سئو برای محصولات خسته‌کننده؛ آموزش تولید محتوا برای محصولات خسته‌کننده!

زمان مطالعه: 10 دقیقه

آموزش تولید محتوا برای محصولات خسته‌کننده!

راهنمای مطالعه محتوای پیشِ رو

سئو را برای محصولاتی که تاکنون جایی در رقابت نداشته اند؛ آغاز کنید

منظور ما از “سئو برای محصولات خسته‌کننده” سئو برای محصولاتی است که تولید محتوای هیجان انگیز برای آنها غیرممکن است. محصولاتی که برای توصیف همه جزئیات ریز آنها؛ به هزاران کلمه نیاز است، اما در نهایت چیزی نیستند جز یک بیمه خودرو، گیره کاغذ یا چکش یرای کوبیدن میخ به دیوار!

ممکن است شما هم بعنوان فروشنده در این موقعیت قرار گرفته باشید، که تاکنون نتوانسته اید برای یک محصول محتوای مناسب و جذابی ارائه کنید؛ تا از آن طریق مشتری را متقاعد کنید محصول تان را، از شما خریداری کند. از طرفی ممکن است نوشتن مطلبی ایده ال برای یک محصول که هیچگونه دلیل منطقی برای تبلیغ آن وجود ندارد، از ارائه آن محصول بصورت حضوری برای مشتری کاری به مراتب سخت تری باشد.

ما در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم چگونه می توانید برای یک محصول که هیچگونه جذابیتی برای کاربران ندارد؛ محتوا بنویسید و با استفاده از آن مطلب کاری کنید، مشتری از شما خرید کند. بعبارتی می خواهیم محصولات خسته کننده را که در نگاه اول ممکن است حرفی برای گفتن نداشته باشند را به محصولات پروفروش برای شما تبدیل کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید که به شما بگوییم سئو برای اینگونه محصولات چگونه انجام خواهد شد.

نخست: اصول اولیه سئو را درست اعمال کنید

صرف‌نظر از نوع محصولی که قرار است بفروشید، باید از رعایت اصول اولیه سئو در سایت خود مطمئن باشید. بنابراین قبل از اینکه بخواهید در سایت خود از محصولات کسل کننده برای کاربران صحبت کنید، ابتدا بررسی کنید موارد زیر در ساختار سایت شما و محتواهایتان رعایت شده باشد:

 • تحقیق کلمه کلیدی
 • ساختار سایت
 • سئو فنی (سئو تکنیکال)

اگر هم اکنون نسبت به این موضوعات هیچگونه شناختی ندارید پیشنهاد می کنم دوره های آموزشی سئو که در مجموعه ی مانگو تهیه شده است را تهیه بفرمایید. این دوره ها به شما کمک می کند در هر کجای مسیر که قرار دارید بتوانید هدفمند کار خود را ادامه دهید. اما اگر همچنان در ابتدای مسیر قرار دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، نگران نباشید ما برای این دغدغه شما هم راه حلی اندیشیده ایم و دوره آموزش مقدماتی سئو را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم.

آیا واقعا محصولات شما خسته‌کننده هستند؟

بعد از بررسی موارد ذکر شده در قسمت قبل، نوبت پرسیدن این سوال است (فراموش نکنید که در جوابش با خود صادق باشید! :-)) که آیا واقعا محصولی وجود دارد که بتوان گفت خسته کننده است؟ در پاسخ به این سوال بهتر است اینگونه بیان کنم گاهی ممکن است محصولاتی وجود داشته باشند که در نگاه اول حرفی برای گفتن نداشته باشند، احتمالا شما هم بعنوان فروشنده همچین محصولاتی را در ویترین فروش خود داشته باشید. پس اگر تا الان فکر می کردید راهی برای سئو اینگونه محصولات وجود ندارد ایرادی ندارد شما فقط راه معرفی آن محصول را بلد نبوده اید و ما در این مقاله قرار است این راه را به شما آموزش دهیم. اجازه بدین به مثال هایی که در ابتدا مطرح کردم برگردیم، بنظرتان فروشنده لوازم تحریر چگونه می تواند برای فروش گیره کاغذ تبلیغات انجام دهد؟ یا فروشنده چکش چگونه می تواند محصولش را هدفمند در جهت افزایش فروش برای مشتری ارائه دهد؟

حتما الان با خودتون میگید یک گیره کاغذ چه حرفی برای گفتن میتواند داشته باشد؟! یا یک چکش وسیله ای برای کوبیدن میخ به دیوار است همین و بس! من هم با شما در این زمینه موافقم. خیلی از محصولات در نگاه اول با این دیدگاهی که من و شما در مورد این دو محصول داشتیم ممکن است به نظر بیایند، در صورتی که اینگونه نیست. ما در سئو برای محصولات خسته کننده قرار نیست بگویم کارِ یک محصول چه چیزی هست. بلکه می خواهیم به مشتری نشان دهیم بواسطه خرید آن محصول قرار است چه اتفاقاتی در زندگی شخصی اش ایجاد شود.

بعبارتی فروشنده لوازم تحریر برای فروش گیره کاغذ می تواند برای شخصی که در یک اداره کار می کند و هر روز به واسطه حجم کارهایی که در محل کارش دارد، و باعث شده میزِکارش نامرتب بنظر بیاید و همین موضوع سبب شده تاکنون چندین قرارداد مهم کاری را گم کند، بگویید با خرید گیره کاغذ میتوانی میز کارت و کاغذهای مهم اداریت را سروسامان دهی! یا فروشنده چکش می تواند به مشتری که برای خریدن چکش به مغازه او مراجعه کرده است بگوید، تو بوسیله چکش میتوانی تابلوهای خاطرات دوران بچگی و آشنایی با همسرت را به دیوار اتاقت آویزان کنی!

به همین راحتی شما می توانید با بیان کردن یک دلیل متفاوت برای محصول کاری کنید؛ علاوه بر علت فروش آن محصول که کارایی آن می باشد، مشتری ترغیب شود جنبه های دیگر علت خرید آن محصول را در ذهنش موشکافی کند. پس گام اولیه و البته گام اصلی در سئو برای محصولات خسته‌کننده این است، به جای آنکه به محصول توجه کنید به علتی که باعث می شود آن محصول در زندگی شخصیِ هر فرد تغییراتی ایجاد کند بپردازید. به بیان ساده تر محصول را از نگاه مشتری به مشتری تان عرضه کنید.

دسته‌بندی محصول، نه محصول!

گاهی اوقات ممکن است محصولاتی وجود داشته باشند که حتی اگر بخواهیم هدف مشخصی را برای آن ها تعریف کنیم؛ باز هم تاثیر زیادی برای آنکه محصول فوق جذابیت فروش بخودش بگیرد را نخواهد داشت. شما هرچقدر بخواهید برای فروش پیچ داستان ایجاد کنید آخرش پیچ همان پیچ است، و طرح داستان تغییری در جذابیت پیچ برای فروش بالاتر ایجاد نمی کند. بنابراین در این حالت بهتر است بجای آنکه تمرکز خودتان را تنها برای فروش یک محصول قراردهید برروی دسته بندی کلی از آن محصول بگذارید.

بذارید با یک مثال این موضوع را برایتان شفاف تر کنم، فرض کنید یکی از دوستان شما در زمینه فروش نخ های بافتنی فعالیت می کند. او می تواند بجای آنکه بیاید در مورد هریک از نخ ها داستان هدفمند ایجاد کند و از کارایی آن ها برای مشتریان بگوید؛ به آن ها بگوید با هریک از آن نخ ها مشتریان چه محصولاتی می توانند تولید کنند. بعبارتی بیان کند به واسطه این نخ ها شما بعنوان مشتری می توانید یک شال گردن زیبا برای دوستتان ببافید و در روز تولدش به او هدیه دهید. بنابراین گام بعدی در سئو محصولات خسته کننده این است، بجای آنکه بخواهید تنها برای یک محصول، مزایای خرید آن را توضیح دهید برای دسته بندی کلی از محصول علت خرید را برای مشتریان بیان کنید.

ایده‌های محتوایی برای محتوای خسته‌کننده

فرقی نمی کند قرار است برای یک محصولی که روزانه بالای 100 عدد از آن فروش دارید محتوا تولید کنید، یا محصولی که تعداد فروش آن در روز حداکثر به 5 عدد هم نمیرسد محتوا بنویسید. در هر حالت محتوا باید برای کاربران آموزنده باشد. البته این موضوع برای سئو محصولات خسته کننده باید کمی متفاوت تر بنظر برسد؛ به این صورت که در حین آموزنده بودن، باید بتواند برای کاربران این کشش را ایجاد کند، تا بخواهند محتوای شما را با سایر دوستانشان به اشتراک بگذارند. بعبارتی با یک محتوا می توانید کاری کنید کاربران علاوه بر اینکه بخواهند شما را در سایت تان دنبال کنند، تمایل داشته باشند آن محتوا را در شبکه های اجتماعی برای دیگران بفرستند.

راه دیگر برای آنکه بتوانید سئو را برای محصولات کسل کننده خود بدرستی رعایت کنید این است که، در صفحه اصلی فقط برروی معرفی تمام محصولاتی که به آن میپردازید؛ تمرکز کنید. برای توضیح بیشتر در مورد جزییات هر محصول از وبلاگ سایت تان کمک بگیرید. وبلاگ یکی از بهترین مکان هایی است که می توانید برای معرفی بیشتر محصولاتتان از آن ها استفاده کنید. بعبارتی وبلاگ ها نقطه عالی برای پرداختن به عمق یک محصول می تواند باشد.

همینطور می توانید برای آنکه بخواهید محتوا خسته کننده را برای کاربران متفاوت تر ارائه کنید، از ویدیوهای سرگرم کننده و جالب برای معرفی محصول خودتان استفاده کنید. چندی پیش در حال تماشای ویدیو تبلیغاتی برای معرفی یک خمیردندان بودم، تولید کننده آن محصول بجای آنکه بیاید در ویدیو از فواید خمیردندان برای کاربران صحبت کند ویدیو را با لبخند دو شخص بهم آغاز کرد و با همان شروع داستان را تا پایان آشنایی دونفر ادامه داد، در واقع معرفی خمیردندان را با ساخت ویدیو آشنایی دونفر شروع کرد. بدون آنکه ذره ای در مورد فواید خمیر دندان در ویدیو برای مخاطبینش صحبت کند. بنابراین شما هم می توانید با توجه به نوع محصولی که در اختیار دارید برای آن ویدیو تهیه کنید. با این کار نه تنها معرفی محصول را برای کاربران جذاب تر می کنید، بلکه باعث می شود حتی اگر در همان لحظه از شما خرید نکنند محصول شما در ذهنشان باقی بماند. بطور خلاصه گام بعدی برای اینکه بتوانید سئو محصولات خسته کننده را انجام دهید، تولید محتوا برای آن محصول را از جنبه های مختلف انجام دهید.

seo-boring-product

در ادامه به ایده های محتوایی که می توانید از آن ها برای سئو محصولات خسته کننده استفاده کنید، می پردازم.

 • رسانه‌های اجتماعی را برای ایده ها بررسی کنید

  احتمالاً در هر زمینه ای که فعالیت می کنید غیر از شما افرادی هستند که دو گام از شما در آن حوزه جلوتر هستند یا دو گام عقبتر! بنابراین به فعالیت آن دسته از کسانی که دو گام از شما جلوتر هستند نگاهی بیندازید. در واقع آن ها رقیبانی هستند که هم سوی با شما در این فعالیت پیش رفته اند و هم اکنون بسیاری از موانعی که شما با آن ها روبرو شده اید، را گذرانده اند. در نیش مارکتینگ (بازاریابی اینترنتی) شما می توانید از رقیبان تان الگو بگیرید، نه اینکه از آن ها تقلید کنید. یعنی ببینید آن ها چه اصولی را در روش کار خود استفاده کرده اند و در صورتی که وجه مشترک در کار خود با آن ها پیدا کردید، آن اصول را برای فعالیت خود اجرا کنید. در واقع سعی کنید هر چه که رقیبانتان انجام داده اند شما آن را بهبود ببخشید.

 • با کاربران خود صحبت کنید

  فراموش نکنید برای فروش هر محصول به این موضوع بیش از هرچیزی دقت کنید، که شما قرار است به واسطه کاربران فعلی کاربران جدید به سایت تان هدایت کنید. بنابراین در درجه اول با کاربرانی که قبلا از محصول شما استفاده کرده اند یا در حال استفاده از آن محصول هستند، صحبت کنید و از آن ها بخواهید در صورتی که بعد از استفاده محصول از آن راضی بوده اند نظرشان را بیان کنند.

  به گروه های اجتماعی مشابه، گروه‌های سنی و غیره فکر کنید. با کاربران خود صحبت کنید و داستان آنها را در مورد محصول خود نقل قول کنید. و به این سوالات برای مخاطبان خود پاسخ دهید، که مصرف کنندگان محصولات شما بعد از استفاده آن محصول چه چیزی بدست آورده اند و یا محصول شما چه چیزی برایشان به ارمغان آورده‌ است؟ در زندگی آنها پس از خرید محصول شما چه تغییراتی ایجاد شده است؟ با پاسخ به این سوالات از زبان مصرف کنندگان محصولات خود می توانید این اعتماد را برای دیگران ایجاد کنید، که خرید محصول شما برای آن ها می تواند یک فرصت استثنایی باشد و با داشتن آن می توانند به نیازهایشان پاسخ دهند.

 •  راهنمای گسترده‌ بنویسید

  سوالی که ممکن است کاربران هنگام مواجه شدن با محصولی که جذابیتی برای آن ها ندارد از خودشان بپرسند این است که، چگونه ممکن است آن محصول بتواند نیازشان را به بهترین شکل پاسخ دهد؟ پاسخ به این سوال در واقع ایجاد یک راهنمای گسترده برای معرفی محصولاتان خواهد بود. اجازه دهید با یک مثال این موضوع را برایتان شرح دهم.
  اگر کار شما فروش بیمه‌های مسافرتی است، بازدید‌کننده های شما می‌خواهند بدانند که در صورت نیاز واقعی به بیمه شما چه خدماتی به آن ها ارائه می کنید؟ آیا دسترسی به شما و صحبت با شما برایشان سخت خواهد بود؟ و اینکه خدمات شما چه مزایا و برتری نسبت به دیگر دفاتر بیمه برای آن ها خواهد داشت؟ بنابراین به جای آنکه بخواهید در مورد محصول با کاربران صحبت کنید، به آن ها راهکار استفاده از محصول را بدهید.

 • ویدئوهای خود را اضافه کنید

  خیلی از افراد وقتی برای پاسخ به رفع نیازشان سایت شما را انتخاب می کنند و برای آن وارد سایت شما می شوند، بدنبال مقرون به صرفه ترین راه برای پاسخ به خواسته شان هستند. گاهی اوقات شما می توانید کاری کنید تا بدانند آن صفحه از سایت تان دقیقا همان جایی است که آن ها بدنبالش هستند و برایشان این انگیزه را ایجاد کنید که مدت زمان بیشتری در وب سایت شما باقی بمانند. یکی از راههایی که می توانید به کمک آن کاربران خود را راضی نگه دارید، استفاده از ویدیو در محتواهایتان است.
  وجود ویدیو در محتوا کمک شایانی به کاربرانی می کند که به دنبال سریعترین راه برای پاسخ به سوالاتشان هستند. پس از همین الان شروع کنید و تمرکز خود را برروی ساخت ویدیوهایی قرار دهید که مختص به معرفی محصولات تان است. (همانند ویدیو معرفی خمیر دندان که تولیدکننده آن محصول بجای آنکه بخواهد در ویدیو از فواید خمیر دندان بگوید شکل معرفی خمیر دندان را در قالب آشنایی دو نفر با شروع از یک لبخند بیان کرد.) بنابراین تاثیر داستان در محتواهای خود را دست کم نگیرید. خیلی از افراد ممکن است یک مطلب 10 صفحه ای را نخوانند ولی اگر شما همان مطلب را در قالب داستان برایشان بازگو کنید ساعت طولانی برای خواندن آن مطلب زمان بگذارند که فقط ببیند پایان آن داستان چه قرار است بشود.

  شما باید این قانون را برای همیشه بخاطر بسپارید که از طریق اعتماد قبلی می توانید اعتماد جدید ایجاد کنید. حتما می پرسید چگونه؟ خیلی راحت است از کاربرانی که از محصولات شما استفاده کرده اند بخواهید زنده با شما صحبت کنند، نظراتشان را بیان کنند و بگویند چه دلیلی باعث شده تا سایت شما را برای خرید آن محصول در مقایسه با دیگران انتخاب کنند، از آن صحبت ها ویدیو تهیه کنید و در وب سایت خود قرار دهید. با این کار، کاربری که به تازگی با سایت شما آشنا شده است به محض آنکه نظرات مثبت کاربران قبلی شما را ببینید، اعتمادش به سایت شما تنها با یک ویدیو جلب خواهد شد بدون آنکه شما بخواهید با هزاران کلمه این اعتماد را ایجاد کنید.

 • 10 نکته برتر و سایر ایده‌های جالب

  خواستم به این موضوع جداگانه بپردازم چون بنظرم می تواند دیدگاه شما را برای معرفی یک محصول تغییر دهد. درست است که معرفی بیمه خودرو به خودی خود ممکن است جذابیتی نداشته باشد، ولی شما می توانید به مالکان خودرو به همراه خدمات بیمه 10 نکته کلیدی برای سفر و جاذبه های گردشگری برای مناطقی را معرفی کنید که مسافران بتوانند با کمترین هزینه به آنجا سفر کنند. یا اگر در مثالی که برای نخ بافتنی زدیم بهتر است، دوستمان علاوه بر محتوایی که قرار است برای نخ های بافتنی در سایت خود منتشر کند ویدیویی برای بافت یک نوع کلاه شال گردن در محتوا قرار دهد تا از این طرق کاربران تمایل پیدا کنند مقاله او را دنبال کنند.

موفقیت در بهینه سازی

آخرین چیزی که می خواهم برایتان بیان کنم این است، تنها یک دلیل باعث می شود که رقیب شما در جایگاه اول نتایج جستجو قرار بگیرد و شما در جایگاه 10 نتایج جستجو! پس از همین الان شروع کنید و آن دلیل را پیدا کنید و جایگاه سایت تان را در نتایج جستجو تغییر دهید. من پیشنهاد میکنم از سئو برای محصولاتی شروع کنید که هیچگونه خواستاری از سمت کاربران برای آن ها وجود ندارد. از طرفی این موضوع را بخاطر داشته باشید شما تنها کسی نیستید که قرار است برای این محصولات کار خود را شروع کنید بلکه رقیبان پرقدرت تر از شما هم ممکن است در این راستا وارد میدان رقابت شده باشند. پس سعی کنید کار خود را با خلاقیت آغاز کنید بعبارتی کاری کنید که سایت شما یک دلیل کافی برای قرار گرفتن در جایگاه اول را داشته باشد، و آن هم متمایز بودن سایت تان در نوع معرفی محصولات در مقایسه با رقبایتان باشد.

پایان بندی

بطور خلاصه “سئو برای محصولات خسته‌کننده” یعنی کاهش خسته‌کننده بودن محصول به وسیله تمرکز کمتر بر روی محصول و پرداختن بیشتر به بازدیدکننده یا مشتری و دلایل نیاز آنها به محصول شما! این داستان‌ها همراه با یک پایگاه جامع سئو و اتخاذ یک استراتژی جذاب برای شبکه‌های اجتماعی، کمک زیادی به شما خواهد کرد. ما در این پست قصد داشتیم به شما بگوییم اگر فروشنده ای هستید که محصولات زیادی برای فروش دارید ولی راه جذب مخاطب آن را بلد نیستید به کمک سئو برای محصولات خسته کننده می توانید کاری کنید فروش آن محصولات را بالا ببرید. از طرفی سعی کردیم به تمام راههایی که به شما در این را کمک می کند، در این مقاله به آن بپردازیم. اگر از نظر شما راه دیگری وجود دارد که ما به آن اشاره نکرده ایم خوشحال می شویم در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

 

اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در print
نسخه PDF

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *