماست که به آنها بگویید چرا لیاقت وقت، توجه و کمک آنها را دارید.
اگر ایده تماس با یک فرد واقعی و گفتن مطالب خود به او برای شما آزاردهنده است، پس یک بررسی سطحی انجام دهید و مطمئن شوید که محتوای شما به همان اندازه که فکر می‌کنید قابل اشتراک و باارزش است. اگرچه اعتماد به نفس بیش از حد می‌تواند یک اشتباه باشد، شما باید در ایده خود احساس اعتماد به نفس کافی داشته باشید تا باور کنید که افراد واقعی واکنش خوبی به آن نشان می‌دهند. اگر در خیابان به سراغ شخصی بروید و آنچه را روی آن کار کرده‌اید به او نشان دهید، آیا او واکنش خوبی نشان می‌دهد؟ در غیر اینصورت، احتمالاً قبل از شروع فعالیت، کارهای بیشتری باید انجام دهید.

چگونه پیام گیرا و جذاب بسازیم؟

به یاد داشته باشید که بلاگرهایی که با آنها تماس می‌گیرید احتمالاً افراد بسیار پر مشغله‌ای هستند، حتی اگر وبلاگهای پرطرفداری هم نداشته باشند. پیام شما باید به اندازه کافی دقیق باشد تا توضیح دهد که چرا آنها باید به شما اهمیت بدهند، در حالی تا حد امکان باید کوتاهباشد تا بتوانند همه چیز را بخوانند و خسته نشوند یا وسط خواندن پیام را حذف نکنند.
در اینجا نکاتی وجود دارد که باید برای ساخت پیام خود به خاطر بسپارید:

 • به آنها بگویید چرا باید به شما اهمیت دهند
 • به آنها بگویید دوست دارید چه اقدامی انجام دهند
 • نشان دهید که واقعی و اصیل هستید و اسپمر نیستید
 • به آنها بگویید چرا باید با شما همکاری کنند

اگر در این مرحله از کمپین لینک سازی خود هستید، نباید در نوشتن مقاله‌ای جذاب برای مخاطب خود به مشکل بر بخورید. اگر روی بخشی از مطالب کار کرده باشید، باید در ابتدای تولید آن پاسخ این پرسش را تعیین می‌کردید: “چرا کسی به این اندازه برای لینک دادن به آن اهمیت می‌دهد؟” متن‌های قلابدار ما را از اوایل به یاد داشته باشید:

 • اخبار
 • خنده دار
 • بحث برانگیز
 • تجسم داده‌ها
 • رقابت
 • طعمه خودی
 • طولانی، محتوای دقیق

آیا محتوای شما می‌تواند در هر کدام از این موارد قرار بگیرد؟ در غیر این صورت، آیا چیز دیگری در مورد محتوای منحصر به فرد وجود دارد که باعث شود کسی به آن اهمیت دهید؟
وبلاگ نویسی که با آن تماس می‌گیرید احتمالاً در صنعت شما فعال است و اطلاعات زیادی در مورد موضوع محتوای شما خواهد داشت، بنابراین نگاهی به پست‌های اخیر وبلاگ آنها بیندازید و در صورت امکان این موارد را به دلیلی که فکر می‌کنید برای آنها مهم است، مرتبط کنید.
به عنوان مثال، اگر با یک وبلاگ نویس که طرفدار بزرگ فیلم است تماس بگیرید، ممکن است آنها اخیراً در مورد فیلمی که واقعاً دوست دارند وبلاگ نویسی کرده باشند. اگر محتوای شما شامل فیلم است و شامل فیلمی است که آنها درباره آن وبلاگ نویسی کرده اند، آن را ذکر کنید! این نه تنها به آنها می‌گوید که چرا آنها باید به مطالب شخصی شما اهمیت دهند، بلکه نشان می‌دهد شما به جای ارسال فقط یک ایمیل معمولی برای آنها، وقت خود را صرف خواندن وبلاگ آن‌ها کرده‌اید.

هدف خود را با آن‌ها در جریان بگذارید

بسیاری از ایمیل تبلیغاتی پیرامون موضوع مورد نظر شما برا اون می‌فرستند. ممکن است برخی از ترس اینکه وبلاگ نویس ایمیل را به عنوان اسپم نشانه گذاری کند، جرات نکنند که کلمات “link” یا “SEO” را ذکر کنند. با این حال، ما باید واقعاً راهی پیدا کنیم تا وبلاگ نویس اقدامی را که می‌خواهیم انجام دهد. گاهی اوقات، ممکن است این عمل فقط در مورد یک لینک ساده نباشد. این می‌تواند در مورد موارد مختلفی باشد، از جمله:

 • به اشتراک گذاری محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک یا گوگل پلاس
 • محتوای خود را اگر اینفوگرافیک یا به صورت ابزاری جاسازی کنید
 • پذیرش پست مهمان از طرف شما، مربوط به محتوای شما و لینک دادن به آن
 • وبلاگ نویس درمورد محتوای شما نظر خود را می‌نویسد و به آن لینک می‌دهد

اینها فقط چند نمونه است، اما خیلی سریع می‌توانید ببینید که اقدامات مختلفی وجود دارد و موانع موجود در هر یک متفاوت است. به عنوان مثال، بلاگر برای اختصاص دادن وقت خود برای نوشتن مقاله تحریریه خود در مورد موضوع و لینک دادن به محتوای شما، این پرسش بزرگی است. در مقابل، به راحتی اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی آنها حداکثر چند دقیقه طول خواهد کشید.
هنگام تهیه پیام خود باید این نکته را در نظر داشته باشید و توجه داشته باشید که هرچه بیشتر از یک وبلاگ نویس درخواست می‌کنید، گیرایی و جذابیت محتوای شما نیز بیشتر خواهد بود.
اقدامات فوق نیز به طور متقابل از یکدیگر جدا نیستند. اگر یک وبلاگ نویس تأثیرگذار به شما لینک دهد و لینکی را با شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارد، ممکن است نتایج خوبی کسب کنید. در عین حال، اگر کمی پاسخ منفی دریافت کنید، می‌توانید از یک تاکتیک ظریف دیگر نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر اولین اقدامی که می‌خواهید بلاگر انجام دهد نوشتن یک مقاله تحریریه در سایت او است و آنها می‌گویند نه، اما آنها کاری را که شما انجام داده‌اید دوست دارند، می‌توانید پیگیری کنید و به جای آن یک توییت بخواهید. این امر به ویژه اگر با یک وبلاگ نویس تأثیرگذار تماس بگیرید که بسیاری از آنها جواب منفی نمی‌دهند، اما احتمالاً طرفداران زیادی دارد که با آنها اشتراک گذاری مطالب مخالف نیستند.
پیگیری دیگر این سناریو می‌تواند این باشد که شما پیشنهاد دهید یک پست مهمان برای آنها بنویسید.
اگر محتوا را دوست دارند اما وقت کافی برای نوشتن در مورد آن را ندارند این راه حل خوبی است. به طور معمول، شما می‌خواهید این نوع پیگیری را برای وب سایت‌های بسیار قوی ذخیره کنید زیرا برای تحقق آن به زمان و منابع بیشتری از شما نیاز دارد.

خود را با اصالت نشان دهید تا با یک هرزنامه نویس اشتباه گرفته نشوید

این موارد همه در مورد شخصی سازی پیام شما است تا بلاگر بلافاصله به دکمه هرزنامه یا حذف نرود. به یاد داشته باشید که وبلاگ نویسان معروف ایمیل‌های تبلیغاتی زیادی را دریافت خواهند کرد، بنابراین ارزش دارد که زمانی را اختصاص دهید و کمی متفاوت و متناسب با آنها تنظیم کنید. روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد بدون اینکه وقت زیادی به روند کار خود اضافه کنید یا کیفیت را به خطر بیندازید. در اینجا چند مورد از این راه‌ها آورده شده است:

 • از نام آنها استفاده کنید
 • از یک موضوع خوب استفاده کنید
 • در مورد کار آنها چیز خاصی ذکر کنید
 • از امضای ایمیل مناسب استفاده کنید
 • از آدرس ایمیل اصلی استفاده کنید
 • از مکان خود استفاده کنید (در صورت وجود)

بیایید با جزئیات بیشتری نگاهی به این موارد بیندازیم.

منظور از استفاده از نام آن‌ها چیست؟

به نظر می‌رسد به اندازه کافی ساده و سرراست است، اما بسیاری از مردم برای انجام این کار وقت نمی‌گذارند، با وجود اینکه معمولاً این کار طولانی نمی‌شود. این واقعاً می‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند و توجه کمی را که می‌خواهید برای انتقال پیام اصلی خود به سوی شما بکشد را جلب کند.
در اینجا چند نکته برای یافتن نام شخصی آورده شده است:

 • صفحه مربوطه را بررسی کنید
 • نام نویسنده را در زیر پست‌های وبلاگ بررسی کنید
 • برای دیدن حساب‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی کلیک کنید تا ببینید آیا نام آنها در آنجا ذکر شده است یا خیر
 • ایمیل آنها را در ابزاری مانند (Rapportive (Gmail یا (Xobni (Outlook وارد کنید که به دنبال اطلاعات اضافی متصل به آدرس ایمیل است

اگر مطلقا نام آنها را پیدا نکردید، استفاده از چیزی مانند “سلام چطوری؟” خوب است اما از استفاده مواردی مانند “سلام وب مستر” یا “سلام بلاگر” خودداری کنید زیرا این موارد معمولاً توسط اسپمرهای ایمیل به صورت گسترده استفاده می‌شدند و شما می‌خواهید با آن ارتباط برقرار کنید!

استفاده درست از موضوع

قبل از اینکه حتی ایمیل شما را باز کنند، وبلاگ نویس موضوع را مشاهده می‌کند. اگر آنها چیزی را که در اینجا می‌بینند دوست ندارند، احتمال این وجود دارد که شما بلافاصله حذف شوید و حتی زحمت باز کردن ایمیل را ندارند. این بدترین اتفاقی است که می‌تواند بیفتد زیرا شما اصلاً فرصتی برای مکالمه با آنها یا بازخورد ندارید.

نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که باید در اینجا بخاطر بسپارید: یک موضوع نامناسب ممکن است باعث فعال شدن فیلترهای هرزنامه بلاگر شود که منجر به مارک کردن ایمیل شما به عنوان هرزنامه شود. در این مرحله، شما به وبلاگ نویسی که در واقع پوشه اسپم خود را بررسی می‌کند، بیشتر می‌توانید ارتباط برقرار کنید(بسیاری از آنها این کار را نمی کنند) و ایمیل خود را با اصالت نشان دهید. در هر صورت، این ایمیل‌های اسپم اصلا نشانه خوبی نیست.

در اینجا چند نکته برای نوشتن یک عنوان خوب آورده شده است:

 • آن را کوتاه و دقیق نگه دارید
 • اگر می‌توانید نام وب سایت را ذکر کنید
 • از استفاده زیاد از حروف بزرگ خودداری کنید
 • موارد خاصی راجع به سایت آنها ذکر کنید (مانند نام)
 • از مواردی مانند “تبادل لینک” یا “درخواست لینک” خودداری کنید

به وسیله صحبت در مورد حیطه کاری آن‌ها ارتباطی بهتری ایجاد کنید
اگر می‌خواهید نشان دهید که یک ایمیل خاص را برای تعداد زیادی از وبلاگ نویسان ارسال نکرده‌اید، این بسیار مهم که در مورد حیطه کاری و یا علایق او صحبت کنید. ذکر نکته خاصی درباره وبلاگ نویسی که با آن تماس می‌گیرید یا وبلاگ وی واقعاً می‌تواند نشان دهد که شما برای انجام تحقیقات خود قبل از ارسال ایمیل وقت صرف کرده‌اید. این همچنین به شما فرصتی عالی می‌دهد تا محتوای خود را معرفی کنید و مفهوم این که چرا وبلاگ نویس باید به آن اهمیت دهد را معرفی کنید.
بیایید به چند روش نگاه کنیم که می‌توانید چیز خاصی را ذکر کنید:

 • به عناوین پست‌های اخیر وبلاگ آنها نگاه کنید
 • به توییت‌ها / بازتوییت‌های اخیر آنها نگاه کنید
 • به نظراتی که درباره پست‌های وبلاگ داده‌اند نگاه کنید
 • برای منافع شخصی به صفحه مربوط به آنها نگاه کنید
 • به بیوگرافی آنها در صفحه توییتر آنها نگاه کنید

همه اینها می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد بلاگر به شما بدهند که می‌توانید به طور طبیعی در ایمیل خود وارد کنید. در اینجا مثالی از چگونگی نمایش واقعی این مورد در ایمیل آورده شده است:
من متوجه پست اخیر وبلاگ شما درباره بهترین فیلم‌های سال 2014 تاکنون شده‌ام. من نمی توانستم بیشتر موافقت کنم و قطعاً گرگ وال استریت را نیز در بالای لیست خود قرار خواهم داد. من در واقع می‌خواستم چیزی را که مربوط به این موضوع است (لینک موضوع مورد نظر) با شما به اشتراک بگذارم، این یک فیلم از پردرآمدترین فیلم‌های 2014 همراه با هزینه‌های تولید و سود است. فکر کردم با توجه به پست اخیر وبلاگ شما و علاقه شما به فیلم‌ها، ممکن است مورد توجه شما باشد.
نوشتن این کار خیلی طول نکشید و نتیجه مشاهده تعدادی از عناوین اخیر ارسال وبلاگ بود که توسط وبلاگ نویسی که با آن تماس می‌گیرم نوشته شده است. چرخاندن چیزی این منحصر به فرد و مختص به وبلاگ نویس برای یک قطعه نرم افزار اسپم ایمیل بسیار دشوار است (احتمالاً غیرممکن است)، بنابراین احتمالاً آزمون اسپم را پشت سر می‌گذارد.
با استفاده از امضای ایمیل نشان دهید که ربات نیستید
این یک نکته کوچک است و به هیچ وجه زمان نمی‌برد. شما باید در پایین همه ایمیل‌های ارتباطی خود یک امضای ایمیل مناسب وارد کنید که شامل مواردی از جمله:

 • نام کامل شما
 • عنوان شغلی شما
 • URL وب سایتی که شما نمایندگی آن هستید
 • شماره تلفن شما
 • حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما (در صورت مرتبط بودن با کار)

بنابراین، ممکن است به چیزی شبیه این شبیه شوید:

 • فرشید امین زاده
 • مدیر بازاریابی دیجیتال
 • www.mimos.ir
 • 01234 567 8910
 • twitter.com/ekfarshid

این نشانه دیگری به بلاگر است که شما یک فرد واقعی هستید. آنها می‌توانند به وب سایت، فعالیت‌های اجتماعی شما مراجعه کرده و یا حتی با شما تماس بگیرند. باز هم، اسپمرها این کار را نمی‌کنند.

از آدرس ایمیل اصلی استفاده کنید

در مورد این بحث بحث شده است برخی از سئوکاران کاملاً اعتقاد دارند که شما باید همیشه از آدرس ایمیل مشتری موردنظر خود استفاده کنید نه از آدرس عادی خود برای شرکت سئو سایت. بنابراین اگر قصد تماس برای وب سایت Zappos را داشتم، باید از myname@zappos.com استفاده کنم تا myname@distilled.net.
این بحث از این واقعیت ناشی می‌شود که سئوکارها می‌توانند شهرت بدی داشته باشند، به عنوان مثال، اگر وبلاگ نویس ببیند که از طریق آدرس ایمیل سئو شرکت برای آنها ایمیل ارسال می‌کنید، می‌تواند بلافاصله آنها را خاموش کند.
با این حال، از تجربه خودم، من هرگز با استفاده از آدرس ایمیل شرکت سئو خود برای ارتباط مشکلی نداشته ام. در واقع، این می‌تواند یک روش بسیار خوب برای بررسی کیفیت کار من باشد. می‌توانم این سوال را از خودم بپرسم:
“آیا من با استفاده از نام شرکت در ارتباط با این وبلاگ نویس در مورد این محتوا مشکلی ندارم؟”
اگر پاسخ منفی است، پس واقعاً در وهله اول آیا باید فعالیت‌های تبلیغاتی انجام دهید؟
در نهایت، شما باید هر آنچه برای شما بهتر است را آزمایش کنید. اگر انتخابی به من داده شود، من احتمالاً از آدرس ایمیل مشتری استفاده می‌کنم، اما اگر آدرس در دسترس نبود، اجازه نمی دهم با استفاده از آدرس ایمیل معمولی و شخصی‌مان از انجام فعالیت‌های تبلیغاتی جلوگیری کنم.
یکی از مواردی که من در اینجا به شما توصیه می‌کنم احتیاط کند، استفاده از ارائه دهندگان آدرس ایمیل مانند Gmail، Hotmail یا Yahoo است. متأسفانه، تعداد زیادی از اسپمرها نیز از این خدمات رایگان استفاده می‌کنند و این امر نشانه دیگری است مبنی بر اینکه شما یک فرد واقعی نیستید.

از محل کار و یا لوکیشن خود استفاده کنید(در صورت وجود)

فرصت‌های استفاده از این نکته ممکن است بسیار کم باشد، اما اگر فرصتی داشته باشید، واقعاً به شما کمک می‌کند اصالت بیشتری داشته باشید و بذر یک رابطه خوب را بکارید.
ایده این است که اگر با یک وبلاگ نویس که به طور اتفاقی در همان شهر مشتری شما زندگی می‌کند تماس می‌گیرید، آن را در ایمیل خود ذکر کنید. این واقعاً به شما امکان می‌دهد زاویه محلی را تنظیم کنید و در امتداد خط زیر چیزی بگویید:
“از آنجا که ما در مشهد نیز مستقر هستیم، ما می‌خواستیم از این فرصت استفاده کرده و با وبلاگ نویسان محلی مانند خود شما صحبت کنیم و سعی کنیم برخی از مطالبی را که در حال کار بر روی آنها هستید را مورد توجه قرار دهیم.”
می توانید یک قدم جلوتر بروید و حتی برای ناهار یا یک قهوه با وبلاگ نویسان محلی ملاقات کنید. هیچ راهی بهتر از خریدن یک قهوه (و یک کاپ کیک!) برای نشان دادن اینکه شما یک فرد واقعی و با اصالت هستید، وجود ندارد. اگر متوجه شدید که تعداد کمی وبلاگ نویس محلی در منطقه شما وجود دارد، سازماندهی یک جلسه محلی نیز می‌تواند راهی عالی برای ایجاد روابط واقعی و سوق دادن آنها با نام تجاری شما باشد.

چگونه کمپین لینک سازی خود را پیگیری کنیم؟

من حدودا همان میزانی که افراد مختلف را پیگیری کردم لینک ایجاد کرده‌ام، از طرفی تعداد لینک‌هایی که با اولین ایمیل هم ایجاد کردم کم نبوده است. مردم مشغله زیادی دارند و وبلاگ نویسان محبوب ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کنند و در جهانی که می‌توانیم ایمیل را در حال حرکت بررسی کنیم، ممکن است ایمیل شما خیلی سریع دفن شود و فراموش شود.
فقط به همین دلیل، لازم است مطمئن شوید که اگر اولین بار پاسخی دریافت نکردید، تمام راه‌های ارتباطی را پیگیری کنید. مزیت اضافه شده در اینجا این است که شما همچنین این واقعیت را تقویت می‌کنید که شما یک فرد واقعی هستید و نه برخی از نرم افزارهای خودکار که به یک باره بسیاری از وب سایت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد.
برای پیگیری صحیح، باید فعالیت خود را تا حد ممکن منظم نگه دارید و پاسخهایی را که دریافت می‌کنید ثبت کنید. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که از شخصی که قبلاً با شما ارتباط برقرار کرده است پیگیری کنید!
چند راه وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن از طریق اکسل گرفته تا سیستم‌های مدیریت ارتباط مشتری با مشتری (CRM) کاملاً منظم، با فعالیت خود در ارتباط باشید. بیایید برخی از این گزینه‌ها را بررسی کنیم.

بررسی و پیگیری کمپین با اکسل

وقتی برای اولین بار با لینک سازی را شروع می‌کنید، یک اکسل ساده بسیار خوب به کار خواهد آمد. حتی در سطح متوسط نیز می‌تواند از آن استفاده کرد، اما اگر همزمان در چندین کمپین کار کنید می‌تواند کمی بزرگ و دست و پا گیر می‌شود.
یک صفحه اکسل ساده می‌تواند به این شکل ظاهر شود:
(تصویر مورد نظر)
واقعاً می‌تواند خیلی ساده باشد. می‌توانید برای هر داده یا معیار خاصی که به آن اهمیت می‌دهید ستون‌های اضافی اضافه کنید، این مطمئناً می‌تواند برای اول راه کار شما را انجام می‌دهد.
با این حال، بعد از مدتی که از این استفاده کردید، ممکن است کار با آن کمی دشوار شود. به عنوان مثال، هنگامی که کمپین دوم را اجرا می‌کنید و می‌خواهید دوباره با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ انجام این کار با یک سیستم اکسل به اندازه کافی پیشرفته نیست و ممکن است کمی شلوغ و کثیف باشد، اما کار شما پیش می‌رود.

بررسی و پیگیری تخصصی برای مدیریت ارتباطات

اگر کسب و کار بزرگی دارید و لازم است حجم زیادی و کمپین بزرگی را مدیریت کنید، ممکن است لازم باشد شما در یک سیستم قوی‌تر و متمرکز برای مدیریت ارتباطات خود سرمایه گذاری کنید. در اینجا چند گزینه مانند BuzzStream وجود دارد که احتمالاً یکی از محبوب ترین‌ها برای این نوع کارها است.

بومرنگ(Boomerang)

بومرنگ یک افزونه رایگان برای جی‌میل با ویژگی کمی خوب است که می‌توانیم از آن برای پیگیری اهداف دستیابی استفاده کنیم. هنگام ارسال ایمیل، می‌توانید به بومرنگ بگویید که اگر در مدت زمان مشخص پاسخی دریافت نکنید، ایمیل را برای شما ارسال کند. به نظر می‌رسد چیزی شبیه به این است:
(تصویر لازم)
در این صورت، اگر شخصی که برای او ایمیل می‌کنم ظرف دو روز پاسخ ندهد، بومرنگ ایمیل را برای من ارسال می‌کند. در این مرحله من می‌توانم سریعاً آنها را پیگیری کنم و نکته مهم این است که می‌توانم اطمینان داشته باشم که برای افراد اشتباهی که ممکن است قبلاً پاسخ داده باشم دوباره از طریق ایمیل برای پیام ارسال نمی‌کنم.

نحوه ارتباط با پیگیری چگونه است؟

اگر بخواهید خیلی دقیق و ساده این کار را انجام دهید، توصیه من این است که ایمیل را کوتاه و دقیق بنویسید. شما قبلاً یک بار از طریق ایمیل برای آنها ارسال کرده اید و تمام جزئیات مورد نیاز آنها را مشخص کرده اید، بنابراین نیازی به تکرار مجدد آنها نیست. اگر به همان ایمیلی که ارسال کرده‌اید پاسخ دهید، به هر حال اکثر برنامه‌های ایمیل شامل ایمیل اصلی خواهند بود، بنابراین اگر شخص بخواهد می‌تواند به پایین پیمایش کند و آن را پیدا کند.
آنچه باید بگویید، چیزی به همین سادگی است:
سلام (نام بلاگر)،
من فقط می‌خواستم ایمیلی را که چند روز پیش (درج شده در زیر) در مورد راهنمای نهایی تهیه کوله پشتی ارسال کردم پیگیری کنم. اگر می‌توانید نظرات خود را دریافت کنید، و ببینید آیا این موردی است که شما می‌خواهید با خوانندگان وبلاگ خود به اشتراک بگذارید، بسیار خوب است.
من مشتاقانه منتظر صحبت شما هستم
با تشکر!
(نام خود)
(در اینجا می‌توانید ایمیل اصلی را وارد کنید تا اگر نمی توانند آن را به خاطر بسپارند، بتوانند به آن مراجعه کنند.)
خوب و کوتاه است، آنچه شما نیاز دارید را می‌گوید و مودب است.
من معمولاً تمایل دارم یکبار از شخصی پیگیری کنم. اگر هنوز پاسخی دریافت نکردم، احتمالاً ادامه می‌دهم و دیگر برای این کمپین خاص با آنها تماس نمی گیرم. اگر بیشتر پیگیری کنید، خطر آزار آنها را دارید و در واقع به ایجاد رابطه با آنها آسیب می‌رسانید.

اگر با پاسخ منفی رو به رو شدیم چه واکنشی نشان دهیم؟

در برخی از مواقع، احتمالاً پاسخ منفی در مورد ارتباط خود دریافت خواهید کرد. این طبیعی است و موضوعی است که نباید نگران آن باشید. در واقع، این می‌تواند یک فرصت عالی برای تعامل با یک وبلاگ نویس و دریافت بازخورد بیشتر و گاهی رابطه بلند مدت‌تر از آنها باشید. در این بخش چند اصل وجود دارد که باید در هنگام پاسخ دادن به پاسخهای منفی به خاطر بسپارید.

همیشه پاسخ دهید و ایمیل‌های خود را نادیده نگیرید

نادیده گرفتن ایمیل و ادامه کار می‌تواند وسوسه انگیز باشد، خصوصاً اگر قلب و روح خود را در محتوای خود قرار داده‌اید که شخصی فقط آن را دوست ندارد. اما، نادیده نگرفتن پاسخ به این معنی است که شما در حال ایجاد رابطه خوب با آن شخص هستید. آنها ممکن است کارهای فعلی شما را دوست نداشته باشند، اما در مورد کار بعدی که انجام می‌دهید چطور؟ آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که هرکسی را از خود دور کنید تا حتی به زحمت به دنبال کارهای آینده شما نباشند.

تا آنجا که ممکن است اطلاعات و بازخورد دریافت کنید

هنگام پاسخ دادن به شخصی، سعی کنید درباره اینکه چرا او علاقه ای به پیوند دادن با شما ندارند بازخورد بگیرید. اگر بخشی از محتوا را تبلیغ می‌کنید، از آنها نظر بگیرید که چه چیزی باعث بهتر شدن محتوا می‌شود. آیا روش بهتری برای ارائه اطلاعات وجود دارد؟ آیا حقایق یا آماری اضافی وجود دارد که باعث ارزشمندتر یا موثرتر شدن آن شود؟
بعضی اوقات ممکن است مشکل خود محتوا نباشد. در عوض، ممکن است وبلاگ نویس وقت نداشته باشد تا یک پست وبلاگ بنویسد و به شما لینک دهد. در این صورت، ممکن است بخواهید در نوشتن پست به وبلاگ نویس کمک کنید تا نیازی به صرف وقت برای آن نباشد.
در همان زمان، می‌توانید از شخص نظر خود را در مورد محتوای مورد نیاز صنعت خود بخواهید. آیا آنها تقاضای چیزی را می‌بینند، اما وقت ندارند که خودشان آن را ایجاد کنند؟ اگر به دنبال آن باشید فرصت بسیار خوبی در اینجا وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید به توافق برسید که در آن برای ایجاد یک محتوا با وبلاگ نویس شریک شوید. شما کار را در محتوایی قرار می‌دهید که آنها می‌خواهند خلق شده ببینند و آنها از تماس‌های خود برای کمک به تبلیغ آن استفاده می‌کنند. با هم، چیز ارزشمندی برای صنعت ایجاد کرده‌اید.
همچنین، تصور کنید که ایده خوبی برای یک مطلب از آنها دریافت کرده‌اید. سپس بر روی آن کار می‌کنید و آن را ایجاد می‌کنید و دوباره برای آنها ایمیل ارسال کرده و به آنها نشان می‌دهید. آنها احتمالاً این بار بسیار پذیراتر خواهند شد! حتی اگر می‌توانید به نوعی به آنها ایده بدهید، حتی یک اشاره کوچک یا لینکی به محتوای مورد تأیید یا حتی بیشتر.

نکاتی برای اطلاع رسانی و پاسخ سریع

حتی اگر می‌خواهید برای شخصی سازی ایمیل‌های خود وقت بگذارید، چند ابزار خوب وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها روند کار خود را بدون ایجاد خطر در کیفیت، تسریع کنید.
بومرنگ
من قبلاً به بومرنگ اشاره کردم و گفتم که چگونه می‌تواند ابزاری عالی برای اطمینان از پیگیری افراد با استفاده از این ویژگی کوچک باشد:
(تصویر)
همچنین این یک ویژگی عالی دیگر دارد که به شما امکان می‌دهد هنگام ارسال ایمیل برنامه ریزی کنید. اگر در مناطق مختلف زمانی ارتباط برقرار می‌کنید، بسیار مفید است. یک مثال خوب اگر در مشهد باشید و به وبلاگ نویسان مستقر در انگلیس مراجعه کنید، وقتی وارد دفتر می‌شوید و ایمیل خود را از ساعت 9 صبح شروع می‌کنید، تقریباً پایان روز کاری در انگلستان است. ممکن است این زمان ایده آل برای ارسال ایمیل به شخصی نباشد.
بنابراین، بومرنگ به شما امکان می‌دهد زمان ارسال ایمیل را برنامه ریزی کنید. پس از نصب برنامه، یک دکمه کوچک در جی‌میل ظاهر می‌شود:
(تصویر)
هنگامی که ایمیل را می‌نویسید و بر روی آن کلیک می‌کنید، این لیست کشویی دریافت می‌کنید:
از اینجا می‌توانید ایمیل را برنامه ریزی کرده و مطمئن شوید که آن در زمان مناسب به کسی رسیده است.

پاسخ‌های آماده روشی مناسب برای پیگیری فرایند لینک سازی

پاسخ‌های آماده از ویژگی‌های جی‌میل است(در صورتی که اطلاعات کافی در این مورد ندارید حتما gmail lab یا ازمایشگاه جی‌میل را مطالعه کنید) و به شما امکان می‌دهد به سرعت الگوهای از قبل نوشته شده را در ایمیل وارد کنید. این به دلایل بسیار مفید است، یکی از این دلایل این است که شما هربار نگران کپی و جایگذاری ایمیل‌های خود نیستید. در عوض، فقط می‌توانید گزینه پاسخ‌های آماده را انتخاب کرده و متن مربوطه را وارد کنید:
اگر آن را با بومرنگ ترکیب کنید و از آن برای پیگیری افراد استفاده کنید این بسیار مفید است.
می توانید یک پاسخ آماده شده ایجاد کنید که با افرادی که قبلاً از طریق ایمیل ارسال کرده‌اید پیگیری شود. با استفاده از مثال قبلی ما، ممکن است چیزی شبیه به این باشد:
توجه داشته باشید که بیت‌های مشخص شده با زرد قسمتهایی هستند که شما برای شخصی که با آن تماس می‌گیرید شخصی سازی می‌کنید. شما هنوز هم باید آن را شخصی سازی کنید، در غیر این صورت احتمالاً پاسخی نخواهید گرفت.

رپورتیو(Rapportive)

ریپورتی یک افزونه عالی برای Gmail و Outlook است که به شما اطلاعات کاملی درمورد شخصی که برای او ایمیل می‌کنید ارائه می‌دهد.
یک دسته اطلاعات وجود دارد از جمله:
همه این اطلاعات می‌تواند به من کمک کند تا کمی بیشتر در مورد او بدانم و به شخصی سازی بیشتر ایمیل خود با او کمک کنم. به عنوان مثال، اگر او اخیراً خبری را توئیت کرده است که من از آن مطلع هستم، من نیز می‌توانم در مورد آن نظر بدهم. این نشان می‌دهد که من بیشتر وقت صرف کرده‌ام تا تحقیق خود را در مورد او انجام دهم، نه اینکه فقط ایمیل آماده را برای افراد زیادی ارسال کنم.

اشتباهات رایج در لینک سازی

چند اشتباه رایج وجود دارد که می‌تواند هنگام لینک سازی ایجاد شود. اشتباهات اتفاق می‌افتد این خوب است به شرطی که از آنها درس بگیرید. امیدوارم که این بخش به شما کمک کند تا از اشتباهات دیگران درس بگیرید و از برخی از این مشکلات جلوگیری کنید.

استفاده از نرم افزار ایمیل گسترده

بسیاری از ارائه دهندگان نرم افزار وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تعداد زیادی از افراد را همزمان ایمیل کنید. تا زمانی که مردم تصمیم گرفته‌اند از شما سراغ بگیرند و منتظر ایمیل هستند این یک عمل قانونی است. بسیاری از شرکت‌ها این کار را با لیست‌های پستی خود مرتباً انجام می‌دهند. با این حال، وقتی صحبت از لینک سازی می‌شود، استفاده از هر نوع نرم افزاری مانند این ایده بدی است.
در اینجا چند دلیل آورده شده است:

 • شخصی سازی ایمیل‌های دسته جمعی از این قبیل بسیار دشوارتر است
 • اگر اشتباه کنید، فقط یک گیرنده نیست که آن را می‌بیند. همه آنها انجام می‌دهند
 • اگر افراد شروع به گزارش شما به عنوان هرزنامه کنند، می‌توانید خود را در لیست سیاه قرار دهید
 • این کار عموما نقض قوانین و نوعی اسپم یا هرزنامه نویسی است.

این را به این واقعیت اضافه کنید که شما نه تنها اعتبار خود بلکه وب سایتی را که به نمایندگی از آن را دارید در معرض خطر قرار می‌دهید، احتمال کار صاحب وب سایت با گیرندگان ایمیل را در آینده از بین می‌برد.

الگوی شما نباید سفارشی باشد

پیش از این، یک الگوی ایمیل دیدید که می‌توانم از آن برای پیگیری استفاده کنم:
تصور می‌کنید این ایمیل را بدون ویرایش قسمت‌های شخصی و مشخصات برای کسی ارسال کنید؟ بسیار بعید است که پاسخ مثبت دریافت کند! به همین دلیل است که من ترجیح داده‌ام بخشها را به رنگ زرد برجسته کنم تا کمتر فراموش کنم.

لینک سازی چقدر زمان می‌برد که رتبه سایت را بهبود بخشد؟

همانطور که در قسمت قبلی تعیین اهداف ذکر شد، ممکن است طول بکشد تا لینک سازی تأثیر مثبتی در رتبه بندی وب سایت شما بگذارد. میزان زمان می‌تواند بسیار متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • رقابت صنعت شما به عنوان یک کل
 • کلمات کلیدی هدف شما چقدر رقابتی هستند
 • میزان فعالیت رقبای شما، یعنی اگر آنها نیز فعالانه در حال ایجاد لینک هستند
 • انواع لینک‌هایی که ایجاد می‌کنید

تاریخچه و اعتبار دامنه شما

همه این عوامل می‌توانند به این معنی باشند که ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد تا افزایش رتبه بندی حاصل شود. این باید در اهداف و انتظارات شما لحاظ شود و همه طرفها باید آگاه باشند که بعید است پیشرفت فوری انجام شود.
قبل از شروع، لازم است یادآوری کنید که در حال حاضر برای مهمترین کلمات کلیدی خود چه رتبه‌ای دارید و همچنین چگونگی تغییر این رتبه‌ها با شروع کار لینک سازی شما، ارزش دارد. بسته به اینکه چند کلمه کلیدی را ردیابی می‌کنید و در هر بازه زمانی، استفاده از ابزاری مانند Moz Pro ممکن است کار را آسان کند، اما شما همیشه می‌توانید با استفاده از یک اکسل ساده و کلیک کردن روی صفحه نتایج موتورجستجوها، موارد را خود به خود ردیابی کنید تا ببینید در حال حاضر در چه مکانی قرار دارید .
یک انتظار واقع بینانه برای سئو این است که اگر دائماً در تلاش برای بهبود وب سایت، تجارت و فعالیت آنلاین خود باشید، افزایش بازدید را مشاهده خواهید کرد. باید سعی کنید لینک سازی را به عنوان یک فعالیت یک شبه فکر نکنید، زیرا ممکن است از نتایج ناامید شوید. درعوض، لینک سازی باید یک جریان مداوم از فعالیت همراه با سایر اقدامات مانند ایجاد محتوا، خدمات عالی مشتری و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی باشد. در مجموع، همه این فعالیت‌ها می‌توانند منجر به افزایش میزان بازدید و افزایش درآمد برای کسب و کار شما شوند. این ترکیب و یک حرکت ثابت به سمت هدف است که باعث می‌شود این اتفاق سریع رخ دهد.

آنچه در این بخش آموختیم

فرایند لینک سازی یک فرایند مداوم و بابرنامه ریزی است به طوری که لازم است یک کمپین مناسب برای راهبرد این فعالیت داشته باشیم. علاوه بر این صرفا ساخت لینک و صحبت با بلاگرهای مختلف دلیلی بر بازدهی نیست و ممکن است بازخورد و یا کمکی از جانب آن‌ها برای شما شکل نگیرد. پس بهتر است که پیگیری بسیار حساب شده و با زمان‌بندی خوب داشته باشید. برای این که پیگیری شما منطقی و واقعی باشد تا با ایمیل‌های هرز اشتباه گرفته نشود بهتر است حتی در صورت جواب منفی هم ارتباط خود را با این دسته از بلاگرها حفظ کرده تا بتوانید در آینده هم بتوان با این دسته بلاگرها همکاری کرد.

 

هر آنچه که باید در مورد تکنیک‌های لینک سازی بدانید

راه‌های و تکنیک‌های لینک بیلدینگ بسیار زیاد است. تکنیک‌های لینک سازی و ساخت بک‌لینک مناسب برای شما به منابعی که دراختیار دارید و همچنین صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید بستگی دارد. صنایعی که دارای استقرار و رقابت بیشتری هستند، اغلب شما را ملزم می‌دارند که در لینک سازی کاملاً تهاجمی باشید و ممکن است کسب این لینک‌ها را سخت‌تر کند. صنایعی هم وجود دارند که اغلب نسبت به سایر حوزه‌ها جدیدتر هستند که در این حالت به سرعت در حال رشد هستند، اینگونه صنایع پر از فرصت برای تعامل با وبلاگ نویسان و ایجاد یک جامعه قدرتمند برای آینده است. با در نظر داشتن این موضوع، این بخش چند تکنیک لینک بیلدینگ را نشان می‌دهیم که می‌تواند برای اکثر صنایع و انواع وب سایت‌ها اعمال شود.

گام اول؛ لینک سازی محتوا محور

برخی از این موارد را که قبلاً در فصل ایجاد یک کمپین لینک بیلدینگ، فرا گرفته‌اید، بنابراین سعی خواهیم کرد که در اینجا دوباره تکرار نکنیم. پیش فرض اصلی این است که شما دارایی کافی که برای امتحان لینک و استفاده بردن از آن، را دارید. لینک سازی محتوا محور به نوعی یک شکل یا یک قطعه از محتوا است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اینفوگرافیک
 • تجسم داده
 • یک کاغذ سفید
 • چگونگی راهنمایی
 • یک ویدیو
 • یک گالری تصاویر

شما این دارایی‌ها را با هدف به دست آوردن لینک و لینک سازی به آنها از طریق افرادی كه با آنها مرتبط است می‌دهید که معمولا شامل محتواهای جالب، خنده‌دار، آموزنده و غیره هستند. سپس برای ساختن این لینک‌ها با این افراد تماس می‌گیرید. با گذشت زمان و رسیدن به هدف شما به نقطه‌ای خواهید بود که در آن نیازی به درخواست لینکی‌ که نیاز دارید نیست. درعوض، باید محتوا را با دقت و تأثیرگذاری بالا در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید تولید کرده. اینگونه نام شما به خوبی گسترش می‌یابد در این صورت است که دنبال کننده‌های شما برند شما را تبلیغ خواهند کرد. دستیابی به این امر می‌تواند مدتها طول بکشد و نیاز به سرمایه گذاری زیادی در محتوای استثنایی دارد، اما مطمئناً امکان بازدهی بالایی دارد.

نمونه‌هایی از کمپین‌های لینک سازی محتوا محور

در این بخش، به چند نمونه از کارزارهای موفقیت آمیز پیوند سازی همراه با برخی تحلیل‌ها درباره موفقیت آنها نگاه خواهیم کرد. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه شود این است كه هدف اصلی مثالهای زیر لینک‌ها نبوده است، اما با این وجود آنها بسیار موفق بودند، بنابراین چیزی است كه می‌توانیم یاد بگیریم.
(http://www.swissotel.com/promo/etiquette-map/)

این صفحه در حال حاضر دارای 68 دامنه ارتباطی ریشه و یک صفحه اختیارات 63 است. چه چیزی باعث موفقیت آن شده است؟

 • این بسیار خوب کار می‌کند و استفاده از آن آسان است. شما به سادگی کشور خود را انتخاب می‌کنید و محتوا فوراً تغییر می‌کند
 • طراحی بسیار تمیز است، به این معنی که شما فوراً می‌فهمید چه کاری انجام می‌دهد
 • این مربوط به نوع افرادی است که به وب سایت رزرو هتل مراجعه می‌کنند
 • این محتوا برای مردم کاملاً مفید است زیرا عدم شناخت فرهنگ یا آداب و معاشرت محلی یک مشکل رایج است

تکنیک‌های لینک بیلدینگ در سایت concerthotels.com

100 سال موسیقی راک تصویر سایز شده است
این یکی دیگر از محتوای تعاملی است که ژانرهای مختلف موسیقی راک را نشان می‌دهد که در 100 سال گذشته توسعه یافته اند.
(http://www.concerthotels.com/100-years-of-rock)
این صفحه در حال حاضر دارای 198 دامنه مرتبط کننده ریشه و یک صفحه دارای 53 صفحه است. بیایید بررسی کنیم که چرا پیوندها را جذب کرده است:

 • تعامل واقعاً به محتوا می‌افزاید. بلافاصله کاربر را درگیر کرده و در صفحه نگه می‌دارد
 • می توانید با این قطعه تعامل داشته باشید و به نمونه‌های موسیقی گوش دهید
 • این برای تعداد زیادی از افراد (طرفداران موسیقی راک) اعمال می‌شود
 • این با افرادی که از یک سایت رزرو هتل با تمرکز بر مکان‌های موسیقی استفاده می‌کنند، مطابقت دارد

شما در مقابل جان پالسون(John Paulson)

این یک ایده بسیار هوشمندانه توسط یک سئو در انگلستان بود. این یک محتوای تعاملی است که به شما امکان می‌دهد حقوق سالانه خود را با حقوق جان پالسون(John Paulson) که یک معامله‌گر فارکس بسیار موفق است مقایسه کنید.
(https://mahifx.com/john-paulson/)
قبلاً در صفحه اصلی میزبانی می‌شد و به عنوان تکنیک پیوند سازی برای دریافت پیوند به صفحه اصلی قبل از راه اندازی سرویس استفاده می‌شد. قبل از انتقال، محتوا بیش از 200 دامنه پیوند دهنده داشت. چه چیزی باعث موفقیت آن شد؟

 • این تعاملی است اما استفاده از آن بسیار ساده است. فقط از شما یک اطلاعات می‌خواهد (حقوق شما)
 • بسیار جذاب است. این باعث می‌شود که به پایین صفحه پیمایش کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید
 • درک مقیاس کل درآمد جان پالسون(John Paulson) برای اکثر ما دشوار است
 • این بسیار قابل اشتراک است زیرا تقریباً مربوط به هر کسی است، نه فقط معامله گران فارکس

18 بنیانگذار استارتاپ پایین ترین امتیازات خود را دارند

این کمی با مطالب قبلی متفاوت است و عمدتا شامل محتوای نوشتاری است، نه تصویری. این یک سری داستان از بنیانگذاران استارتاپ است که قبل از موفقیت‌های بزرگ، کمترین امتیازات خود را به اشتراک می‌گذارند.
(http://www.attendly.com/stories-of-failure-and-redemption-18-startup-founders-share-their-lowest-moments-before-coming-out-on-top/)

این صفحه در حال حاضر دارای 21 دامنه ارتباطی ریشه و یک صفحه دارای 36 صفحه است. بیایید نگاهی به آنچه این اتفاق افتاده است بیاندازیم:

 • فرق دارد؛ مصاحبه‌ها معمولاً درباره نکات مهم و موفقیت‌ها هستند اما این عکس بود، بنابراین می‌تواند توجه مردم را برانگیزد
 • مصاحبه شوندگان و شرکت‌های آنها در زمینه‌های خود بسیار شناخته شده اند، بنابراین آنها احتمالاً پیروان اجتماعی زیادی دارند

منظور از وبلاگ نویسی مهمان در لینک سازی چیست؟

وبلاگ نویسی مهمان فرآیند نزدیک شدن به سایر وب سایت‌ها است تا ببینید آیا آنها محتوایی را که شما در وبلاگ آنها می‌نویسید منتشر می‌کنند یا خیر در حالی که این روش معمولاً برای به دست آوردن لینک با استفاده از محتوای با کیفیت بالا یک روش موثر است، اما گوگل بازاریابانی را که با استفاده از این روش با محتوای کم کیفیت و انکر تکست سئو شده سواستفاده می‌کنند، سرکوب کرده است.
از آنجا که وبلاگ نویسی مهمان به یک تاکتیک رایج تبدیل می‌شود، به طور فزاینده‌ای خودکار می‌شود و کیفیت پست‌ها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. گوگل متوجه شد. مت کاتس، رئیس تیم وب اسپم گوگل، با ارسال پستی اعلام کرد که ما می‌توانیم “یک چنگال را در آن بچسبانیم: وبلاگ نویسی مهمان انجام شد.” اگر بتوانید محتوای کاملاً با کیفیت بالا تولید کنید، بسیاری از سایت‌های معتبر با کمال میل پست‌های مهمان را می‌پذیرند (Moz یکی از آنهاست). با این اوصاف، نباید فقط برای لینک سازی استفاده شود، زیرا گوگل در یافتن و کاهش ارزش لینک‌های ساخته شده از این طریق بسیار خوب عمل کرده است.
این محتوا می‌تواند طیف وسیعی از افراد را که بصورت آنلاین فعال هستند جلب کند، بنابراین شانس دریافت لینک و اشتراک اجتماعی را افزایش می‌دهد

طعمه شخصی(Ego)

طعمه شخصی(Ego) قطعه‌ای از محتوا است که در آن منافع شخصی افرادی که در آن محتوا معرفی می‌شوند، بازی می‌کند. امید این است که، با قرار گرفتن، این افراد احساس بهتری پیدا کنند و تمایل بیشتری به اشتراک گذاری مطالب با یک لینک داشته باشند. نمونه‌هایی از این را احتمالاً قبلاً دیده‌اید. اینجا چندتایی هستند:

10 Gardening Blogs to Follow


وبلاگ‌های باغبانی را به همراه شرح مختصری از آنها لیست می‌کند.
http://go.brandshank.com/top-10-electronic-music-blogs-2011/
10 وبلاگ برتر موسیقی الکترونیکی را بر اساس فاکتورهایی از جمله توییتر، فیسبوک دسترسی و ابزار رتبه‌بندی ماز(MozRank) لیست می‌کند.
http://www.webdesigndev.com/roundups/30- most-influential-people-in-web-design
با نفوذترین افراد در طراحی وب را همراه با تصاویر آنها لیست می‌کنید و همچنین وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی آنها است.
همه این موارد توجه افراد یا وب سایت‌های مورد نظر ما را به خود جلب خواهد کرد. اگرچه این می‌تواند روش خوبی برای دستیابی به لینک‌ها و بازدیدهای با کیفیت بالا به وب سایت شما باشد، اما بعید است حجم زیادی از لینک‌ها را به شما جلب کند، زیرا این محتوا معمولاً برای چند شخص یا وب سایت با رده بالا هدف‌گذاری می‌شود.
روند ساخت لینک ego-bait چیزی شبیه به این است:
اهداف مفهوم و تحقیق> نوشتن محتوا> تبلیغ> پیگیری

آموزش تکنیک‌های لینک سازی

در این قسمت لازم است که شما به صورت رسمی شروع به لینک سازی کنید. برای آن ما سعی کردیم لینک سازی را از شروع تا پایان به 4 مرحله تقسیم کرده و هر کدام را به صورت جداگانه توضیح دهیم.
مرحله 1: مفهوم و اهداف محتوا مورد نظر
در ابتدا، شما باید ایده محتوای خود را ارائه دهید و باید تا حدودی با موضوع وب سایت خودتان مرتبط باشد. به عنوان مثال، اگر وب سایتی برای فروش سوله باغ دارید، ممکن است یکی از ایده‌های زیر را انتخاب کنید:

 • 10 وبلاگ برتر باغبانی سال 2014
 • 15 طراحی باغ الهام بخش
 • وبلاگ نویسان برتر باغبانی که در توییتر دنبال می‌کنند

اینها ایده‌های بسیار ساده‌ای هستند، اما موضوع این است که چیزها را بیش از حد پیچیده نکنید.
هنگامی که در مورد ایده خود تصمیم گرفتید، باید تحقیق کنید که در محتوای خود از چه کسانی استفاده خواهید کرد. چند نکته وجود دارد که باید هنگام یافتن افراد مناسب به خاطر بسپارید:

 • به دنبال وبلاگ‌هایی باشید که فعال هستند و اخیراً پست منتشر کرده‌اند.
 • به دنبال وبلاگهایی باشید که دارای سطح خوبی از دنباله‌های اجتماعی هستند.
 • اطمینان حاصل کنید که می‌توانید اطلاعات تماس وبلاگ نویسان را پیدا کنید.

همچنین ناگفته نماند که اگر چیزی شبیه به لیست 10 مورد برتر را تهیه می‌کنید، مطمئن شوید که هر شخص یا سایتی در آن لیست واقعاً شایسته حضور در چنین لیستی است. اگر تنها انگیزه شما یافتن افرادی است که ممکن است مایل به اشتراک گذاری باشند، این می‌تواند هم برای افرادی که قصد طعمه گذاری را دارید و هم برای خوانندگان مشهود باشد.
مرحله 2: نوشتن محتوا
این قسمت نیز ساده است، اما باید سعی کنید در مورد هر شخص یا وب سایتی که در آن قرار دارید، تا حد امکان جزئیات بیشتری را درج کنید. به یاد داشته باشید که سعی در جلب توجه بلاگرها دارید و می‌خواهید آنها پست را به اشتراک بگذارند و به آن لینک دهند. بنابراین، اگر می‌توانید موارد زیر را وارد کنید:

 • تصویری از وبلاگ نویس یا تصویری از وب سایت
 • لینکی به وب سایت و صفحه توییتر آنها
 • چرا آنها در این لیست گنجانده شده‌اند. آنچه وبلاگ یا شخص را واقعاً استثنایی می‌کند

مرحله 3: اطلاع رسانی

پس از انتشار پست، مرحله بعدی شما ارسال نامه الکترونیکی به وبلاگ نویسان یا وب سایت‌هایی است که معرفی کرده‌اید تا به آنها اطلاع دهد. در اینجا مثالی از ایمیل را می‌توانید برای ارسال انتخاب کنید:
سلام جان،
من فقط می‌خواستم به شما اطلاع دهم که شما در لیست 10 وبلاگ نویس برتر باغبانی 2014 قرار گرفته‌اید – لینک URL.
شما در این لیست گنجانده شدیم زیرا کیفیت پست‌هایی که منتشر می‌کنید و همچنین توصیه‌هایی که به خوانندگان می‌کنید بسیار شگفت آور است و شما به دلیل آن شایسته تقدیر و تشکر هستید.
با خیال راحت نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که تمام جزئیات شما را درست آورده‌ام. از هر بازخوردی که داشتید واقعاً قدردانی می‌کنم. اگر شما هم دوست دارید آن را در توییتر به اشتراک بگذارید یا آن را در جایی در وبلاگ خود قرار دهید، بسیار حیرت انگیز است.
با تشکر!
امین زاده
به یاد داشته باشید که آن را ساده نگه دارید. اگر می‌خواهید همیشه می‌توانید جزئیات بیشتری اضافه کنید، اما به احتمال زیاد افرادی که با آنها تماس می‌گیرید مشغول هستند، بنابراین می‌خواهید پیام خود را زود‌تر بفرستید.

مرحله 4: پیگیری کنید

ما در طول این راهنما چندین بار این مورد را ذکر خواهیم کرد تا اهمیت این مرحله را برجسته کنیم: اطمینان حاصل کنید که افرادی را که در محتوای خود نشان می‌دهید پیگیری می‌کنید. برای این کاز شما می‌توانید از ابزاری مانند بومرنگ برای یادآوری خود استفاده کنید.

منظور از ساختمان شکسته در لینک سازی چیست؟

اینترنت با لینکهای خراب پر شده است. غالباً، این لینک‌های خراب در صفحات ارزشمند و با کیفیت بالا وجود دارد. لینک سازی ساختمان شکسته یک عمل بسیار محبوب است که با این فرض که به مدیران وب سایت‌ها کمک می‌کند لینک‌های خراب خود را از طریق ارائه گزینه‌ای بهتر برای پیوند دادن، حل کنند.
اگرچه مشخصات می‌تواند متفاوت باشد، روند اصلی به این شکل است:

 • پیوندهای خراب را پیدا کنید و اهداف جایگزین خوبی پیدا کنید
 • ایجاد محتوا
 • تماس با ما

در اینجا مثالی است. شما یک شرکت آزمایش لبنیات را اداره می‌کنید و می‌خواهید به صفحات منابع علمی خود لینک دهید. یک دانشگاه در منطقه شما که اتفاقاً صفحه قدیمی‌تری در مورد منابع لبنی دارد وجود دارد، اما بسیاری از لینک‌های آن خراب است. شما با مهربانی به مدیر وب سایت اشاره کرده و لینک‌های خراب را نشان می‌دهید و منابع جدید و به روز خود را به عنوان گزینه جایگزین پیشنهاد دهید. سپس مدیر وب سایت دانشگاه به صفحه منابع لبنی شما لینک‌ می‌دهد.
این روند می‌تواند بارها و بارها تکرار شود. گاهی اوقات شما از محتوای موجود خود به عنوان پیشنهادی برای جایگزینی لینک‌های خراب استفاده می‌کنید، در موارد دیگر محتوای جدیدی را به طور خاص برای این منظور ایجاد می‌کنید.

احیای پیوند

کمی متفاوت از لینک سازی ساختمان شکسته است، عمل احیای پیوند، جایی که شما پیوندهایی را که زمانی به سایت شما نشانه رفته‌اند یا به سایت خود هدایت می‌کنید درست یا “دوباره بازیابی” می‌کنید اما در ارائه هیچ ارزش سئو موفق نیستند.
انواع مختلفی از استراتژی‌های احیای پیوند وجود دارد.

دهه 404

اینها لینک‌هایی هستند که به صفحاتی در وب سایت شما اشاره دارند که دیگر وجود ندارند. Open Site Explorer ابزار خوبی برای یافتن این موارد است. (جستجوی “Top Pages” را انجام دهید و برای 404 مرتب کنید). می‌توانید این پیوندها را در انتهای خود هدایت یا اصلاح کنید یا از مدیر وب سایت بخواهید پیوند را تغییر دهد.

استفاده از برند بدون لینک سازی

گاهی اوقات معمول و آسان است که دیگران می‌توانند بدون لینک به سایت شما در حال نوشتن باشند. اغلب اوقات یک ایمیل ساده به نویسنده برای ایمن سازی لینک کافی است. ابزارهایی مانند përmend.net، Google Alerts و Fresh Web Explorer در جستجوی نامها عالی هستند.

تصاویر بدون لینک

معمولاً یافتن وب سایت‌هایی که تصاویر خود را بدون ذکر مشخصات ارسال کرده‌اند زیاد دیده می‌شود. به جای ثبت حق چاپ یا اخطار حذف DMCA، این یک موقعیت عالی برای به دست آوردن لینک است.
از ابزارهایی مانند TinEye و جستجوی تصویر گوگل برای یافتن مدیرانی که تصاویر شما را منتشر می‌کنند استفاده کنید و با ادب درخواست انتصاب دهید. ما در فصل 7 بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.
لینک سازی دنیایی از تکنیک است!
این فصل فقط چند مورد از صدها تاکتیک مختلف ایجاد لینک را توصیف می‌کند که می‌توانید استفاده کنید (یا حتی اختراع کنید!). تاکتیک‌های خاصی که انتخاب می‌کنید به منابع، خلاقیت، جایگاه ویژه، مخاطبان و زمان موجود شما بستگی دارد.

آنچه در این فصل آموختیم

لینک سازی دنیایی دارد که محدودیت آن بستگی به محدودیت خلاقیت شما دارد. برای لینک سازی شما با توجه به منابع و دارایی‌هایی خود اقدام به می‌کنید. در این مرحله و با توجه به برنامه و کمپین خود شروع به لینک سازی با سایت‌های مختلف می‌کنید. یکی از روش‌های لینک بیلدینگ، لینک سازی محتوا محور است. در لینک سازی محتوا محور شما بر اساس انواع مختلف محتوا شروع به ساختن لینک می‌کنید. برای این مدل از لینک سازی یک روش را برای شما در 4 مرحله توضیح داده‌ایم. با این روش و درگیر کردن سایر افراد به این محتوا شما کاملا غیرمستقیم لینک‌هایی را برای خود ایجاد می‌کنید.
البته به غیر از روش لینک سازی گاهی نیاز است لینک‌های سایر وب‌سایت‌ها را دوباره تصحیح کنید و یا لینک‌های خراب وب سایت را دوباره ری‌دایرکت(ReDirect) کنید. در این حالت گاهی با صرف منابعی بسیار کمتر به بازدهی بیشتری خواهید رسید.

معیارهای اصولی لینک سازی

معیارهای مختلفی در ارتباط با شاخص‌های لینک سازی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. این معیارها می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد فاکتورهای ارزشمند لینک سازی بالقوه را قضاوت کنید، این شاخص‌های لینک سازی به شما کمک می‌کنند ارزیابی کنید که آیا ارزش پیگیری دارد و چه مقدار منابع باید برای به دست آوردن آن اختصاص دهید. دانستن این نوع معیارها همچنین هنگامی که شما در حال انجام تجزیه و تحلیل مشخصات لینک‌ هستید (گزارشی جامع از تعداد و انواع لینک‌ها در یک وب سایت)، چه در وب سایت رقبا و چه در سایت خود، مفید است.

منظور از اصول لینک سازی چیست؟

قبل از اینکه شما بخواهید اصول لینک سازی را آموزش ببینید لازم است یک سری از فاکتورهای لینک سازی و معیارهای لینک سازی را بدانید. لینک سازی دارای شاخص‌هایی است که تاثیر فراوانی بر سئو وب‌سایت می‌گذارد.

اعتبار دامنه فاکتوری اساسی در لینک سازی

اعتبار دامنه ارزش تجمعی اعتبار کل دامنه(کل صفحات یک سایت) است. به جای اینکه به ارزش صفحات جداگانه نگاه کنیم، دامنه را به عنوان یک کل بررسی می‌کنیم تا بفهمیم قدرت و اعتبار آن چقدر است.
معمولاً به صورت اعتبار دامنه(Domain Authority) یا به عنوان اعتبار صفحه(Page Authority) اصلی نمایش داده می‌شود.
رتبه بندی صفحه (PageRank) توسط گوگل محاسبه می‌شود و بر اساس تعداد و کیفیت لینک‌های اشاره به یک صفحه وب است. در مقیاس 0-10 اجرا می‌شود، با 10 بالاترین. ما می‌توانیم از رتبه بندی صفحه (PageRank) صفحه اصلی یک وب سایت استفاده کنیم تا در مورد قدرت آن تصور کنیم. اگرچه از نظر فنی این فقط رتبه بندی صفحه (PageRank) یک صفحه است، اما هنوز هم شاخص خوبی برای اعتبار دامنه است، زیرا اکثر لینک‌های یک وب سایت به صفحه اصلی خواهد بود و رتبه بندی صفحه (PageRank) از آنجا به صفحات داخلی سرازیر می‌شود.
لازم به ذکر است که تفاوتی بین “Toolbar PageRank” و صفحه رتبه بندی (PageRank) واقعی استفاده شده توسط گوگل وجود دارد. ابزار رتبه بندی صفحه(ToolR PageRank) با نصب افزونه یا اکستنشن ابزار گوگل(Google Toolbar) در مرورگر خود، برای شما قابل مشاهده است. این افزونه معمولا هر 3-4 ماه توسط گوگل به روز می‌شود، که متفاوت از رتبه بندی صفحه واقعی است که دارای جریان بیشتری است و به طور مداوم توسط گوگل به روز می‌شود تا در الگوریتم رتبه بندی آنها قرار گیرد.
به همین دلیل، رتبه بندی صفحه که در نوار ابزار گوگل مشاهده می‌کنید ممکن است چندین ماه از عمرش بگذرد. به همین دلیل صفحات وب جدید عمدتا نمره رتبه بندی صفحه ندارند: آنها باید منتظر بمانند تا گوگل نوار ابزار را به روز کند.
اعتبار دامنه توسط ابزار ماز (Moz) محاسبه می‌شود و در مقیاس 0-100 اجرا می‌شود که 0 کمترین و 100 بالاترین مقدار اعتبار است. که از تعدادی سیگنال گرفته شده از خزنده ماز استفاده می‌کند و سعی می‌کند عملکرد دامنه را در نتایج جستجو چقدر خوب ارزیابی کند. این در کنار رتبه بندی صفحه به عنوان شاخص دیگری برای قدرتمند بودن دامنه مفید است.
از نظر لینک سازی، قدرت سایت معیار مناسبی برای استفاده است زیرا شما می‌خواهید از وب سایت‌های بسیار قوی لینک‌ دریافت کنید. اگر لینک‌هایی که از دامنه‌های معتبر و قوی دارند دریافت کنید، قدرت و اعتبار بیشتری به وب سایت شما می‌رسانند، این یک نشانه واضح برای گوگل است که سایت خوبی دارید که شایسته رتبه بندی خوب است.
به عنوان مثال، CNN دارای رتبه بندی صفحه 8 و اعتبار دامنه 99 است. بسیاری از وب سایت‌های دیگر به CNN لینک می‌شوند زیرا این یک وب سایت معتبر که شامل محتوای با کیفیت بالا است. به همین دلیل، CNN به احتمال زیاد به وب سایت‌های بی کیفیت لینک‌ نمی‌دهد، بنابراین اگر از CNN لینکی دریافت کنید، نشانگر این است که ما وب سایت خوبی دارید.

چگونه از اعتبار صفحه به عنوان شاخص کمکی لینک سازی استفاده کنیم؟

مواردی پیش می‌آید که شما می‌توانید از صفحه‌ای که از قبل در یک وب سایت وجود دارد لینک‌ دریافت کنید، برخلاف صفحه جدیدی که برای یک پست وبلاگ یا خبر ایجاد شده است. به عنوان مثال می‌تواند لیستی موجود از نوعی باشد که لینک‌ شما به آن اضافه می‌شود. شاید کافی شاپ شما به صفحه‌ای با لیستی از بهترین اسپرسو در مشهد اضافه شود.
در مواردی از این قبیل، باید میزان اعتبار صفحه را ارزیابی کنید تا بدانید که لینک‌ قبل از تلاش زیاد برای به دست آوردن آن، چقدر برای شما ارزش دارد. دو معیار اصلی وجود دارد و تقریباً با اندازه گیری اعتبار دامنه یکسان هستند: رتبه‌بندی صفحه و اعتبار صفحه.
ما قبلاً در مورد رتبه بندی صفحه صحبت کردیم. اعتبار صفحه یکی دیگر از معیارهای ماز است که شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد، با این تفاوت که فقط برای یک صفحه به جای کل دامنه اعمال می‌شود.
هرچه رتبه‌بندی صفحه / اعتبار صفحه‌ مورد نظر ما که از آن لینک می‌خواهید بالاتر باشد احتمال کمک به شما در زمینه سئو و رتبه بندی جستجوگرها بیشتر است.

استفاده از انکر تکست(Anchor text) یکی دیگر از اصول لینک سازی برای انتقال اعتبار است

ما قبلاً معنای انکرتکست را بیان کردیم. اکنون اجازه دهید معنی آن را به عنوان معیاری برای سئوکاران در نظر بگیریم.
انکرتکست می‌تواند نشانه‌ای از موضوع صفحه در حال لینک‌ به گوگل باشد. بنابراین اگر من با استفاده از کلمات “روتین تناسب اندام” به صفحه‌ای لینک داده‌ام، احتمالاً صفحه لینک داده شده حاوی اطلاعاتی درباره روال تناسب اندام است. سپس گوگل می‌تواند از این اطلاعات به عنوان بخشی از الگوریتم‌های رتبه بندی خود استفاده کند. در این حالت، گوگل با الگوریتم و ربات‌های خود چند فاکتاور مهم را در نظر میگیرد در ابتدا اعتباری که صفحه مبدا و سایت مبدا دارد سپس با ایندکس کردن(فهرست کردن) صفحه مقصد آن را مورد بررسی قرار میدهد. اینگونه تغییرات باعث می‌شود که صفحه رتبه بندی بالاتری داشته باشد.
برای سالهای طولانی، داشتن لینک‌های زیادی که به وب سایت شما اشاره می‌کردند و حاوی کلمه کلیدی شما به عنوان انکر تکست بودند، روش خوبی برای کمک به شما در رتبه بندی مناسب برای آن کلمه کلیدی بود. در حالی که این مسئله تا حدی همچنان ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد که قدرت انکرتکست به عنوان یک سیگنال کمی کاهش می‌یابد. این امر به احتمال زیاد به دلیل بهینه سازی بیش از حد انکر تکست توسط سئوکاران و آمادگی گوگل برای جریمه کردن چنین وب‌سایت‌هایی از طریق به روزرسانی پنگوئن است.
با توجه به تغییر ماهیت درک و استفاده از انکرتکست، احتمالاً بهتر است هنگام ایجاد لینک‌ احتیاط کنید. سعی کنید لینک‌های زیادی ایجاد نکنید که انکرتکست دقیقاً مشابه آنها وجود دارد، به ویژه اگر لینک‌ها از بالاترین کیفیت برخوردار نباشند، مانند لینک‌هایی که از دامنه‌های بی کیفیت به شما اشاره می‌کنند، لینک‌های غیر تحریریه در سایت یا لینک‌هایی که بیش از حد از انکرتکست استفاده می‌کنند که در این حالت گوگل این دسته از لینک‌ها را اسپم درنظر می‌گیرد. شما باید سعی کنید شکل کلی لینک‌ خود را تا حد ممکن طبیعی نشان دهید، این اغلب به معنای دریافت لینک‌هایی است که از نام تجاری یا نام شرکت شما به عنوان انکرتکست استفاده می‌کنند.

آیا در لینک سازی، تعداد لینک هم شاخص و اصولی دارد؟

هنگام لینک سازی، بدیهی است که می‌خواهید پیگیری کنید که چه میزان لینک سازی کرده‌اید. شما همچنین می‌خواهید نحوه مقایسه وب سایت خود با سایت‌های رقبا را بررسی کنید تا ببینید چقدر پیش رفته اید (یا چقدر رقیب شما جلوتر است!).
همانطور که در فصل‌های قبلی بحث کردیم و در نظرسنجی‌ها دیده‌ایم، تعداد خام لینک‌هایی که به وب سایت شما اشاره می‌کنند یک سیگنال رتبه بندی قوی است. با این حال، لازم است به یاد داشته باشید که کیفیت، اگر مهمتر از تعداد نباشد، به همان اندازه اهمیت دارد.
به عنوان یک معیار، تعداد لینک‌ها از دو طریق اصلی می‌توانند برای ما مفید باشند:

 1. اندازه گیری پیشرفت و موفقیت یک کمپین لینک سازی
 2. مقایسه بین وب سایت خود و سایت‌های رقبا

هر دوی این موارد هنوز هم در کیفیت لینک‌ها تأثیرگذار هستند و همچنان برای ما مفید هستند. وقتی تعداد لینک‌های خود را با شماره رقیب مقایسه کنیم، گاهی اوقات می‌تواند شکاف‌هایی را نشان دهد که ممکن است اختلاف رتبه‌ها را توضیح دهد. اگر می‌خواهید برای کلمه کلیدی “میزهای چوبی” رتبه کسب کنید و وب سایت‌های موجود در صفحه اول نتایج بیش از 1000 دامنه لینک‌ دارند، به شما حس رقابت بیشتر و توجه لازم را می‌دهد تا رتبه بندی بهتری در میان نتایج کسب کنید.

اصول لینک سازی در لینک‌های ریشه دامنه

لینک‌های ریشه دامنه را با تعداد خام لینک‌ها اشتباه نگیرید، لینک‌‌های ریشه دامنه یک سیگنال رتبه بندی قدرتمندتر به گوگل است. وقتی می‌گوییم دامنه‌های ریشه را بهم لینک‌ دهیم، منظورمان تعداد دامنه‌های مشخصی است که به ما لینک‌ دارند، نه تعداد خام لینک‌ها.
به عنوان مثال، اگر CNN از پنج خبر مختلف به شما لینک‌ دهد، این به عنوان پنج لینک‌ محاسبه می‌شود، اما فقط یک دامنه ارتباطی اصلی است، زیرا هر پنج لینک‌ از cnn.com آمده است.
اگر بی بی سی از یک خبر به شما لینک‌ داده باشد، این یک لینک‌ و یک دامنه ارتباطی است.
تعداد لینک‌‌های ریشه دامنه سیگنال قویتری نسبت به تعداد خام لینک‌ها است زیرا نشانه بهتری از محبوبیت واقعی یک وب سایت است. اگر به چگونگی تصور گوگل از لینک‌ها به عنوان “رأی” برگردیم، از این نظر هر وب سایت فقط یک رأی به شما دارد. هرچند بار که به شما لینک شوند، باز هم فقط به عنوان یک رأی حساب می‌شوند که از معادل دیجیتالی “پر کردن صندوق رأی” جلوگیری می‌کند.
لینک‌های متعدد از یک دامنه می‌تواند نتیجه تعدادی داشته باشد. لینک‌ دادن از چندین صفحه محتوایی یک راه است، اما متداول ترین راه‌ها همان چیزی است که ما لینک‌های سایت را می‌نامیم. لینک‌ در سمت سایت به لینکی گفته می‌شود که در نوعی از عناصر الكترونیكی وب سایت مانند سرصفحه، پاورقی یا نوار کناری قرار گرفته باشد. متداول ترین مثال لینک‌ “وبلاگ نویسی” است، زیرا وبلاگ نویسی به طور کلی در هر صفحه وب سایت وجود دارد.
به طور کلی، این نوع لینک‌ها به اندازه لینک‌های محتوایی فقط از چند صفحه ارزش ندارند. لینک‌های سایت در بعضی مواقع می‌توانند هرزنامه(اسپم) باشند، هزینه آن‌ها پرداخت می‌شود و به معنای دیگر گوگل به آنها اهمیت نمی‌دهد. در حقیقت، ماز یک مطالعه موردی از سایتی را منتشر کرد که به دلیل درج لینک‌های سایت در صفحات مشتریانش، توسط گوگل به شدت مجازات شد. بنابراین، باید با احتیاط با آنها رفتار کنید، فقط آنها را از وب سایت‌های با کیفیت بالا تهیه کنید و نسبت به انکرتکست خود خیلی دقت داشته باشید.

مرتبط بودن صفحه لینک دهنده چه تاثیری بر فاکتورهای لینک سازی دارد؟

همیشه این بحث وجود داشته است که آیا ارتباط مفهومی بین دو سایت یک سیگنال قوی است که توسط گوگل برای محاسبه مقدار اعتبار و ارزش لینک‌ استفاده می‌شود. منطق به ما می‌گوید که باید باشد، زیرا طبیعی است که وب سایت‌های مربوطه به یکدیگر لینک‌ دهند. با این حال، اگر از صفحه اصلی بی‌بی‌سی به وب سایت خود در مورد قهوه لینک‌ بدید، چه می‌کنید؟ شما فقط به این دلیل که وب سایت بی‌بی‌سی درباره قهوه نیست آن را قبول نمی‌کنید.
اگر یک لحظه به فراتر از لینک‌ ایجاد نگاه کنیم، شما هنوز هم می‌خواهید ترافیک هدفمندی را به وب سایت خود وارد کنید تا بتوانید بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل کنید. فقط به همین دلیل، شما باید سعی کنید لینک‌هایی را در وب سایت‌هایی قرار دهید که ممکن است مشتریان بالقوه از آنها بازدید کنند. این بدان معنی است که ارزش لینک‌ بسیار فراتر از سئو است و می‌تواند به منبع درآمد مستقیم تبدیل شود.
همانطور که در بخش انکر تکست در بالا بحث شد، برخی نشانه‌ها وجود دارد که گوگل از انکرتکست به عنوان یک سیگنال قوی دور می‌شود و در عوض، می‌تواند از تجزیه و تحلیل کل صفحه استفاده کند تا ارتباط را به لینک‌ نسبت دهد. اگر ثابت شود که چنین است، دریافت لینک از صفحات مربوطه می‌تواند به یک سیگنال رتبه بندی قوی تبدیل شود.
در حال حاضر، بهترین روش باید تمرکز بر کیفیت باشد تا مطمئن شوید که از ارزش کافی و فیلترهای گوگل عبور می‌کنید و از این نظر که می‌خواهید نوع مناسبی از ترافیک را به خود اختصاص دهید، از اهمیت برخوردار هستند.

آیا موقعیت لینک‌ها در صفحه از فاکتورهای لینک سازی است؟

تصور کنید در مشهد زندگی می‌کنید و در مورد قهوه وبلاگی دارید. شما می‌خواهید لینکی را به وب سایت یک کافی شاپ محلی با عنوان شگفت انگیزترین قهوه که تا الان نوشیدم، را با خوانندگان خود به اشتراک بگذارید. این لینک‌ را در کجای صفحه قرار می‌دهید؟
اگر واقعاً دوست داشتید خوانندگان آن را ببینند، می‌توانید آن را در جایی واضح قرار دهید. احتمالاً در بدنه اصلی صفحه، احتمالاً در نزدیکی بالای صفحه و احتمالاً در برخی از مطالب است که شگفت انگیز بودن کافی شاپ را توضیح می‌دهد.
شما احتمالاً لینک را در پاورقی قرار نمی‌دهید، درست است؟ ممکن است بسیاری از کاربران صفحه را به پایین پیمایش نکنند و حتی اگر این کار را انجام دهند، انتظار ندارند لینک‌های مفیدی در آن بخش پیدا کنند.
گوگل قادر به تعیین موقعیت لینک‌ در یک صفحه است و از این طریق می‌تواند ارزش آن را متفاوت ارزیابی کند. اگر لینک‌ در پایین صفحه باشد، گوگل می‌تواند مقدار آن لینک‌ را کاهش دهد زیرا آنها تصور می‌کنند که این یک لینک‌ عالی برای کاربران نیست (در غیر این صورت در پاورقی پنهان نمی‌شود).
گوگل همچنین می‌تواند از موقعیت لینک‌ها در یک صفحه به طور کلی استفاده کند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند ببینند که آیا 50٪ از تمام لینک‌هایی که به وب سایت شما نشان می‌دهند از نوعی زیر صفحه هستند. این می‌تواند نشان دهنده ایجاد لینک‌ با کیفیت پایین باشد و ممکن است گوگل تصمیم بگیرد نگاه دقیق تری داشته باشد.
مثال دیگر می‌تواند این باشد که گوگل متوجه شود 50٪ از لینک‌هایی که به وب سایت شما اشاره می‌کنند از نوارهای جانبی است. باز هم، به خودی خود، این ممکن است قانونی باشد، اما همچنین می‌تواند سیگنالی برای گوگل باشد که در حال خرید لینک‌ هستید. بسیاری از کارگزاران لینک‌ برخلاف محتوای موجود، لینک‌ها را در نوار کناری صفحات قرار می‌دهند.
به دلیل این توانایی، باید اطمینان حاصل کنید که از وب سایت‌هایی لینک‌ می‌گیرید که از هرجایی که امکان دارد از درون مطالب لینک‌ می‌دهند. لینک نوار کناری عجیب و غریب مشکلی ندارد، اما تعداد زیادی از آنها به صورت کلی لینک‌ خوب به حساب نمی‌آیند.

آنچه در این بخش آموختیم

در این فصل سعی داشتیم اصول و معیارهای لینک سازی را مورد بررسی قرار دهیم. آموختیم که تمرکز به تعداد لینک می‌تواند اندکی مخرب باشد به طوری که لازم است لینک‌ها از چندین دامنه باشد تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. از طرفی ارتباط بین دو سایت خیلی به رتبه بندی و میزان ارزشمندی سایت شما از منظر گوگل کمک می‌کند. به عبارتی به گوگل این را می‌رساند که شما در حوزه خود به اندازه‌ای خوب عمل کرده‌اید که حتی سایت‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند هم به شما لینک داده‌اند.

استراتژی‌های لینک سازی

شما اغلب می‌شنوید که سئوکاران در مورد “کلاه سفید” و “کلاه سیاه” صحبت می‌کنند (یا منطقه مشکوک در‌این میان، که اغلب “کلاه خاکستری” نامیده می‌شود)، به ویژه هنگامی که صحبت از تکنیک‌های لینک سازی می‌شود. ‌این بخش تفاوت‌ها را بیان می‌کند و برخی از جوانب مثبت و منفی هر یک از روش‌ها را پوشش می‌دهد. حال هر کدام از این استراتژی‌ها به چه صورت است و به طور کلی لینک سازی کلاه سفید در مقابل لینک سازی کلاه سیاه چگونه است و هرکدام تا چه میزان تاثیر پذیری دارد. در ابتدا هر کدام از این استراتژی‌ها را به صورت جدا تعریف کرده و هر کدام را نسبت به هم می‌سنجیم.

منظور از استراتژی‌های لینک سازی کلاه سفید چیست؟

استراتژی‌های لینک سازی کلاه سفید به آن دسته از راهکارها گفته می‌شود که انجام آنها بسیار کم خطر است و معمولاً در راستای رهنمودهای وب‌مستر که توسط گوگل و بینگ ارائه شده‌اند، بسیار مناسب هستند. استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید به‌ این معنی است که هنگام از دست دادن ترافیک به دلیل مجازات، شانس کمی برای موتورهای جستجو دارید.
چند نمونه از تکنیک‌های کلاه سفید عبارتند از:
ایجاد محتوای منحصر به فرد، بینشگرانه و با کیفیت خود
ایجاد یک جامعه واقعی و متعهد که با وب سایت شما و یکدیگر تعامل داشته باشد
با نوشتن پیام‌های شخصی، وب سایت خود را به صورت شخصی و واقعی به افراد مرتبط ارتقا دهید
نکات مثبت شامل عدم نگرانی در مورد خطر مجازات خودکار یا دستی اسپم از سمت موتورهای جستجو است. استراتژی‌های لینک سازی کلاه سفید معمولاً برای کاربران واقعی نیز بهترین نتیجه را دارد و می‌تواند به‌ ایجاد دارایی‌های بلند مدت کمک کند که نسبت به حالت زودگذر و بازه‌ای قوی‌تر و با بازده بالاتر هستند و بعید است یک شبه از بین بروند.
موارد منفی شامل تمرکز بر هدف بلند مدت است تا سود کوتاه مدت. استراتژی‌های کلاه سفید گاهی ممکن است مدتی طول بکشد تا تأثیر زیادی بر میزان ترافیک و درآمد شما بگذارد، زیرا کمتر تهاجمی هستند.

استراتژی‌های کلاه سیاه

کلاه سیاه در اصل به عنوان اصطلاحی برای توصیف هکرهای رایانه‌ای ساخته شده است، به همین دلیل از کلاه سیاه برای توصیف تکنیک‌هایی استفاده می‌شود که مستقیماً دستورالعمل‌های موتور جستجو را نقض می‌کنند. ‌این تکنیک‌ها به دنبال بهره برداری از نقاط ضعف در الگوریتم‌های موتور جستجو هستند و وب سایت‌ها را بالاتر از آنچه شایسته آن هستند، قرار می‌دهند.
چند نمونه از تاکتیک‌های کلاه سیاه عبارتند از:
Cloaking – نمایش محتوای متفاوت به موتورهای جستجو در مقایسه با آنچه به کاربران نشان می‌دهید. تزریق لینک‌های پنهان به وب سایتی که متعلق به شما نیست با بهره برداری از نقص امنیتی متن پنهان در صفحه‌ای که فقط به موتورهای جستجو و نه کاربران نشان داده می‌شود، به طور معمول پر از کلمات کلیدی است که می‌خواهید برای آنها رتبه بندی کنید
این تاکتیک‌ها در طولانی مدت جواب نمی‌دهند، زیرا موتورهای جستجو همیشه به دنبال جلوگیری از وقوع آنها هستند.‌ این بدان معناست که اگر شما با استفاده از‌این روشها گیر بیفتید، میزان بازدید و رتبه بندی می‌تواند یک شبه کاهش یابد، بنابراین ما به شدت توصیه می‌کنیم از شفافیت مناسب استفاده کنید.

چرا استراتژی‌های لینک سازی کلاه سفید پایداری بیشتری دارد و در بلند مدت بازدهی بالاتری دارد؟

شما در حال‌ایجاد یک کسب و کار بصورت آنلاین هستید و‌ این احتمال وجود دارد که بخواهید برای سالهای زیادی به صورت آنلاین رقابت کنید. اگر می‌خواهید ‌این کار را انجام دهید، باید تاکتیک‌هایی را که می‌خواهید به کار بگیرید با دقت انتخاب کنید و ارزیابی کنید که ‌این تاکتیک‌ها چقدر خطرناک هستند. بگذارید با یک مثال این موضوع را برای شما شفاف کنم. فرض کنید در شغلی(شامل شغل‌های آفلاین) مشغول هستید، تاکتیک‌ها و کارهایی وجود دارد که امنیت شغلی شما را به خطر می‌اندازد. به عنوان مثال، یک تجارت آفلاین ممکن است برای برقراری بهتر ارتباط با گروهی از مشتریان خود دست به کارها و یا گفتن دروغ‌هایی بزند که این نوعی مانع در روابط عمومی بلند مدت برای برند او ایجاد خواهد کرد. خطر ذاتی‌ این است که این کار به خوبی جواب ندهد، که این باعث می‌شود بر نام تجاری تأثیر منفی بگذارد و مشتریان بالقوه را از دست دهد. در بلند مدت هم ممکن است مشتریان قدیمی خود را نسبت به خود بی اعتماد کرده و آن‌ها را هم از دست بدهد.
به عنوان یک تجارت، شما باید خطرات و مزایای هرگونه فعالیت بازاریابی را بسنجید.
به همین دلیل استراتژی‌های کلاه سفید برای یک وب سایت بسیار مهم است: آنها کمترین خطر را دارند و بعید است منجر به ضربه شما با مجازات از طرف گوگل شود. همچنین، به همان اندازه مهم، استراتژی‌های کلاه سفید بر افزودن ارزش واقعی به صنعت و تجربه مشتری شما متمرکز است. اگر می‌خواهید یک مشتری وفادار ‌ایجاد کنید که نه تنها از شما خرید می‌کند بلکه با خوشحالی شما را به دوستانتان توصیه می‌کند، باید روی تکنیک‌هایی تمرکز کنید که تجربه کاربری بسیار خوبی به مشتری می‌دهد. ارائه محتوای واقعی و مفید به آنها یکی از راه‌های انجام‌این کار است.
چه عواملی امروز ممکن است فردا جواب ندهند و حتی معلوم نیست کجا به شما صدمه میزند. بسیاری از لینک سازی‌های کلاه سیاه روش‌های قبلی خود را با سایر روش‌های جدید سایه‌دار جایگزین می‌کنند و چرخه دوباره شروع می‌شود. مشکل‌این است که‌ این برای اکثر مشاغل خوب نیست. اکثر مشاغل نمی‌توانند از طریق وب سایت‌های خود به همچنین ریسکی دست بزنند، منتظر روزی هستند که موتورهای جستجو سرانجام از کارهای آن‌ها مطلع شده و جریمه می‌شوند.
اگر‌این را با تکنیک‌های کلاه سفید مقایسه کنید، می‌دانید که در بلند مدت در حال ساختن برند و نامی معتبر هستید و اگرچه برخی تلاش‌ها نتیجه بهتری نسبت به دیگران خواهد داشت، اما نیازی نیست که هر بار خبری از بروزرسانی را می‌شنوید تمام کارها و لینک سازی‌های خود را چک کنید.

چند نکته در مورد خرید لینک

ایجاد لینک می‌تواند بسیار دشوار باشد، خصوصاً در روزهای ابتدایی که هنوز سعی در‌ ایجاد اعتبار خود، یافتن افراد مناسب برای برقراری ارتباط و‌ایجاد محتوای عالی دارید. کاملاً قابل درک است که سئوکاران به دنبال میانبرهایی برای کمک به روند ساده‌تری برای شناخته شدن هستند و یکی از ‌این میانبرها اغلب خرید لینک است.
خرید لینک‌ها مستقیماً مخالف یکی از دستورالعمل‌های وب‌مستری گوگل است:
“خرید یا فروش لینک‌هایی که از رتبه بندی صفحه عبور می‌کنند: ‌این شامل مبادله پول برای لینک‌ها یا پستهایی است که حاوی لینک‌ها هستند، مبادله کالا یا خدمات برای لینک‌ها، یا ارسال کالای” رایگان “به شخص در ازای نوشتن در مورد او و یا ایجاد لینک تخلف محصوب می‌شود”
گوگل بسیار به‌این مسئله اهمیت می‌دهد زیرا خرید لینک‌ها می‌تواند نحوه نمایش نتایج جستجو برای کاربران را تغییر دهد. آن‌ها می‌خواهند شرکتها عملکرد خوبی در نتایج جستجو داشته باشند زیرا شایستگی آنها را دارند، نه به ‌این دلیل که بوجه فراوانی دارند و می‌توانند لینک بخرند. همچنین توجه داشته باشید که گوگل صریحاً “لینک‌هایی که از رتبه بندی صفحه عبور می‌کنند” می‌گوید. ‌اینجاست که تفاوت بین خرید لینک و خرید تبلیغات نمایان می‌شود.
خرید تبلیغاتی که به وب سایت شما لینک می‌شود خوب است و می‌تواند یک تمرین عالی برای‌ایجاد آگاهی از تجارت شما باشد. با‌ این حال، گوگل می‌گوید اگر می‌خواهید ‌این کار را انجام دهید، پس باید اطمینان حاصل کنید که تبلیغات رتبه بندی صفحه را به وب سایت شما منتقل نمی‌کند. به چند روش می‌توانید‌این کار را انجام دهید:

 • افزودن ویژگی nofollow به لینک
 • ایجاد لینک Javascript که گوگل نمی تواند آن را دنبال کند
 • رفتن از طریق صفحه هدایتی که در robots.txt مسدود شده است

این تکنیک‌ها بدان معنی است که تبلیغات بر میزان دریافت رتبه بندی صفحه وب سایت شما تأثیر نمی‌گذارد و بنابراین بر عملکرد شما در نتایج جستجوی ارگانیک تأثیر نخواهد گذاشت.
به طور کلی، خرید لینک یک تجارت خطرناک است و برای اکثر شرکت‌ها ارزش ندارد که ‌این ریسک را متقبل شوند. سود کوتاه مدت اغلب بیشتر از مزایای بلند مدت است و اگر شما در حال‌ایجاد مشاغل قانونی هستید که قصد دارد از نتایج ارگانیک گوگل به عنوان وسیله‌ای برای جلب مشتری استفاده کند، خرید لینک می‌تواند ‌این امر را در معرض خطر قرار دهد.

مجازات‌ها استفاده از سئو کلاه سیاه

اگر متوجه شدید که از دستورالعمل‌های وب‌مستر سایت استفاده نمی‌کنید، احتمالاً توسط موتورهای جستجو جریمه‌ای برای شما در نظر گرفته شده است. بسته به جدی بودن تخلف، مجازات می‌تواند از چند هفته تا چند ماه یا تا زمان رفع کامل مشکل ادامه یابد. چندین نمونه کاملاً مشهور از مجازات شدن شرکت‌های بزرگ توسط گوگل به دلیل نقض دستورالعمل‌های خود وجود دارد.
JC Penney، یک خرده فروش بسیار بزرگ آمریکایی در فوریه 2011 به دلیل خرید مقادیر زیادی لینک با هدف قرار دادن طیف وسیعی از کلمات کلیدی خاص، به شدت مجازات شد. چندین ماه پیش بود که آن‌ها شروع به بهبودی کردند و مجبور شدند وقت خود را صرف تلاش برای از بین بردن بسیاری از لینک‌ها کنند.
یک مثال دیگر از نزدیک دنبال شد چند هفته بعد وقتی Overstock به دلیل اعمال تخفیف برای محصولات در ازای دریافت لینک به دانشگاهها، جریمه شد. دوباره، چند ماه قبل از شروع بهبود بود.
یک مثال مشهور در انگلیس مجازاتی بود که در فوریه 2013 برای گل فروشی‌اینترفلورا اعمال شد که بسیار شدید بود اما تنها یازده روز به طول انجامید. گوگل مستقیماً در‌این مورد توضیحی نداد اما اعتقاد عمومی بر‌این بود که به لینک مرتبط است.
همه‌این مثال‌ها به دلیل ‌اینکه شرکت‌های مورد بحث بسیار بزرگ و شناخته شده بودند، تیتر اول شدند. در واقع، گوگل مجازات‌هایی را برای‌این نوع رفتارها دائما تعیین می‌کند، اما اکثر موارد ممکن است برای همگان آشکار نباشد و گوگل حرفی در این مورد نزند.
گوگل انواع مختلفی از مجازاتها را صادر کرده است که به طور خلاصه در‌اینجا بحث خواهیم کرد:

مجازات‌های دستی

در‌این حالت، یکی از اعضای تیم وب اسپم پس از یافتن چیزی که مغایر با دستورالعمل‌های وی باشد، به صورت دستی جریمه‌ای را برای وب سایت شما اعمال کرده است.‌ این موارد می‌تواند از خرید لینک گرفته تا ریدایرکت‌های مخفیانه یا مخفی کاری باشد. برای حذف‌این مجازات، باید یک درخواست تجدید نظر در گوگل ارائه دهید که شامل موارد مختلفی است:

 • کاری که برای رفع مشکلی انجام داده‌اید که به خاطر آن جریمه شده‌اید
 • چگونه قصد دارید دیگر هرگز به‌این نوع تمرین‌ها نپردازید
 • شواهد روشنی برای هر دوی‌این موارد وجود دارد

سپس گوگل به طور دستی تصمیم خواهد گرفت که مجازات را لغو کند یا خیر. آنها بعضی اوقات می‌توانند برگردند و به شما بگویند که شما کارهای کافی انجام نداده‌اید و برای رفع مشکل باید به کار خود ادامه دهید. یک مثال متداول در ‌این مورد ‌این است که اگر بخاطر لینک سازی بی‌کیفیت مجازات شده‌اید و هنوز لینک‌های بی‌کیفیت را به اندازه کافی حذف نکرده‌اید.
برای‌اینکه ببینید ‌ایا مجازات دستی برای شما انتخاب شده است یا خیر، می‌توانید قسمت مجازات‌های دستی ابزار وب مستر گوگل (Google Webmaster Tools) را بررسی کنید.

مجازات‌های الگوریتمی چگونه است؟

در‌این حالت، گوگل به طور خودکار مشکلی در وب سایت شما پیدا کرده و مجازات آن را اعمال کرده است. ‌این معمولاً نوعی مشکل در محل است، مانند متن پنهان یا مخفی کاری، و شما باید قبل از مشاهده مجازات لغو شده مشکل را برطرف کنید. با استفاده از‌این نوع پنالتی، گاهی اوقات فقط رفع مشکل می‌تواند منجر به رفع مجازات شود که این یعنی دفعه دیگری که گوگل صفحات شما را می‌خزد و فهرست کند این جریمه را رفع می‌کند. هرچند، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که یک درخواست تجدید نظر در گوگل ارائه دهید تا آنها به طور دستی ببینند‌ که ایا شما مشکل را برطرف کرده‌اید یا خیر.

چرا “لینک‌های تجاری” استراتژی لینک سازی خوبی نیست

در سال‌های گذشته، تجارت لینک با وب سایت‌های دیگر روش خوبی برای دریافت لینک بود. همچنین به عنوان یک تاکتیک به “تبادل لینک” یا “لینک متقابل” معروف شد. با‌ این حال، مانند بسیاری از تاکتیک‌های لینک سازی، اغلب مورد سو استفاده قرار گرفت و به اوج خود رسید. بسیاری از افراد جستجوگر به جای تجارت لینک با سایر وب سایت‌های مرتبط و با کیفیت، فقط با هرکسی که می‌توانند تجارت می‌کردند. بنابراین، لینک‌ها به دلیل کیفیت وب سایت داده نمی‌شد، بلکه بیشتر به‌این دلیل بود که مدیر وب سایت در ازای آن لینک هزینه‌ای دریافت می‌کرد.
این امر منجر به‌این شد که برخی از وب سایت‌ها صفحاتی دارند که به طور خاص برای لینک‌های تجاری تنظیم شده اند.‌این صفحات دارای URL‌هایی مشابه www.example.com/links.html هستند. چنین صفحه‌ای شامل لیست بزرگی از پیوندها به وب سایت‌هایی است که غالباً با خود وب سایت ارتباطی ندارند و همیشه از کیفیت بالایی برخوردار نیستند.
به همین دلیل، گوگل به دنبال کاهش ارزش لینک‌هایی است که فقط به‌این دلیل ارائه می‌شود که لینکی در ازای آن داده می‌شود. آنها حتی می‌توانند مبادلات بیش از حد لینک‌ را جریمه کنند و بخشی را در رهنمودهای مدیر وب خود برای آن در نظر بگیرند:
“تبادل لینک بیش از حد (“شما به من لینکلینک بدهید و من به شما لینک خواهم داد “)”
وقتی نوبت به ‌ایجاد لینک می‌رسد، گوگل می‌خواهد لینک‌هایی را که به دست آورده‌اید مشاهده کند. آنها می‌خواهند لینک‌هایی را ببینند که شما شایسته آنها هستید زیرا محتوای با کیفیت و خوبی برای ارائه دارید. نه به‌این دلیل که در مبادلات لینک خوشحال هستید.
با گفتن ‌این موارد، گوگل به هیچ وجه مشکلی با لینک وب سایت‌ها به دلایل موجه با یکدیگر ندارد. ‌این یک اتفاق طبیعی است که در وب اگر خبری در BBC به مقاله‌ای در CNN استناد کند، چند هفته بعد CNN به یک داستان در BBC استناد می‌کند. ‌این از نظر فنی یک لینک متقابل است، اما فکر می‌کنید گوگل به دلیل آن جریمه می‌کند؟
خیر، زیرا دلایل اصلی وجود ‌این وب سایت‌ها برای لینک دادن به یکدیگر وجود دارد و آنها‌ این کار را به روشی طبیعی انجام می‌دهند که برای کاربران خوب است.
این را با صفحه‌ای که هزاران لینک در آن قرار دارد مقایسه کنید، همه به وب سایت‌های غیر مرتبط و بدون هیچ ارتباطی می‌روند و می‌توانید تفاوت کارهایی که گوگل انجام نمی دهد و دوست ندارد را مشاهده کنید.

آنچه در این فصل آموختیم

لینک سازی هم مانند سایر قسمت‌های سئو سایت دارای تکنیک و روش‌هایی است که از طرف گوگل برای آن چارچوبی تعین شده است. ساختن هر لینک و ایجاد لینک به سایر وب سایت‌ها باید با دلایل منطقی باشد. البته قبل از این باید وب سایت شما با سایت مقصد در یک حوزه فعالیت کنند و مرتبط باشند.
از زمان شروع به فعالیت تا به اکنون گوگل با ربات‌ها و به روزرسانی‌های خود تا حد امکان از تجارت لینک و یا ساختن لینک‌ها به صورت اسپم جلوگیری کرده است. امروزه اگر گوگل متوجه و یا در مورد این مدل از لینک سازی به سایت شما شک کند حتما شما را جریمه خواهد کرد که حتی نمونه‌هایی از این جریمه‌ها در مورد یک سری از سایت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ را برای شما مثال زده‌ایم.

نکات و ترفند‌های لینک سازی پیشرفته

در این بخش چند نکته و تکنیک پیشرفته لینک سازی را به شما ارائه می‌کنیم که ما طی سالهای گذشته انتخاب کرده‌ و از آن استفاده می‌کنیم. برخی از آنها به طور خلاصه در جای دیگر این راهنما ذکر شده است، اما همه آنها کاملاً خاص هستند و صرف نظر از اینکه در کدام صنعت فعالیت می‌کنید، می‌تواند برای شما کاملاً مفید باشند.

چگونه با ترفندهای لینک بیلدینگ سرعت جستجوی لینک را افزایش دهیم؟

برای این که این موضوع برای شما بهتر و مفهومی‌تر باشد این مثال را در نظر بگیرید. فرض کنید ما در صنعت باغبانی کار می‌کردیم و می‌خواستیم وبلاگ‌های باغبانی را پیدا کنیم تا با آن همکاری کنیم. اولین تفکر ما نسبت به جستجوی ممکن است “وبلاگ‌های باغ” یا چیزی شبیه به آن باشد. این مطمئناً نتایج خوبی به شما می‌دهد، اما شما باید تعداد زیادی از نتایج جستجو را بگردید تا مقدار مناسبی وبلاگ بدست آورید.
برای کمک به سرعت بخشیدن به کارها، به جای “لیست وبلاگ‌های باغچه(list of garden blogs)” جستجو کنید که نتیجه‌ای این چنینی به شما می‌دهد:

صفحه نتایج جستجو لیست وبلاگ‌های باغچه

همانطور که می‌بینید، در چند نتیجه اول لیست‌های زیادی از وبلاگ‌های باغ وجود دارد که قبلا توسط افراد دیگر نوشته شده است. این نه تنها به شما کمک می‌کند تا وبلاگ‌ها را سریعتر پیدا کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تا وبلاگ‌هایی با کیفیت بهتر پیدا کنید زیرا لیست منظم و تنظیم شده است.

با استفاده از Followerwonk وبلاگ نویسان را پیدا کنید

Followerwonk یک ابزار کوچک عالی است که به شما امکان می‌دهد بسیاری از تجزیه و تحلیل‌ها را در حساب‌های توییتر انجام دهید. این یک ابزار ماز(Moz) است که به عنوان اشتراکی جداگانه و کم هزینه از نسخه پرمیوم ماز، در دسترس است.
یکی از ویژگی‌های Followerwonk به شما امکان می‌دهد وبلاگ نویسان تأثیرگذار را خیلی سریع و راحت پیدا کنید. این گزینه جستجو پروفایل‌ها(Search bios) است و می‌توانید کلمات کلیدی مانند این را جستجو کنید:
این به من افرادی را در توییتر نشان می‌دهد که “fashion blogger” را در بیوگرافی خود دارند:
سپس می‌توانید این نتایج را به یک مقادیر جدا شده با ویرگول(CSV) صادر کنید که به شما خواهد گفت کدام یک از این افراد وب سایتهایی در کنار بیوگرافی آنها ذکر کرده است. اگر آنها این کار را انجام دهند، می‌توانید نگاهی بیندازید و ببینید آیا آنها فرد خوبی برای شروع تعامل هستند و در نهایت محتوای شما را تبلیغ می‌کنند.

با چه تکنیک پیشرفته لینک سازی از اینفوگرافیک خود لینک‌های بیشتری دریافت کنیم؟

وبلاگ نویسی مهمان، ایجاد لینک با استفاده از اینفوگرافیک طی سالهای اخیر بسیار محبوب شده است. به طور کلی، روند دریافت لینک‌ها در اینجا همان فرآیند لینک‌ سازی محتوا محور است که قبلاً توضیح داده شد، اما در اینجا یک مرحله اضافی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و می‌تواند چند پیوند دیگر برای شما ایجاد کند.
این روش مبتنی بر این واقعیت است که برخی از افراد اینفوگرافیک یا محتوای گرافیکی شما را استفاده می‌کنند اما به شما لینک نمی‌دهند. این در واقع کاملاً رایج است، بنابراین اغلب فرصتی برای شما فراهم می‌شود که با این وب سایت‌ها تماس گرفته و از آنها لینک‌ بخواهید.
برای انجام این کار، باید ابتدا کپی از نام پرونده را در محل میزبانی اینفوگرافیک خود شروع کنیم. توجه داشته باشید که ما نام فایل واقعی jpg، png را به جای خود URL می‌خواهیم. ما می‌توانیم با رفتن به اینفوگرافیک، کلیک راست بر روی آن و انتخاب “کپی URL تصویر”
سپس باید به تصاویر گوگل(Google Images) برویم و به دنبال این نماد بگردیم
روی این کلیک کنید و در URL که ما فقط کپی کردیم کلیک کنید
جستجو بر اساس تصویر را کلیک کنید
نتیجه ای از این دست خواهید یافت حالا شما فقط باید به این URL‌ها بروید و مطمئن شوید که پیوندی به وب سایت شما وجود دارد. در صورت عدم وجود آن، می‌توانید یک‌ایمیل سریع به صاحب وب سایت ارسال کنید و از آنها بخواهید لینکی را به منبع اصلی اضافه کنند.

چه تکنیک‌های پیشرفته لینک سازی آموختیم؟

ترفندهای لینک بیلدینگ مواردی ساده و واضحی است. امیدواریم که از راهنمای مبتدی برای لینک سازی استفاده کرده باشید! همانطور که در ابتدای این راهنما ذکر شد، چشم انداز به طور منظم در حال تغییر است و ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این راهنما را به روز نگه داریم. به یاد داشته باشید که بعید به نظر می‌رسد یک چیز تغییر کند – اگر می‌خواهید در طولانی مدت بصورت آنلاین موفق شوید، تمرکز بر کیفیت همیشه باید در ذهن شما باشد. بهترین شانس این است که به صورت مداوم و با روش‌های صحیح کار خود را انجام دهید.

آنچه در این فصل آموختید

در این فصل سعی کردیم یکی دیگر از ترفند‌های لینک سازی کلاه سفید که بازدهی بالایی در بلند مدت دارد برای شما توضیح دهیم. در این روش شما با لینک سازی به کمک تولید محتوای گرافیکی و به نوعی اینفوگرافیک ارزشمند باعث می‌شوید هم مخاطبان بیشتری جذب کنید و هم در صورت انتشار و استفاده مجدد از سایر وب سایت‌ها می‌توانید لینک دریافت کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به لینک سازی و فرایندهای مربوط به لینک سازی به صورت جامع و مفصل بپردازیم. از ابتدایی‌ترین تعریف لینک سازی شروع کرده و تا نکات، روش‌ها و تکنیک‌های مختلف را برای شما شرح دادیم.
لینک سازی یعنی ایجاد ارتباط میان دو وب‌سایت و یا ایجاد ارتباط بین صفحات مختلف وب‌سایت برای این که به ربات‌ها و الگوریتم‌های گوگل صفحه مورد نظر خود را نشان دهیم و از طرفی کاربر را به سفری در سایت خود دعوت کنیم. بعد از آن نگاهی به لینک سازی‌های اشتباه و تجاری کردیم که مدتی در سطح وب رواج یافته بود البته گوگل به روزرسانی‌های مختلف جلوی بسیاری از این قبیل لینک سازی‌ها را گرفت. این روش لینک سازی همچنان هم در بین وب‌سایت‌ها وجود دارد اما اگر گوگل به این روش لینک سازی پی ببرد و یا به آن شک کند مدیر و وب‌سایت را مشمول جریمه می‌کند.
در ادامه سعی کردیم که نحوه تشکیل یک کمپین و اصول اولیه در مورد برنامه ریزی یک کمپین لینک سازی را برای شما شرح دهیم تا اگر تصمیم شما در لینک بیلدینگ جدی است با توجه به منابع و دارایی‌ها خود برنامه‌ای منظم برای خو ایجاد کنید. که با هدف گذاری مناسب با کمترین هزینه به بازدهی مناسبی دست یابید.
بعد از ساخت کمپین لازم است بدانید برای لینک سازی چه روش‌ها و تکنیک‌هایی وجود دارد. در این مقاله تعداد از روش‌های کلاه سفید و بلند مدت را برای شما شرح دادیم که در بلند مدت به برند و وب‌سایت شما بسیار کمک می‌کند.
نکته مهمی که باید در مورد لینک سازی بدانید این است که استفاده از روش‌های کلاه سیاه ممکن است در کوتاه مدت بازدهی خوبی داشته باشد ولی همیشه با به روزرسانی‌های مختلف گوگل هر لحظه ممکن است که این روش‌ها شناسایی شود و شما را مشمول جریمه کند.

 

اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در print
نسخه PDF

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *