با سئو کسب رتبه در گوگل و بالا آمدن سایت چقدر طول میکشد؟

زمان مطالعه: 47 دقیقه

با سئو کسب رتبه در گوگل و بالا آمدن سایت چقدر طول میکشد؟

راهنمای مطالعه محتوای پیشِ رو

3 معیار خاص نقش مهمی در زمان بالا آمدن سایت در سرچ گوگل دارند: رقابت در نتایج جستجو، بک لینک های سایت و تولید محتوا.

یکی از متداول‌ترین سوالات که من به عنوان یک متخصص سئو دریافت می‌کنم این است که “سئو چقدر طول می‌کشد که تاثیرگذاری خود را نشان دهد؟”

از طرفی این سوال یکی از ناامیدکننده‌ترین سوالات است زیرا، گرچه مشتری‌ها به طور قابل توجهی پاسخ قطعی می‌خواهند، اما به دلیل متغیرهای فراوان، راهی برای ارائه آن وجود ندارد.

این بدان دلیل است که علاوه بر تمام متغیرهایی که در بهینه سازی وب سایت شما نقش دارند، شما همچنین باید همان متغیرها را در سئو رقبا هم ارزیابی کنید.

این می‌تواند پاسخ یک سوال پیچیده را بی نهایت دشوارتر کند.

بهترین کاری که می‌توانم انجام دهم این است که به شما یک محدوده چهار ماهه تا یکسال بدهم.

این دامنه بر اساس سه متغیر اصلی تعیین می‌شود که سئو شما چه مدت طول خواهد کشید:

 • رقابت
 • لینک‌های ورودی
 • محتوا

ذکر این نکته مهم است که حتی با وجود داده‌های پشت این متغیرها، هیچ فرمولی برای پاسخ به این سوال وجود ندارد.

با این حال، پاسخ دادن به آن بسیار بیشتر از حدس ساده است.

مشخص کردن اینکه سئو شما چه مدت طول می‌کشد، در ابتدا ارزیابی داده‌های پشت این سه متغیر انجام می‌شود، کار را شروع می‌کنید و ارزیابی می‌کنید که چگونه سریع نتایج را مشاهده می‌کنید و سپس با برون یابی آن ایده می‌گیرید که رسیدن به یک موقعیت خاص چه مدت طول می‌کشد. حتی در این حالت که چه مقداری بازدهی سئو یک سایت جواب می‌دهد هم حدس و گمان است.

(تصویر شاخص دسته اول)

نقش رقابت در بازدهی سئو در مدت زمان طولانی

اگر چیزی مانند غلات صبحانه با طعم ماهی سالمون می‌فروشید، احتمالاً با هیچ رقابتی روبرو نخواهید شد.

با این حال، آن دسته از ما که محصولات و خدماتی را می‌فروشیم که افراد واقعی در آن خریداری می‌کنند، بر اساس تقاضا، با رقابت‌های مختلفی روبرو خواهیم شد.

به عنوان مثال، یک لوله کش که به یک بازار محلی کوچک خدمت می‌کند کمتر از یک کارگزاری املاک و مستغلات که یک شهر بزرگ را خدمات می‌دهد، رقابت کمتری نسبت به یک شرکت رهنی ملی داشته باشد.

همانطور که تصور می‌کنید، هرچه صفحات وب با رقابتی بالاتر روبرو شوید، صعود به بالای نتایج جستجو بیشتر طول می‌کشد.

این از الگویی سازگار پیروی می‌کند که در آن آسان‌تر و سریعتر از صفحات پایین تر است، اما با بالا رفتن از نتایج جستجو، هر مرحله بعدی معمولاً به طور قابل توجهی زمان و تلاش بیشتری لازم دارد.

هم به دلیل حجم رقبا و هم به این دلیل که صفحات دارای رتبه برتر، افرادی حرفه‌‌ای و باتجربه سئو را به کار می‌گیرند.

جنبه‌ای از رقابت که اغلب نادیده گرفته می‌شود، این رابطه بین حجم رقابت در یک مکان خاص و شایستگی متخصصان جستجوگرها در پشت صفحات وب برتر در آن مکان است.

اینطوری در موردش فکر کن:

تقاضا، شرکت‌ها را به سمت جایگاهی سوق می‌دهد و منجر به افزایش رقابت می‌شود.

این رقابت، آنها را به سمت ارائه معاملات رقابتی‌تر سوق می‌دهد، به این معنی که آنها باید سود بیشتری از بازار را به دست آورند تا همچنان سودآور باقی بمانند.

این محیطی است که معمولاً شرکت‌های بزرگ‌تر با جیب‌های پرپول را به این سمت سوق می‌دهد و آنها می‌توانند بهترین متخصصان سئو را در صنعت استخدام کنند.

اگر در برابر این وضعیت قرار دارید، نبرد طولانی تر و سخت تری پیش رو دارید.

بنابراین ما باید تمام جنبه‌های سئو رقبای خود را ارزیابی کنیم، اما باید فراتر از موقعیت فعلی آنها بنگریم. این فقط یک نقطه شروع است.

ما همچنین باید فعالیت آنها را در طی چند ماه گذشته بررسی کنیم و سپس فعالیت‌های آنها را ادامه دهیم.

این مهم است زیرا برای اینکه از رقبای خود سبقت بگیرید، باید تلاش کنید بیشتر از آنها باشد اگر می‌خواهید از آنها عبور کنید.

(تصویر دسته اول)

لینک‌های ورودی چه نقشی در زمان بالا آمدن سایت در صفحه نتایج گوگل دارند

این راز نیست که لینک‌ها هنوز هم نقش زیادی در سئو دارند، اما تأثیر آنها در مدت زمان طولانی به چندین عامل عمیق‌تر بستگی دارد.

اولین مورد، حجم لینک‌ها به وب سایت شماست.

به طور کلی، لینک‌های بیشتر به شما کمک می‌کنند تا سریعتر به موفقیت سئو برسید، اما این فقط یک بازی اعداد نیست.

به طور کلی، لینک‌های کم کیفیت و با کیفیت بالا از وب سایت‌های مربوطه تأثیر بیشتری نسبت به حجم بیشتری از لینک‌های بی کیفیت از وب سایت‌های بی ربط در نتایج شما خواهند داشت.

این نیز از آن جهت مهم است که به دست آوردن پیوندهای با کیفیت بالا معمولاً دشوارتر است، بنابراین تکرار آن برای رقبا دشوارتر خواهد بود.

و برخلاف لینک‌هایی که با استفاده از روشهای خودکار ایجاد می‌شوند، دوام بیشتری دارند.

اما سرعت دریافت لینک و سرعتی که در طول تاریخ لینک دریافت کرده اید نیز می‌تواند عواملی باشد زیرا به طور کلی، افزایش ناگهانی می‌تواند نشانگر تلاش غیر طبیعی برای دستکاری رتبه بندی باشد.

اگر از روش‌هایی استفاده می‌کنید که با دستورالعمل‌های گوگل وبمستر(Webmaster Google) مطابقت ندارند و تعداد پیوندهای ورودی که باعث بازبینی دستی می‌شود به طور ناگهانی افزایش یافته است، ممکن است در نهایت با مجازات روبرو شوید.

این طبیعی به نظر می‌رسد:

این امر طبیعی به نظر نمی رسد اما بسته به عوامل دیگر، مانند پوشش رسانه‌ای اخیر، راه اندازی محصول جدید، یا یک کارزار بازاریابی محتوای قاتل، کاملاً طبیعی است: به نظر می‌رسد این به اندازه طبیعی برنز است: بنابراین، به طور کلی، سریعتر شما می‌توانید لینک‌های مرتبط و با کیفیت بالا بدست آورید، سریعتر رتبه بندی می‌کنید، اما این موضوع با یک توجه جدی همراه است.

سرعت لینک‌ شما، سرعت دریافت لینک، باید رشد نسبتاً پایداری داشته باشد.

اگر تاکتیک‌های لینک سازی شما از دستورالعمل‌های گوگل پیروی می‌کند، این امر به طور طبیعی اتفاق می‌افتد.

معمولاً فقط هنگام استفاده از تاکتیکهای کلاه سیاه، الگوهای غیرطبیعی مشاهده می‌کنید که می‌تواند به پیشرفت شما آسیب برساند.

 

(تصویر دسته اول)

آیا محتوا در رتبه بندی بلند مدت همه چیز است؟

محتوای منتشر شده در وب سایت شما نیز در سرعت دیدن نتایج شما نقش دارد و اولین چیزی که باید بدانید این است که کیفیت بسیار مهم است.

دیگر از روزهای تولید محتواهای نامرغوب و بسیار کم گذشته است.

اکنون، این را به این معنی تفسیر نکنید که هر محتوایی که منتشر می‌کنید باید 4000 کلمه‌ای باشد.

در واقع، حداقل طول یا حتی حالتی ایده آل وجود ندارد، محتوا به سادگی باید به اندازه کافی طولانی باشد تا بتواند مشکل بازدید کننده را حل کند.

این افسانه وجود دارد که شما باید مطالب جدید را به آرامی منتشر کنید، این از این تئوری ناشی می‌شود که انتشار یکباره تعداد زیادی محتوای جدید می‌تواند از نظر گوگل غیرطبیعی به نظر برسد، بنابراین می‌تواند به رتبه شما آسیب برساند.

قابل درک است که چگونه مردم می‌توانند این افسانه را باور کنند، اما گوگل رسماً آن را لغو کرده است.

اگر محتوای عالی آماده برای استفاده دارید، از نظر سئو هیچ دلیلی ندارد که فوراً آن را منتشر نکنید.

هرچه زودتر آن را بیرون بیاورید، زودتر تأثیر مثبتی در رتبه بندی شما خواهد داشت.

انتظار فقط باعث می‌شود سئو شما زمان بیشتری ببرد تا به مرحله بازدهی برسد.

شایان ذکر است که رتبه بندی یک صفحه وب با سن آن ارتباط دارد.

به عبارت دیگر، صفحات جدید به عنوان صفحات قدیمی رتبه بندی نمی‌شوند، اما این به دلیل عوامل دیگر است، نه قدمت سایت شما.

با توجه به این یادداشت، من به دو دلیل توصیه می‌کنم که یک برنامه ثابت انتشار را حفظ کنید، به جای اینکه در موج زیاد منتشر کنید:

این به گوگل نشان می‌دهد که محتوای جدید به طور منظم به وب سایت شما اضافه می‌شود، که به طور کلی عنکبوت‌های آنها را ترغیب می‌کند تا به طور مکرر آن را بخزند. این به شما کمک می‌کند تا تلاش‌های شما در زمینه جستجوگرها را تسریع کنید.

این کار کاربران را تشویق می‌کند که بیشتر به وب سایت شما بازگردند، که ممکن است به ارسال سیگنال‌های تجربه کاربر مثبت به گوگل کمک کند و در نتیجه، تلاش‌های شما در جستجوگرها را تسریع کند.

با این حال، این فقط ایجاد محتوا نیست.

حذف محتوا می‌تواند در مدت زمان طولانی شدن سئو شما نیز نقش مثبتی داشته باشد.

کلید تعیین اینکه کدام محتوا نگهداری شود، کدام یک بهبود یابد و کدام یک حذف شود.

در نهایت، نکته اصلی ایجاد محتوای اصلی و مفید است که نیازهای مخاطبان شما را برطرف می‌کند و به طور مداوم آنها را بهبود می‌بخشد.

 

(تصویر دسته اول)

آیا مدت زمان بازدهی سئو شما فقط یک حدس آکادمیک است؟

شغل ما شباهت زیادی به کارشناسان هواشناسی دارد، جایی که با وجود تمام دانش، تجربه و ابزار ما، اغلب اوقات اشتباه می‌کنیم.

و دقیقاً مانند هواساز محلی من که می‌خواهم او را خفه کنم تا زمانی که برنامه‌های ساحل من در اثر بارانی که قول داده بود اتفاق نیفتد، آبی رنگ شود، آبی شود، مشتری‌های ما وقتی نتیجه نمی‌گیرند، اغلب به همان اندازه ناامید می‌شوند مبارزات انتخاباتی خود را به همان سرعتی که می‌خواهند انجام دهند.

بخشی از کار یک متخصص سئو مدیریت انتظارات مشتری است.

این منطقه‌ای است که بسیاری در آن شکست می‌خورند.

با تشکر از آنچه بسیاری از پزشکان به آنها گفته اند که آنها می‌خواستند بشنوند، امروز بسیاری از مشتریان انتظارات غیرواقعی دارند. در نتیجه، بسیاری از مردم فکر می‌کنند این چیزی است که فقط چند هفته یا حتی چند ماه طول می‌کشد.

ممکن است فقط در عرض چند هفته شاهد بهبود رتبه بندی ارگانیک و افزایش میزان بازدید برای موضوعات کلمات کلیدی باشید که رقابت کمی دارند.

از طرف دیگر، موضوعات با رقابت متوسط ​​ممکن است ماه‌ها به طول انجامد، در حالی که عبارات کاملاً رقابتی حتی ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد!

به عنوان مثال، تیم من توانست یک وب سایت شماره 1 را برای اصطلاح “شرکت بازاریابی” رتبه بندی کند، که برای چندین سال یک جریان ثابت را ایجاد می‌کند.

با این حال، با وجود مهارت، نیروی انسانی و منابع ما، برای رسیدن به آن حدود یک سال کار مداوم طول کشید.

از طرف دیگر، یک مشتری خاص که عملاً هیچ حضور دیجیتالی ندارد، هنگامی که یک وب سایت اطلاعات ناخوشایندی راجع به او منتشر کرده و کاملاً از متن خارج شده بود، به ما مراجعه کرد.

از آنجا که این نام خود را در گوگل برای اولین بار در اختیار داشت، هزینه‌های قابل توجهی از تجارت را برای وی متحمل شده بود.

خوشبختانه، برای نام خود او رقابت کمی وجود داشت و آن وب سایت از اقتدار زیادی برخوردار نبود، بنابراین ما فقط در عرض چند هفته توانستیم چندین صفحه اول نتایج جستجو را با صفحاتی که کنترل کردیم پر کنیم.

من همچنین مواردی را دیده‌ام که مشتری‌ها و حتی آژانس‌ها برای سرعت بخشیدن به روند کار از روشهایی استفاده می‌کنند که دستورالعملهای وب مستر گوگل را نقض می‌کنند.

اگرچه این ممکن است در کوتاه مدت کارساز باشد، اما در نهایت با یک پنالتی روبرو خواهید شد و نسبت به جایی که شروع کردید عقب‌تر خواهید بود.

 

(تصویر دسته اول)

مدت زمانی که طول می‌کشد تا گوگل سایت شما را نشان دهد چقدر خواهد بود؟ (به گفته خود گوگل)

شما باید آماده باشید که چندین ماه تا یک سال سرمایه گذاری کنید قبل از اینکه نتیجه تلاش خود را در زمینه جستجوگرها ببینید، اما حتی در آن صورت، هم گاهی شما همچنان دیده نخواهید شد.

آنچه گوگل در این باره گفت: (برای رفتن مستقیم به پاسخ آنها به سوال “سئو چقدر طول می‌کشد؟” به علامت 1:40 بروید)

در حقیقت، طبق تجزیه و تحلیل آماری جامع توسط تیم سولو، تنها 5.7٪ از تمام صفحات تازه منتشر شده در عرض یک سال به 10 صفحه برتر گوگل می‌رسند.

و حتی اگر این کار را انجام دهید، دیگر نمی توانید آرام بمانید زیرا رقبای شما، اعم از تازه وارد و کهنه کار، دائماً برای گرفتن موقعیت ما بر روی وب‌سایت خود کار می‌کنند.

به عبارت دیگر، این یک تلاش مداوم است که واقعاً هرگز کامل نخواهد بود.

 

(تصویر دسته اول)

آنچه در این بخش آموختیم

تمامی این بحث‌ها پیرامون این موضوع بود که نمی‌توانید دقیقاً پیش بینی کنید بازدهی سئو چقدر طول می‌کشد تا زمانی که شروع به کار کنید.

با این حال، می‌توانید بر اساس متغیرهای خاصی حدس بزنید که این نوع حدس و گمان بیشتر جنبه آکادمیک و تکیه بر آمار داردکه با گذشت زمان، می‌توانید ایده بهتری نسبت به مدت زمان طولانی در برابر جایگاه خاص خود در برابر رقبای خود پیدا کنید.

در این زمان شما باید سعی کنید مشتریان خود را در طول بازه‌ای که در حال کار بر روی سایت آن‌ها هستید مطلع کنید. به این صورت نتیجه را لحظه‌ای در اختیار آن‌ها قرار داده و کمتر دچار تنش و سوالاتی در این خصوص خواهید شد.

گاهی مشتریان دید نسبت به سئو دارند و در مورد سایت خود نظریاتی می‌دهند که گاهی در مورد افسانه‌هایی از سئو است که خیلی وقت است که دوره آن گذشته و لازم است که آن‌ها را به صورت منطقی مجاب کنید. در ادامه سعی داریم در مورد این افسانه‌ها بیشتر به شما توضیح دهیم.

افسانه‌های سئو که هنوز نمرده‌اند

در اینجا 15 افسانه سئو وجود دارد که علیرغم اینکه بارها و بارها مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند، به نظر می‌رسد هرگز نمی‌میرند، هر چقدر متخصصان سئو برای کشتن آن‌ها تلاش کنند.

در بازاریابی دیجیتال و به طور خاص بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، اطلاعات زیادی وجود دارد که در بازگویی آنها زمینه را از دست می‌دهند و به همان چیزی تبدیل می‌شوند که در محافل دیگر “دروغ‌های نامیرا” یا در این مورد “افسانه‌های نامیرا” می‌گوییم.

دروغ‌هایی که شاید بسیاری از تازه‌کاران دچار آن شوند و در مسیری اشتباه قدم بگذارند. در این بخش سعی داریم تا مواردی را به شما معرفی کنیم و با توضیح بیشتر سعی کنیم این ایراد را در افراد تازه کار از بین ببریم و در صورتی که با شما در این مورد صحبت کردند بتنوانید به راحتی و به صورت منطقی پاسخ آن‌ها را بدهید و متقاعدشان کنید.

(تصویر شاخص دسته دوم)

افسانه‌های نامیرا برای جستجوگرها چه اشتباهات سئو را به همراه می‌آورد؟

افسانه‌های نامیرا سئو افسانه‌هایی هستند که علی رغم اینکه بارها و بارها تخریب می‌شوند، به نظر نمی‌رسد هرگز از بین بروند. آنها زندگی خودشان را می‌گذرانند و صاحبان سایت‌ها راجع به واقعیت و غیر واقعی گیج می‌شوند.

بنابراین در این فصل برخی از افسانه‌هایی که به نظر می‌رسد هرگز نمی‌میرند، مهم نیست، هر چقدر متخصصان برای کشتن آنها تلاش کنند، بررسی خواهد شد.

عمدتا، ما در گوگل تمرکز خواهیم کرد زیرا در اینجا بیشتر سایت‌ها بازدید خود را جلب می‌کنند (و بیشتر افسانه‌ها در آن چرخیده‌اند).

(تصویر دسته دوم)

باور غلط 1: اولین اشتباه مرگبار سئو؛ سئو روغن جادویی یا مهره مار است

ورود به حوزه بازاریابی دیجیتال، از جمله و به ویژه سئو، محدودیت کمی دارد. هیچ فرآیند صدور گواهینامه واقعی وجود ندارد (زیرا چگونه چیزی را تغییر می‌دهید که هر روز تغییر کند؟) و گوگل هرگز الگوریتم‌ها را منتشر نمی‌کند، بنابراین هیچ راهی برای آزمایش دانش یک فرد در برابر آنچه در آنها وجود دارد وجود ندارد.

اساساً، وقتی یک ارائه دهنده سئو استخدام می‌کنید، باید بر اساس اعتماد باشد.

این امر غالب است زیرا سئوکاران که نتیجه‌ای دریافت نکردند و ضعیف عمل کرده‌اند و راهی دیگر برای توضیح عدم نتیجه خود ندارد. از این افسانه برای توضیح نتایج ضعیف خود استفاده می‌کنند.

همانطور که گفته شد، سئو سحر و جادو (یا مهره مار) نیست. سئو واقعی فرآیند ایجاد سایت‌های بهتر برای الگوریتم‌های گوگل برای رشته‌های جستجوی خاص برای افزایش بازدید سایت و یا درآمد شرکت مربوطه است.

این الگوریتم‌ها موارد کاملاً ناشناخته‌ای نیستند.

در حالی که گوگل هرگز جزئیات آن اطلاعات را منتشر نمی‌کند، متخصصان آگاه در زمینه سئو درک خوبی از آنچه سایت را با این الگوریتم‌ها منطبق می‌کند (یا در مورد سئو کلاه سیاه، نحوه بازی کردن آنها با الگوریتم‌ها) درک خوبی دارند. همه آنها بر اساس ریاضیات و فرایندهای منطقی اداره می‌شوند.

یک متخصص معتبر سئو تغییرات الگوریتمی را تجربه می‌کند و نفس می‌کشد، که ممکن است به چندین تغییر در روز برسد. آنها می‌دانند که چرا الگوریتم‌ها همان کاری را که انجام می‌دهند به بهترین وجهی انجام می‌دهند که هرکسی که در گوگل کار نمی‌کند انجام دهد.

این خلاف سحر و جادو است. به آن دانش کسب شده می‌گویند. این نیز یک دانش بسیار سخت کسب شده است.

وقتی به یک حرفه‌ای سئو پرداخت می‌کنید، هزینه زمان او را نمی‌پردازید. شما برای دانش و نتایج آنها هزینه می‌کنید. قیمت‌ها بر این اساس تعیین می‌شوند.

 

(تصویر دسته دوم)

باور غلط 2: از دیگر اشتباهات سئو؛ محتوای تمام چیزی است که شما نیاز دارید

“محتوا پادشاه است!”

مقالات زیادی را پیدا خواهید کرد که این جمله را بیان می‌کنند. گرچه کاملاً خلاف واقع نیستند، اما محتوا کمتر شاهکار است و بیشتر به یک شریک تجاری با ارزش برای لینک‌ها، طراحی و قابلیت استفاده شباهت دارد.

گرچه بیشتر، محتوا و لینک‌ها مانند دوقلوهای به هم پیوسته جهان سئو هستند. شما باید هر دو را داشته باشید. یکی بدون دیگری کار نخواهد کرد (حداقل به خوبی و نه برای طولانی مدت).

اکنون، گوگل به شما می‌گوید بسیاری از درخواست‌های دم بلند(کلمات کلیدی طولانی) بدون پیوند رتبه بندی می‌شوند. این احتمالاً درست است. همچنین این احتمال وجود دارد که این سوالات دم بلند به قدری منحصر به فرد باشند که دیگر هیچ رقابتی برای آنها وجود نداشته باشد، بنابراین لینک‌ها مانند آنچه در سوال رقابتی انجام می‌شود نقش فعالی ندارند.

اگر نمی‌خواهید برای مردگان متحرک رتبه بندی کنید، بهتر است لینک‌هایی داشته باشید یا انتظار نداشته باشید کسی شما را پیدا کند. از طرفی خرید لینک‌ از مزارع محتوایی اصلا ارزشی ندارد.

بنابراین در حالی که مطالب بسیار مهم است، محتوا به لینک‌ها احتیاج دارد. همین طور لینک‌ها به محتوا نیاز دارند.

نکته جذاب: محتوا پادشاه نیست. مطالب خاص هستند، اما پادشاه نیستند. مانند کره و مربا می‌توانید یکی بدون دیگری داشته باشید، اما به این خوبی نیست. فنی را به این دو نفره اضافه کنید و سه گانه دارید که پایه و اساس همه هسته‌های خوب سئو است.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 3: اهمیت نداشتن سرعت وب‌سایت از دیگر اشتباهات سئو است

گوگل مدتی قبل گفت که سرعت صفحه تنها زمانی که سایر فاکتورها برابر باشد، یک عامل پیروزی است. این یکی از مواردی است که می‌توانم بگویم این آزمایش در آزمایش‌های واقعی اثبات نشده است.

به شخصه، من مشتری داشتم که در هنگام بروزرسانی احتمالی پاندا، سرعت صفحه خود را 50 درصد کاهش می‌دهد، روزانه بیش از 200000 جلسه بازدید را افزایش دهد. بنابراین اگرچه درست است که وقتی همه چیز مساوی است، به عنوان تساوی شکن عمل می‌کند اما وقتی سایت شما دارای یک مشکل شدید در سرعت صفحه است می‌تواند به طور چشمگیری رتبه بندی را بهبود بخشد.

حالا وقتی می‌گویم مسئله سرعت صفحه است، منظور من این نیست که شما زمان بارگیری سایت 5 ثانیه‌ای خود را به 2 ثانیه کاهش دهید. منظور من این است که وقتی بارگذاری صفحه خود را به طور چشمگیری کاهش می‌دهید، بگویید زمان بارگیری سایت 22 ثانیه‌ای تا 8 ثانیه است، اتفاقی که در این مورد افتاد.

بدانید چه چیزی اندازه گیری می‌شود.

همچنین دانستن اینکه گوگل در حال ارزیابی سرعت صفحه است، بسیار مهم است. در حالی که آنها به سرعت کلی نگاه می‌کنند، مسئله‌ای که بیش از همه “مهم” آن هستند، مدت زمان بارگیری مدل مستقیم شی (DOM) است. اگر بار خود را به صورت صحیح انباشته کرده باشید، موارد مدل مستقیم(DOM) موارد قابل مشاهده در صفحه به غیر از تبلیغات هستند.

این بدان معناست که اگر بتوانید بارگذاری مدل مستقیم(DOM) خود را از 22 ثانیه به 8 ثانیه کاهش دهید، گوگل به دلیل کاهش چشمگیر بارگذاری صفحه به شما پاداش می‌دهد زیرا اکنون به طور چشمگیری سرعت بیشتری دارید. این یک مزیت اضافی در بهبود سرعت صفحه است که ارتباطی به شکستن تساوی در نتیجه جستجوی خاص ندارد.

یک سایت سریعتر برای ربات‌های خزیده گوگل در دسترس است. وقتی سایت سرعت خزیدن را کم نمی‌کند، بیشتر سایت شما یا در تعداد صفحات یا در عمق خزیدن صفحه فهرست می‌شود.

توجه: ابزار درون بینی سرعت صفحات گوگل(Google Page Speed ​​Insight) فقط موارد موجود در مدل مستقیم شی(DOM) را اندازه گیری می‌کند، بنابراین می‌توانید از سرعت سایت بالاتر از یک سایت دیگر باشید، اما باز هم در رتبه بندی عملکرد ضعیف تری دارید زیرا بارگذاری کلی صفحه شما بسیار کند است. سرعت صفحه بسیار مهم است و حتی اگر ابتدا به تلفن همراه برویم، حتی بیشتر خواهد شد. بنابراین هرگز تخفیف ندهید.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 4: لینک‌ها دیگر مرده‌اند؛ اشتباه مرگبار سئو در مجامع عامیانه!

من یک بار از یک مشتری بالقوه تماس گرفتم که از من پرسید آیا می‌توانم تمام لینک‌های او را حذف کنم.

“همه لینک‌های خود را حذف کنید؟ آیا می‌توانم بپرسم که چرا می‌خواهی چنین کاری کنی؟ ”

وی به من گفت: “از آنجا كه شنیدم لینک‌ها بد هستند و باید آنها را بردارم.”

“آیا لینک‌ها را خریداری کرده‌اید یا آنها را از روشی ناپسند دریافت کرده‌اید؟”

“نه همه آنها قانونی هستند.”

“پس، آقا، هر کاری می‌کنید، از من به شما نصیحت، از لینک‌های خود خلاص نشوید!”

لینک‌ها از بین نرفته‌اند.

پیوندها نزدیک به مرگ نیستند.

اگر بهترین مطالب در جهان را داشته باشید و لینکی نداشته باشید، سایت شما چندان قابل مشاهده نخواهد بود. لینک‌ها و مطالب با رتبه بندی مرتبط هستند. محتوای عالی هنوز به لینک‌های عالی (یا تعداد زیادی لینک‌ متوسط) نیاز دارد.

اگر لینک‌هایی را با قیمت رایج خریداری می‌کنید و انتظار دارید به رتبه‌های برتر گوگل دسترسی پیدا کنید، انتظار نابجایی دارید.

به یاد داشته باشید، لینک‌های خوب به ارتباط موضوعی و قانونی بودن نیاز دارند. اگر طبیعی نباشد و از یک صفحه یا سایت غیرمرتبط حاصل شود، احتمالاً کمک چندانی نخواهد کرد.

نکته جذاب: پیوند متقابل در حدود سال 2007 درگذشت، شاید زودتر. لینک سازی به دوست خود و پیوند دادن با شما کار خوبی نخواهد داشت.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 5: از دیگر اشتباهات سئو؛ بالا بردن چگالی کلمه کلیدی است

زمان وجود دارد که تراکم کلمه کلیدی ارزش دهی می‌کند.

به راستی، اگر نتیجه نداد، چرا فکر می‌کنید همه آن افراد برای اهداف رتبه بندی متن سفید را روی زمینه‌های سفید پر می‌کردند؟ سپس گوگل هوشمندتر شد و کار با پر کردن کلمات کلیدی را به عنوان یک روش عملی از بین برد و حتی افرادی که از آزمایش تست تراکم در محل قرارگیری کلمات کلیدی بسیار کوچکتر نتیجه خوبی گرفتند دیگر نمی‌توانستند بدانند که تراکم کلمات کلیدی چه کمکی می‌کند.

در هر دو مورد، این دیگر وجود ندارد.

در حالی که همچنان می‌توانید هر کلمه‌ای را بارها و بارها در صفحه قرار دهید، محدوده تعیین شده‌ای برای رتبه بندی صفحه وجود ندارد. در حقیقت، اکنون می‌توانید نتیجه‌ای را پیدا کنید که کلمه کلیدی در قسمت قابل مشاهده صفحه وجود نداشته باشد. این ممکن است در لینک‌ها یا در برچسب گذاری تصویر یا جایی دیگر باشد که بخشی از محتوا نباشد حتی ممکن است مشابه دقیق و نه دقیق باشد. این معمولی نیست، اما وجود دارد.

نکته آخر: قرار دادن کلمه کلیدی با تعداد و یا ضریبی مشخص در هر صفحه دیگر چیزی نیست که ارزش صرف وقت خود را داشته باشد. راه‌های خیلی بهتری برای نتیجه گرفتن وجود دارد.

نکته جایزه: تهیه محتوای مرتبط که می‌توانید به داخل آن لینک دهید و دیگران می‌توانند به خارج از آن لینک‌ دهند بهتر از اتلاف وقت برای بهینه سازی کلمات کلیدی است. همانطور که گفته شد برچسب عنوان شما هنوز بسیار مرتبط است. مدتی را به اضافه کردن مجموعه درخواست خود در آنجا اختصاص دهید. این ممکن است باعث تقویت شما شود.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 6: شما باید سایت خود را ارسال به گوگل معرفی کنید

حداقل هفته‌ای دو بار از یک شرکت ارائه دهنده سایت جستجوگر ایمیل به من می‌گوید که باید به آنها پول بدهم تا سایت من را به موتورهای جستجو ارسال کنند.

به طور جدی؟ نه، شما این کار را نمی‌کنید.

اکنون، آیا مواقعی وجود دارد که ارسال URL‌های سایت خوب است؟ مطمئناً هنگامی که به موتورهای جستجو نیاز دارید تا برای انجام کارهایی مانند برداشتن محتوای جدید یا ارزیابی مجدد صفحه، به سایت خود برگردند، با این حال، هرگز نیازی به ارسال سایت خود ندارید.

گوگل اکنون به اندازه کافی پیشرفته است و به خصوص با وضعیت خود به عنوان ثبت کننده  که می‌تواند دقایقی پس از فعال بودن آن سایت، بلکه همچنین هنگام ثبت دامنه، شما را پیدا کند.

اکنون اگر چند هفته است که زندگی می‌کنید و لینکی برای سایت دارید و گوگل به دلیل بارگیری در گزارش‌های شما به راحتی قابل مشاهده نیست، ارسال آن از طریق کنسول جستجوی Google Fetch و Render لطمه‌ای نخواهد زد، اما هرگز نیاز به صرف هزینه‌ای برای ارسال سایت شما نیست.

نکته جایزه: در صورت تردید فقط از فرم ارسال آدرس گوگل استفاده کنید یا “کنسول جستجوی گوگل” را  ارائه کنید.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 7:اشتباه مرگبار دیگر در سئو عدم نیاز شما به نقشه سایت

این که سایت نیاز به نقشه ندارد تصوری بسیار غلط است. چرا؟ وقتی گوگل نتواند بخشی از سایت شما را به راحتی جستجو کند، نقشه سایت به خزنده اجازه می‌دهد تا بهتر به این صفحات دست پیدا کند.

نکته جایزه: گوگل به دلیل کاهش اندازه عناصر ناوبری در نمایه سازی برای اولین بار در موبایل، در یافتن صفحات به مشکل برخورد. نقشه‌های سایت، هم XML و هم HTML، بهترین روش برای آنها برای یافتن تمام صفحات سایت مورد نظر شما برای فهرست بندی و رتبه بندی خواهد بود.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 8: جستجو باید دارای طراوت باشد

QDF یا Query شایسته تازگی است، مطمئناً در مورد درخواستهایی که به نتایج تازه نیاز دارند اعمال می‌شود. به عنوان مثال، از یک سایت خبری یا آخرین امتیازات یک تیم را بگویید.

این بدان معنا نیست که شما باید هر روز، یا حتی خیلی اوقات، هر عنصر را در صفحه اصلی خود تغییر دهید.

در حالی که سایت‌هایی وجود دارند که کاملاً باید به صورت روزانه یا هفتگی محتوای تازه در صفحه اصلی سایت خود داشته باشند، اما اکثر آنها اینگونه نیستند.

صفحات همیشه سبز به یک دلیل همیشه سبز هستند. اگر مقاله‌ای در مورد نمایه سازی اولین موبایل نوشتید و اطلاعات تغییر نکرده است، برای “تازه بودن” لازم نیست آن صفحه را تغییر دهید.

شما باید محتوای تازه‌ای در سایت خود داشته باشید. بنابراین یک استراتژی محتوای خوب این است که چگونه بدون داشتن تلاش برای رسیدن به مقصود غیر طبیعی برای تغییر محتوای روزانه، داشتن محتوای تازه را برطرف کنید.

نکته جایزه: برای سایت‌های کوچکتر که تیم‌های کوچک یا پول کمی دارند و نیازی به داشتن محتوای روزانه ندارند، فقط می‌توانید در صورت نیاز صفحات را به سایت اضافه کنید اما حضور فعال وبلاگ را داشته باشید. با اضافه کردن 2-3 پست وبلاگ در هفته، سایت بدون نیاز به هزینه و به روزرسانی مداوم صفحات، سایت را مرتبط نگه می‌دارد.

 

(تصویر دسته دوم)

باور نادرست 9: از آنجا که برندهای بزرگ این کار را انجام می‌دهند، باید خوب باشد!

پدر و مادرتان را به یاد بیاورید که وقتی کوچک بودید به شما می‌گفتند: “آیا فقط به این دلیل که جانی به شما گفت از پل می‌پرید ؟!” اینجا هم همین اتفاق می‌افتد.

سابقه طولانی در مورد کپی کردن تصمیمات بد وب سایت از یکدیگر وجود دارد، فقط به این دلیل که آنها فکر می‌کردند سایت دیگر چیزی را می‌داند که آنها نمی‌دانند.

کاری که یک سایت انجام می‌دهد ممکن است برای آنها مفید باشد و ممکن است نباشد. اگر به شما بگویند این بهترین چیز از زمان تهیه نان برش خورده است چه می‌کنید؟ مگر اینکه به معیارهای آنها نگاه کنید، آنها را باور نکنید و حتی اگر بهترین کار برای آنها باشد، احتمال اینکه برای شما مناسب باشد بسیار ناچیز است.

چرا؟ زیرا شما یک شرکت متفاوت هستید. کاربران شما درخواست‌های مختلف و قصد کاربر دارند. فقط به این دلیل که فیس بوک و توییتر از پیمایش بی نهایت استفاده می‌کنند، به این معنی نیست که باید این کار را انجام دهید.

در حقیقت، از آنجا که برندهای بزرگ در هنگام اشتباه اینقدر از نارضایتی کاربر و ربات گوگل رنج نمی‌برند، احتمال این که اشتباه بگیرند وجود دارد.

برندهای بزرگ را کپی نکنید. آنچه برای کاربران شما مفید است را پیدا کنید و به آن پایبند باشید.

نکته: اگر می‌خواهید چیزی را که در سایت دیگری می‌بینید امتحان کنید، بخشی از سایت خود را پیدا کنید که بازدید زیادی ایجاد نمی‌کند و سپس A / B ایده را در صفحات خود آزمایش کنید. داده‌های شما به شما نشان می‌دهد که چه چیزی برای شما بهتر است. هرگز تصور نکنید زیرا یک مارک بزرگ این کار را انجام می‌دهد، از پیروی از راه آنها سود خواهید برد.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 10: تفکر اشتباه دیگر در سئو کاهش ارزش وب‌سایت به خاطر الگوریتم‌ها است که مجازات تلقی می‌شود

گوگل دارای دو نوع کاهش ارزش سایت است.

پنگوئن، پاندا، دزدان دریایی، کبوتر، طرح بندی و غیره همه الگوریتم هستند. الگوریتم‌ها می‌توانند بخشش دهند و می‌توانند از بین ببرند. این بدان معناست که هر سایتی از بروزرسانی این فرآیند‌ها کاهش ارزش را نمی‌بیند. بسیاری از سایت‌ها نتایج مثبتی را مشاهده می‌کنند. این “تغییر الگوریتمی” نامیده می‌شود نه مجازات.

پس مجازات‌ها چی هستند؟

مجازات‌ها اقدامات دستی هستند که می‌توانید در کنسول جستجو گوگل(Google Search Console) پیدا کنید. این زمانی است که گوگل نگاهی به سایت شما انداخت و تصمیم گرفت که مغایر با دستورالعمل‌های مدیر وب سایت است و سایت را بی ارزش می‌کند. شما می‌دانید که این امر با بررسی پیام‌های خود در کنسول جستجو گوگل(Google Search Console) اتفاق افتاده است. وقتی این اتفاق می‌افتد آنها به شما خواهند گفت.

برای بازیابی وضعیت سایت و حذف مجازات‌ها شما باید درخواست تجدید نظر ارائه دهید.

کاهش ارزش الگوریتمی چنین توجهی ندارد. شما آنچه فکر می‌کنید اشتباه بوده را برطرف می‌کنید. سپس منتظر می‌مانید که آیا گوگل هنگام بازگشت آن الگوریتم یا مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها، رتبه بندی شما را پس می‌دهد یا دوباره سایت را ارزیابی می‌کند.

 

(تصویر دسته دوم)

باور غلط 11: افسانه‌های سئو در مورد محتوای تکراری

مجازات محتوای تکراری وجود ندارد!

هیچگاه مجازات محتوای تکراری وجود نداشته است.

گوگل یک فیلتر محتوای تکراری دارد، این بدان معنی است که اگر بیش از یک مورد از محتوای یکسان وجود داشته باشد، گوگل رتبه بندی هر دو برای یک پرسش یکسان نخواهد بود. فقط یک درجه خواهد داشت.

این کاملا منطقی است. چرا می‌خواهید نتایج یک سوال چندین بار محتوای مشابه را بازگرداند؟ بازنویسی قطعه ساده تر از تلاش برای حدس زدن این موارد است.

تمام آنچه گفته شد، محتوای تکراری بیش از حد می‌تواند با الگوریتم پاندا بر شما تأثیر بگذارد، اما این بیشتر به کیفیت سایت مربوط می‌شود تا اقدامات دستی.

نکته: فیلتر محتوای تکراری برای عناوین و توضیحات متا نیز اعمال می‌شود. مطمئن شوید که همه عناوین و توصیفات خود را بی نظیر می‌کنید.

 

(تصویر دسته دوم)

باور غلط 12: افسانه سئو که می‌گوید، رسانه‌های اجتماعی به شما رتبه‌بندی می‌دهد

رسانه‌های اجتماعی، به خوبی انجام شده، شما را در معرض دید قرار می‌دهند. این مواجهه می‌تواند پیوندها و استنادها را برای شما به همراه داشته باشد. این پیوندها و نقل قول‌ها می‌توانند رتبه بندی بهتری برای شما داشته باشند.

این بدان معنا نیست که پست‌های شبکه‌های اجتماعی ذاتاً برای کسب رتبه شما مفید هستند.

رسانه‌های اجتماعی به شما پیوند نمی‌دهند، اما دیگران را ترغیب می‌کند تا به شما پیوند دهند. این همچنین بدان معنی است که پست شبکه‌های اجتماعی ممکن است از اکوسیستم خود فرار کند و یک لینک سایت واقعی به شما ارائه دهد. نفس خود را نگه ندارید.

رسانه‌های اجتماعی در مورد قابلیت مشاهده است.

آیا این افراد را مجبور می‌کند محتوای شما را به اشتراک بگذارند و به سایت شما پیوند دهند یا از آن نام ببرند به گونه‌ای که گوگل آن را به عنوان “لینک” بداند؟ این سئو است.

 

(تصویر دسته دوم)

باور غلط 13: خرید تبلیغات گوگل(Google Ads) به رتبه بندی ارگانیک کمک می‌کند

این دو بخش در دو ساختمان مجزا قرار دارند و مجاز به تعامل با یکدیگر در مورد این موارد نیستند.

من شخصاً با سایتهایی کار کرده ام که بودجه هنگفتی در کلمات پیشنهادی گوگل(Google AdWords) داشته‌اند. سایت آنها هنوز توسط الگوریتم‌های آلی در ارگانیک زندگی می‌کرد و می‌مرد. آنها با خرید تبلیغات هیچ گونه جایزه دیگری دریافت نکردند.

نکته جایزه: آنچه تبلیغات خرید می‌تواند انجام دهد ارتقا اعتبار برند شما است. در آزمایشات کاربر، نشان داده شده است که وقتی کاربر یک آگهی و سایت را در رتبه بندی‌های ارگانیک با هم مشاهده می‌کند، معتقد است که اختیارات بیشتری دارد. این می‌تواند نرخ کلیک را افزایش دهد.

 

(تصویر دسته دوم)

باور غلط 14: از اشتباهات سئو می‌توان به تصور غلط نحوه کار گوگل با هوش مصنوعی نام برد

بیشتر افراد درگیر در امر سئو و بهینه سازی موتور جستجو این تصور را دارند که تمامی گوگل با هوش مصنوعی کار می‌کند. نه. گوگل به جز رتبه بندی ذهنی(RankBrain) از هوش مصنوعی در الگوریتم‌های زنده استفاده نمی‌کند.

اکنون، گوگل از هوش مصنوعی برای آموزش الگوریتم‌ها استفاده می‌کند و از راه‌های داخلی که ما از آنها استفاده نمی‌کنیم. با این حال، گوگل از لحاظ الگوریتم‌های زنده از هوش مصنوعی استفاده نمی‌کند.

چرا؟

خیلی ساده، زیرا اگر خراب شود آنها نمی‌دانند که چگونه آن را برطرف کنند. هوش مصنوعی بر اساس یک مدل خودآموزی عمل می‌کند.

اگر بخواهید در جستجو چیزی را بشکنید و آن قطعه شکسته به توانایی گوگل برای پول درآوردن آسیب برساند، هیچ راهی آسان برای رفع آن وجود ندارد. بیش از 95 درصد درآمد گوگل هنوز از طریق تبلیغات تأمین می‌شود، بنابراین اجازه می‌دهد هوش مصنوعی بدون نظارت بیش از حد کنترل شود، بسیار خطرناک است.

 

(تصویر دسته دوم)

افسانه 15: تصور اشتباه سئو در مورد رتبه بندی ذهنی(RankBrain)

در مورد رتبه بندی ذهن گوگل(RankBrain) مطالب زیادی نوشته شده است که نادرست است، بیان آن به عنوان یک افسانه دشوار است. بنابراین، به طور کلی، بیایید فقط در مورد اینکه ذهن رتبه بندی چی هست و چی نیست صحبت کنیم.

ذهن رتبه بندی یک عامل رتبه بندی برتر است که شما برای رسیدن به آن بهینه نمی‌کنید.

معنی آن چیست؟ اساساً، هنگامی که گوگل از رشته‌ها به سراغ چیزهایی می‌رفت (به عنوان مثال، جستجوی موجودیت)، به روش‌های بهتری برای تعیین معنای یک پرس و جو برای کاربر و ارتباط کلمات مجموعه درخواست با یکدیگر نیاز داشت. با انجام این تجزیه و تحلیل، گوگل بهتر می‌تواند با هدف کاربر مطابقت داشته باشد.

برای این منظور، آنها یک سیستم فرآیند برای تعیین روابط بین موارد موجود ایجاد کردند. برای پرسشهایی که آنها می‌فهمند، آنها یک صفحه نتایج موتور جستجو استاندارد را باز می‌گردانند. امیدوارم موردی که به بهترین وجهی با هدف شما به عنوان کاربر مطابقت دارد.

با این حال، 15 درصد از سوالات گوگل که هر روز مشاهده می‌کند جدید است. بنابراین گوگل به روشی برای برخورد با اشخاصی که رابطه آنها نامشخص یا ناشناخته بود هنگام تلاش برای مطابقت با قصد کاربر نیاز داشت.

رتبه بندی ذهنی را وارد کنید!

رتبه بندی ذهن یک الگوریتم یادگیری ماشین است که سعی می‌کند منظور شما را در صورت عدم اطمینان از گوگل درک کند. این از منطبق موجودیت و روابط شناخته شده برای استنباط معنی قصد از آن سوالات که نمی‌فهمد استفاده می‌کند.

RankBrain در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای تعیین قصد بین موجودیت‌هایی است که دارای روابط ناشناخته یا سست هستند. بنابراین این یک عامل رتبه بندی است، اما در واقع یک عامل رتبه بندی نیست.

برای مثال زمانی که شما “هل” راجستجو می‌کنید، منظور شما گیاه هل است و یا فشار دادن(هل دادن) جسمی است. برای این که گوگل منظور شما را متوجه شود باید به یک دسته از جستجوهای این چنینی نگاه کند تا ببین آیا منظور ما گیاه است و یا فشار دادن پس هوش مصنوعی گوگل که ما به عنوان رتبه بندی ذهن آن را می‌شناسیم صرفا برای این به وجود آمده است که رفتار کاربران را درک کند تا بهترین و مرتبط‌ترین نتیجه را برای شما به نمای بگذارد.

 

(تصویر دسته دوم)

آنچه در این بخش آموختیم

در این قسمت ما سعی داشتیم که تصورات و اشتباهات رایج سئو را برای شما لیست کنیم و با دلایل منطقی آن‌ها را اصلاح کنیم. در مواردی حتی می‌بینیم که بسیاری از افراد با استفاده از همین روش‌ها ممکن است در کسب و کار را تا مرز نابودی هم ببرند و یا از آن‌ها سو استفاده کنند.

همیه سئوکارانی بودند که با نیت شفاف سازی و کمک به همه کسب و کارها سعی داشتند این عقاید اشتباه را در مورد سئو از بین ببرند ولی با این وجود بازهم این تصورات اشتباه بین مردم رواج دارد. اگر شما در سئو تازه کار هستید سعی کنید اساس صحبت‌های شما تحقیق و محاسبات آماری باشد نه صرفا حرف‌ها و خرافاتی که در بین عموم رواج دارد.

ولی اصلی‌ترین رکن هر کسب و کار در بخش اینترنت محتوای آن است. در ادامه سعی داریم علت این اهمیت را هم از دیدگاه تجاری و هم از دید سئو بررسی کنیم.

چرا محتوا اهمیت دارد؟

اهمیت تولید محتوا در قابلیت جستجوی ارگانیک، رتبه بندی و بازدید خود را نمایان می‌کند، پس باید خود را متعهد به ایجاد مداوم محتوا سئو شده، کنید. محتوا در هر وب سایت حکم آجرهای لازم برای ساختن خانه را دارد و محتوای سئو شده هم مانند یک آجر با کیفیت عمل می‌کند.

حال این که محتوا چگونه تاثیر میگذارد و چه اهمیتی دارد را با ما همراه باشید تا مفصلا آن را شرح دهیم.

(تصویر شاخص دسته سوم)

محتوا چیست؟

ارائه یک تعریف دقیق برای محتوا و تعریفی که مورد توافق همه بازاریابان باشد تقریباً غیرممکن است.

اما، گرچه این یک چالش است، مدیرعامل بازاریابی تاپ رنک(TopRank)، لی اودن، تعاریفی از محتوا را از بازاریابان در سراسر جهان جمع آوری کرد که نقطه شروع وسیع و جامعی برای ما است.

هایدی کوهن، بازاریاب فعال، مطالب را چنین توصیف می‌کند:

“اطلاعات مفید و با کیفیت بالا که داستانی را با روشی مرتبط با زمینه و با هدف درخواست یک احساس یا تعامل ارائه می‌دهد. محتوا به صورت زنده یا غیر همزمان ارائه می‌شود و می‌تواند با استفاده از انواع قالب‌ها از جمله متن، عکس، فیلم، صدا و  یا ارائه بیان شود. ”

در حالی که توضیحات کوهن درست از نقطه نظر مورد نظر ما است، مهم است که درک کنیم محتوایی که به صورت آنلاین پیدا می‌شود همیشه با کیفیت و مفید نیست.

بسیاری از مطالب بد در خارج وجود دارد که نزدیک به ارائه هر نوع ارتباط یا سودمندی برای خواننده است.

در یک تعریف ساده تر اما مشابه، بنیانگذار Social Triggers، درک‌هالپرن می‌گوید:

“محتوا به هر شکلی (صوتی، متنی، ویدئویی) ارائه می‌شود و به افرادی که آن را مصرف می‌کنند اطلاع رسانی، سرگرمی، روشنگری یا آموزش می‌کند.”

یک بار دیگر،‌هالپرن(Halpern) در حال توصیف محتوایی است که حداقل برای مخاطبان مورد نظرش مناسب و مفید باشد.

اگر از توصیف محتوای “با کیفیت” اجتناب کنیم، می‌توان با نگاهی به ده‌ها نوع مختلف محتوای دیجیتالی، رویکرد مستقیم تری را در پیش گرفت.

در این مرحله، شما باید ایده خوبی راجع به محتوای موجود داشته باشید در حالی که برخی از قالبهای مختلفی را که می‌توان آنها را ارائه داد نیز درک کنید.

اما دقیقاً ارزش آن برای سئو چیست و چرا اهمیت کار این دو با هم بسیار مهم است؟

(تصویر دسته سوم)

چرا تولید محتوا سئو شده ارزشمند است؟

گوگل، پادشاه موتورهای جستجو، بیش از 3.5 میلیارد جستجو در روز انجام می‌دهد.

و از آنجا که ما در مورد بهینه سازی موتور جستجو صحبت می‌کنیم، این بدان معنی است که آنها برای پاسخ به این سوال کاملاً مناسب هستند.

لری پیج و سرگئی برین در سال 1998 با به منظور اشتراک اطلاعات مفید گوگل را تاسیس کردند:

ماموریت آن‌ها: مرتب سازی اطلاعات دنیا، قابل دسترس بودن برای جهانیان و مفید بودن آن است.

امروز این مأموریت به همان صورت باقی مانده است. نحوه سازماندهی آنها برای اطلاعات، با این وجود، در طول سالها کاملاً تغییر کرده است.

الگوریتم‌های گوگل دائماً در حال تکامل هستند تا تلاش کنند، همانطور که می‌گویند، “… نتایج مفید و مرتبط در کسری از ثانیه”.

“نتایج مفید و مرتبط” که گوگل در تلاش است تا ارائه دهد، محتوای موجود در سراسر وب است.

این قطعات محتوا براساس ترتیب مفید بودن و مرتبط بودن آنها با کاربر جستجوگر رتبه بندی می‌شوند.

و این بدان معنی است که برای اینکه محتوای شما اصلاً دارای ارزش سئو باشد، باید برای جستجوگران مفید باشد.

چگونه مطمئن می‌شوید مفید است؟ گوگل نیز در این پاسخ به ما کمک می‌کند.

توصیه آنها این است که، با شروع تولید محتوا، مطمئن شوید:

مفید و آموزنده باشد: اگر شما یک سایت برای رستوران ایجاد کرده‌اید. شما باید محل رستوران، زمان بازگشایی و بستن رستوران، منو، و بلاگی برای به اشتراک گذاشتن نظرات دیگران را ایجاد کنید.

بیشتر از سایت‌های مشابه باارزش و مفید باشد: اگر شما در مورد تربیت سگ مطلبی را می‌نویسید، مطمئن شوید مقاله شما بیشتر از سایرین ارزشمند است و زاویه دید جدیدی را نسبت به بیشمار مقاله‌ای که در اینترنت در مورد تربیت سگ نوشته نشان می‌دهد.

معتبر باشد: با استفاده از جستجوهای ارگانیک، استناد بر لینک‌های معتبر و بازدیدهای مجدد و توصیفات به سایت خود اعتبار بدهید. بیوگرافی نویسنده و یا توصیفات از مشتریان واقعی می‌تواند اعتماد و شهرت سایت شما را به سرعت افزایش دهد.

باکیفیت: محتوای سایت شما باید یکتا، خاص و با کیفیت بالا باشد. آن نباید به صورت انبوه و یا بیرون از سایت شما به مقدار زیاد وجود داشته باشد. این را همیشه مدنظر خود قرار دهید که محتوای شما باید برای یک لحظه تجربه کاربری خوبی را به شما ارائه دهد. بودن در رتبه بالا در موتور جستجو را اولویت خود قرار ندهید بلکه تجربه کاربر و مفید بودن برای کاربر باید برای شما مهم باشد.

تقابل و درگیر شدن با کاربر: با اضافه کردن عکس از محصولات، از تیم خود، از خودتان به سایت رنگ و زندگی ببخشید. مطمئن شوید که تماشاگران با نگارش و املا، استایل و مشکلات واقعی باعث حواس پرتی شود. تعداد زیادی تبلیغات هم باعث حواس پرتی تماشاگران می‌شود. تماشاگران را با به روزرسانی‌های عادی، کامنت گذاری و پاسخ به کامنت‌ها و حتی شبکه‌های اجتماعی درگیر کنید.

وقتی این عناصر در دسترس باشند، شما بالقوه ارزش سئو محتوای خود را به حداکثر می‌رسانید. بدون آنها، محتوای شما ارزش بسیار کمی خواهد داشت.

اما، ایجاد محتوای عالی تنها قطعه این معما نیست. یک جنبه فنی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید.

در حالی که بعداً در این فصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد، مادی عثمان(Maddie Osman) منابعی جامع در مورد نحوه ارزیابی ارزش سئو سایت برای هر یک از مطالب را گردآوری کرده است که در مورد این موضوع توضیح بیشتری می‌دهد.

در حال حاضر، می‌توانیم نتیجه بگیریم که ارزش سئو محتوا به میزان مفید، آموزنده، ارزشمند، معتبر و جذاب آن بستگی دارد.

(تصویر دسته سوم)

اهمیت تولید محتوا بهینه سازی شده در چیست؟

دلیل مهم بودن محتوای بهینه شده ساده است … بدون آن در موتورهای جستجو رتبه بندی نخواهید کرد.

اما، همانطور که قبلاً به طور مختصر صحبت کردیم، مهم است که درک کنیم عوامل مختلفی در اینجا وجود دارد.

در یک طرف، شما محتوا ایجاد می‌کنید.

بهینه سازی محتوا در حین ایجاد با اطمینان از مخاطب محور بودن محتوای شما و پیروی از توصیه‌های ارائه شده در بخش قبلی انجام می‌شود.

اما مخاطب محوری به چه معناست و تفاوت آن با انواع دیگر محتوا چیست؟ این گرافیک در توضیح تفاوت بسیار خوب عمل می‌کند:

محتوا محور در مقابل مخاطب محوری

در محتوا محور: شما ابتدا محتوا را ساخته سپس به دنبال شنوندگان آن هستید.

در مخاطب محور: شما آنچه که مخاطب لازم دارد را در اختیارش قرار می‌دهید.

مخاطب محوری به معنای ساده این است که شما بیشتر از آنچه می‌خواهید درباره آن صحبت کنید بر آنچه مخاطبان می‌خواهند بشنوند تمرکز می‌کنید.

و همانطور که شناسایی کردیم، اگر می‌خواهید در موتورهای جستجو رتبه بندی کنید، تولید محتوای مفید و مرتبط نام بازی است.

(تصویر دسته سوم)

در طرف دیگر معادله بهینه سازی موارد فنی است.

این شامل عواملی مانند کلمات کلیدی، عنوان‌های متا، توضیحات متا و URL‌ها است.

و این همان چیزی است که ما بعداً در مورد نحوه ایجاد واقعی محتوای بهینه شده صحبت خواهیم کرد.

اهمیت تولید محتوا سئو شده در چیست و آن را چگونه تولید کنیم؟

هنگام تلاش برای ایجاد محتوای بهینه شده، چند مرحله وجود دارد که باید آنها را دنبال کنیم.

آنها عبارتند از:

(تصویر دسته سوم)

 1. تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید و موضوع خود را تعیین کنید

در حالی که ما قبلاً شناسایی کرده ایم که هدف اصلی شما ایجاد محتوای مخاطب محور است، اما تحقیقات کلمات کلیدی برای اطمینان از یافتن محتوای حاصل از طریق موتورهای جستجو ضروری است.

چند نکته را باید هنگام انتخاب کلمات کلیدی و موضوع خود بخاطر بسپارید:

 • روی کلمات کلیدی طولانی تمرکز کنید
 • از کلمات کلیدی بسیار رقابتی با تعداد جستجوی گسترده خودداری کنید
 • از ابزار تحقیق کلمات کلیدی اثبات شده استفاده کنید
 • عنوان خود را با کلمه کلیدی خود مطابقت دهید
 1. طرح کلی و قالب خود را برای خوانایی مطلوب ایجاد کنید

هنگام ایجاد طرح کلی خود، مطمئن شوید که محتوای اصلی خود را قالب بندی می‌کنید تا به قطعات کوچک تقسیم شود.

خوانندگان آنلاین دامنه توجه بسیار کوتاهی دارند. و اگر مقاله شما فقط یک پاراگراف عظیم باشد، آنها نخواهند چسبید.

بهتر است پاراگرافهایی با طول 1-2 جمله را رعایت کنید، اگرچه اگر به 3-4 جمله کوتاه‌تر برسد اشکالی ندارد.

همچنین باید مطمئن شوید که برای از هم پاشیدن بیشتر محتوا، هر عنوان 150-300 کلمه‌ای، عنوان‌های فرعی و  یا تصاویر درج می‌کنید.

همانطور که از نمودار زیر مشاهده می‌کنید، تعامل وب سایت بر رتبه بندی آلی تأثیر می‌گذارد.

و اگر می‌خواهید تعامل را افزایش دهید، خوانایی بسیار مهم است. بیشتر پاراگراف‌ها فقط یک یا دو جمله هستند. علاوه بر این، با استفاده از عنوان‌های فرعی هر 100-200 کلمه، محتوای خود را می‌نویسند.

نمونه مطالب با قالب ضعیف

هر میزان که محتوا خوب باشد باز هم مشکل جمله‌ها و پاراگراف‌های بسیار طولانی باعث کمتر دیده شدن محتوا توسط مخاطبین می‌شود. با قالب بندی بهتر، نویسنده می‌تواند به راحتی میانگین بازدیدکنندگان را در سایت افزایش دهد.

 1. به موضوع و کلمه کلیدی مورد نظر خود پایبند باشید

با شروع نوشتن مطالب خود، اهمیت پایبندی به موضوع و کلمه کلیدی مورد نظر خود را به خاطر بسپارید.

سعی نکنید در مورد هر چیز و هر چیزی در یک قطعه از مطالب بنویسید. و سعی نکنید ده‌ها کلمه کلیدی را هدف قرار دهید.

انجام این کار نه تنها اتلاف وقت زیادی است، بلکه از ایجاد “مفیدترین و مرتبط ترین” محتوای موضوع خود جلوگیری می‌کند.

روی آنچه که به عنوان موضوع خود انتخاب کرده‌اید تمرکز کنید و بیش از حد مربوط به آن موضوع و کلمه کلیدی پشتیبانی کننده آن باشید.

برین‌هارنیش(Brain Harnish) مثالی عالی است که نویسنده در رابطه با یک موضوع خاص و یک کلمه کلیدی از اهمیت بالایی برخوردار است.

فقط با مشاهده عنوان وی، موضوع و کلمه کلیدی هدف بلافاصله مشخص می‌شوند.

(تصویر دسته سوم)

4. لینک‌ها را در کل مطالب خود بگنجانید

اگر راهنمای محلی سئو را بخوانید، متوجه می‌شوید که‌هارنیش چندین لینک به سایت‌های خارجی را شامل می‌شود.

از آنجا که گوگل به صراحت اعلام کرده است که اعتبار یکی از فاکتورهای مهم سئو است، لینک به سایت‌های مرتبط، قابل اعتماد و معتبر می‌تواند اطمینان حاصل کند که موتورهای جستجو محتوای شما را معتبر می‌دانند.

با این حال مطمئن باشید کلماتی که برای پیوند استفاده می‌کنید در واقع مربوط به سایتی هستند که کاربر به آن ارسال می‌شود.

به عنوان مثال، نگاهی به این جمله بیندازید:

“شما باید بدانید که چگونه می‌توانید یک عنوان جذاب برای محتوای خود ایجاد کنید.”

اگر می‌خواهید به منبعی لینک دهید که به خواننده نشان می‌دهد چگونه عناوین جذاب ایجاد کند، می‌خواهید قسمت پررنگ نشان داده شده در زیر را پیوند دهید:

“شما باید بدانید که چگونه می‌توانید یک عنوان جذاب برای محتوای خود ایجاد کنید.”

در بیشتر موارد، توصیه می‌شود پیوندهای خود را با 6 کلمه یا کمتر نگه دارید.

چگونه محتوای خود را پس از ایجاد بهینه کنیم

اکنون وارد قسمت “فنی” بهینه سازی محتوا شوید.

مهمترین مراحل شامل بهینه سازی موارد زیر است:

 • عنوان عنوان
 • توضیحات متا
 • آدرس اینترنتی

(تصویر دسته سوم)

بیایید نگاهی به نحوه تکمیل هر مرحله بیندازیم.

 1. چگونه برچسب عنوان خود را بر اساس اهمیت تولید محتوا، بهینه کنیم

وقتی کاربر جستجو می‌کند، عنوان قابل کلیک است که در بالای هر نتیجه مشاهده می‌کند. برای مرجع، این قسمت برجسته شده در تصویر زیر است:

به چند دلیل برچسب‌های عنوان مهم هستند. اول از همه و مهمترین، آنها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا بفهمند صفحه شما چیست.

علاوه بر این، آنها می‌توانند عاملی تعیین کننده برای انتخاب نتیجه جستجو توسط کاربر باشند.

برای بهینه سازی برچسب عنوان خود، می‌خواهید از موارد زیر مطمئن شوید:

 • آن را زیر 60 حرف نگه دارید.
 • چندین کلمه کلیدی را در عنوان وارد نکنید.
 • درمورد مطالب مشخص باشید.
 • کلمات کلیدی هدف را در ابتدا قرار دهید.

مثال بالا، از راهنمای‌هارنیش، مثال خوبی است.

تفاوت این دو واضح است و اهمیت بهینه سازی برچسب‌های عنوان شما را نشان می‌دهد.

 1. نحوه بهینه سازی توضیحات متا

توضیحات متای شما قطعه کوچکی از متن است که در زیر عنوان عنوان و URL نشان داده می‌شود.

در حالی که گوگل گفته است که توضیحات متا تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی ندارند، اما بر اینکه کاربر روی صفحه شما کلیک کند تأثیر دارد. و نرخ کلیک می‌تواند تأثیر غیرمستقیمی در رتبه بندی نیز داشته باشد.

 • تا آنجا که بهترین روشهای توصیف متا، شما باید:
 • آن را زیر 160 حرف نگه دارید.
 • یک نمای کلی و مختصر از آنچه در آن است را ارائه دهید.
 • کلمات کلیدی مرتبط را وارد کنید (با مشاهده نتایج جستجو توسط کاربر برجسته می‌شوند).
 1. چگونه URL خود را بهینه کنیم

ساختار URL شما یکی دیگر از مولفه‌های سئو است که تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی دارد زیرا می‌تواند عاملی باشد که تعیین می‌کند کاربر روی محتوای شما کلیک کند یا خیر.

خوانایی در اینجا بسیار مهم است، زیرا این اطمینان را می‌دهد که کاربران جستجو توسط URL‌های طولانی و مرموز ترس ندارند.

تصویر زیر مثالی عالی از چگونگی تأثیر خوانایی URL در نحوه مشاهده نتایج توسط کاربر را نشان می‌دهد.

(تصویری از یک url خوانا و مشخص)

مقیاس خوانایی URL

بنابراین، چرا محتوا برای سئو مهم است؟

جواب؟

زیرا وقتی محتوا بهینه شود، دید شما را به شدت بهبود می‌بخشد.

و بدون دید و قرار گرفتن در معرض، محتوای شما فقط یکی دیگر از میلیون‌ها مقاله است که هر روز در وب ارسال می‌شود.

هیچ کس آن را نمی‌بیند.

هیچ کس آن را به اشتراک نمی‌گذارد.

هیچ کس با آن کاری نمی‌کند.

اما وقتی می‌دانید چه کاری باید انجام دهید، قابل مشاهده است.

گاهی اوقات، ممکن است تفاوت چیزی به اندازه نوشتن توضیحات متای بهینه شده و منحصر به فرد برای تمام صفحات شما باشد تا باعث افزایش دید چشمگیر به گوگل شود.

اگر می‌خواهید دید و نوردهی داشته باشید، باید خود را متعهد کنید که به طور مداوم محتوای بهینه سازی شده ایجاد کند.

(تصویر دسته سوم)

آنچه در این بخش آموختیم

در این بخش بعد از تعریف محتوا سعی داشتیم تا از ابتدای تولید محتوا و اصول آن را مورد بررسی قرار دهیم. شما به دو روش ممکن است محتوا را تولید کنید ابتدا نوشتن و بعد پیدا کردن مخاطب و دومین حالت یافتن مخاطب و نوشتن محتوای مربوط به آن که البته مورد دوم منطقی‌تر و معمولا بسته به سایت و حوزه فعالیت شما بازدهی بالاتری هم دارد.

بهینه سازی محتوا فقط راجع به نوشتن آن نیست بلکه عنوان، لینک یا url و توضیحات متا را هم شامل می‌شود. که با توجه به توضیحاتی که دادیم تمامی این موارد در کنارهم هستند که محتوای شما برای موتور جستجو تمام و کمال نشان می‌دهد. در عوض موتور جستجو هم این محتوا را به عنوان محتوایی ارگانیک برای کاربر به نمایش بگذارد.

قدم بعدی در برای تاثیر گذاری سریع‌تر سئو انجام شده در سایت لینک سازی است. البته قبل از لینک سازی بهتر است تا اهمیت لینک سازی برای سئو را به طور کامل درک کنید. در این بخش سعی داریم تا این موضوع را برای شما به صورت کامل برای شما توضیح دهیم.

اهمیت لینک سازی برای سئو

از مدت‌ها پیش اهمیت لینک سازی در سئو بر سر زبان‌ها بود. امروزه هم نیز از این اهمیت کاسته نشده است. در اینجا چگونگی لینک‌های ورودی، خروجی و داخلی می‌تواند به شما کمک کند (یا صدمه بزند).

در روزهای اولیه سئو، رتبه‌بندی وب بیشتر بر اساس استفاده از کلمات کلیدی در محتوای صفحه بود.

بدون الگوریتم‌های پیچیده موتور جستجو، استفاده از کلمات کلیدی آسان‌ترین راه برای رتبه‌بندی صفحات بود.

منطق بسیار ساده بود: هر چقدر یک عبارت کلیدی در یک صفحه وب استفاده شود، احتمالاً این همان چیزی است که صفحه در مورد آن بود.

متأسفانه، متخصصان سئو در آن زمان از این سیستم استفاده کرده و با استفاده بیش از حد از عبارت کلمه کلیدی مورد نظر، کلمات کلیدی را به طور غیر طبیعی استفاده کردند تا رتبه بالاتری داشته باشند.

این روش امروزه به عنوان پر کردن(هرزنامه یا اسپم) کلمات کلیدی شناخته می‌شود.

این باعث می‌شود سایت‌ها از نظر عبارات کلمات کلیدی رتبه‌بندی شوند حتی اگر سایت در مورد نظر موضوعی جدید برای ارائه نداشته باشد و به صورت کلی محتوای مفید نداشته باشد.

روشی جدید برای جستجو و ارزیابی سایت‌ها در چه رتبه‌بندی و چه چیزی مورد نیاز نیست و باید فراتر از تجزیه و تحلیل محتوا باشد.

(تصویر شاخص دسته چهارم)

راه طولانی گوگل: ظهور گوگل و الگوریتم رتبه‌بدی صفحه(pagerank)

الگوریتم رتبه‌بندی اولیه موتور جستجو گوگل بر اساس الگوریتم رتبه‌بندی صفحه بود که توسط لری پیج در حالی که وی در حال بازیابی اطلاعات در دانشگاه استنفورد بود، توسعه یافته و به نام وی نامگذاری شد.

ایده اصلی استفاده از لینک‌ها بین صفحات وب به عنوان عامل رتبه بندی بود.

گوگل در بایگانی درباره صفحه بیان می‌کند که:

 • رتبه‌بندی صفحه با شمارش تعداد و کیفیت لینک‌ها به یک صفحه کار می‌کند تا تخمین تقریبی، اهمیت وب سایت را تعیین کند. فرض اصلی این است که وب سایت‌های مهم‌تر ممکن است لینک‌های بیشتری از وب سایت‌های دیگر دریافت کنند.
 • در صورت تمایل می‌توانید همه چیز را در مورد الگوریتم رتبه‌بندی صفحه بخوانید. این همه اطلاعات عمومی است و حق ثبت اختراع رتبه‌بندی صفحه بصورت آنلاین بصورت رایگان قابل مشاهده است.
 • این یک سند کاملاً فنی است و ممکن است خوانندگان برای درک کامل آن به برنامه نویسی و دانش ریاضی پیشرفته تری نیاز داشته باشند.
 • به جای خواندن تمام جزئیات مربوط به چگونگی تجزیه و تحلیل و ارزیابی لینک‌های گوگل، شاید درک اینکه چرا این الگوریتم حتی در وهله اول لینک‌ها را بررسی می‌کند، ارزش بیشتری داشته باشد.

(تصویر دسته چهارم)

اهمیت لینک سازی در انواع لینک‌های داخلی، ورودی و خروجی

پیوند یا لینک، یک شی قابل کلیک در یک صفحه وب است که از یک صفحه به صفحه دیگر هدایت می‌شود. لینک‌ها ممکن است به صورت متن، تصویر یا دکمه ظاهر شوند.

ما می‌توانیم لینک‌ها را براساس مقصد پیوند طبقه بندی کنیم، خواه کاربران را به صفحه دیگری در همان سایت یا وب سایت دیگری هدایت کند.

لینک‌های داخلی پیوندهای بین صفحات وب سایت خود شما هستند.

موتورهای جستجو با مشاهده نام دامنه این موضوع را تعیین می‌کنند. اگر لینک‌های موجود در صفحه به صفحات دیگر در همان دامنه پیوند داشته باشند، لینک‌های داخلی محسوب می‌شوند.

اگر بنا به دلایلی، وب سایت شما بیش از یک دامنه ساخته شده باشد، موتورهای جستجو این موضوع را به عنوان یک پیوند خارجی مشاهده می‌کنند.

لینک‌های ورودی پیوندهایی هستند که از وب سایت‌های دیگر یا نام دامنه دیگری می‌آیند. لینک‌های خروجی آن پیوندهایی در وب سایت شما هستند که به وب سایت‌هایی با نام دامنه دیگر لینک می‌یابند.

(تصویر دسته چهارم)

تاثیر لینک سازی خارجی طبیعی در سئو

از بین سه نوع لینک، لینک‌های ورودی پیوندهایی هستند که بیشترین بهره سئو را دارند، اما به سختی می‌توان آنها را به دست آورد.

صفحات با کیفیت بالا مانند دوستانی هستند که برای مشاوره به آنها مراجعه می‌کنید: آنها قابل اعتماد، معتبر و دارای برخی از اختیارات در مورد موضوع هستند.

هر زمان که هر صفحه وب به صفحه وب دیگری پیوند می‌یابد، سازنده محتوایی که از این لینک استفاده کرده است به یک دلیل این کار را انجام داده است.

(تصویر دسته چهارم)

اهمیت لینک سازی ورودی حتی پس از به روزرسانی و افزودن الگوریتم پنگوئن بسیار زیاد است

در سال‌های اخیر، گوگل یک سری به روزرسانی‌های مهم در الگوریتم‌های خود اجرا کرده است. یکی از این به روزرسانی‌های مهم، پنگوئن بود.

به روزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل اکنون به یک قسمت اساسی الگوریتم اصلی تبدیل شده است.

به روزرسانی پنگوئن به گوگل امکان می‌دهد تا کیفیت لینک‌ها را به طور موثرتری ارزیابی کند.

پس از این به روزرسانی، برخی از متخصصان سئو تحت این تصور قرار گرفتند که دیگر یلنک‌ها اهمیتی ندارند. به هر حال، این چنین نیست.

لینک‌ها در رتبه بندی مهم هستند و هنوز همان مقادیر قبلی را نشان می‌دهند.

پیوندها تا زمانی که لینک‌های طبیعی باشند بازتابی از کیفیت محتوای یک صفحه هستند.

به روزرسانی پنگوئن شناسایی لینک‌های مصنوعی را برای گوگل آسان تر کرد.

لینک‌ها همیشه از عوامل مهم رتبه‌بندی بوده‌اند. با این حال، روش‌های به دست آوردن لینک‌ها پیشرفت کرده است، این مسئله بعد از به روزرسانی پنگوئن گوگل بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

غالباً، آنها صفحه ای را که به آن لینک می‌دهند دوست دارند زیرا دارای اطلاعاتی است که از اطلاعات صفحه اول پشتیبانی یا ساخته می‌شود.

از طرف دیگر، برخی از نویسندگان به دلیل مخالفت به صفحات پیوند می‌دهند. یعنی آنها ممکن است در حال لینک دادن به صفحه‌ای باشند که می‌خواهند انتقاد کنند یا با آن موضوع موافق نیستند.

با این حال، هر دوی این لینک‌ها برای پیوند به صفحه مناسب هستند. این محتوا چه مورد علاقه باشد و چه مورد تحقیر واقع شود، واکنش شدیدی را برانگیخته است که نشانگر محتوای با کیفیت است.

اگر محتوای یک صفحه باعث صحبت کسی شود، نشانگر اقتدار، اعتبار و یا قابلیت اطمینان است.

بنابراین، لینک‌ها در صفحات مانند رای اعتماد، اعتبار و اقتدار است.

هرچه پیوندها لینک بیشتری بدست آورند، رای بیشتری کسب می‌کنند که می‌تواند رتبه آنها را بهبود بخشد.

(تصویر دسته چهارم)

اهمیت لینک سازی مناسب برای یک سئوکار، بیش از اندازه انکرتکس(AnchorText) نگذارید

یکی از جنبه‌های مهم پیوندهای ورودی که موتورهای جستجو به آن توجه می‌کنند متن‌های قلاب یا همان انکرتکست(Anchor Text) یک لینک است.

انکرتکست متن قابل کلیک یک پیوند یا متن جایگزین تصویر در پیوندهای تصویر است.

متن لنگر به شما کمک می‌کند تا موتورهای جستجو از موضوع صفحه مقصد ایده بگیرند.

از نظر تاریخی، این مورد سو استفاده قرار گرفت و بمب گذاری پیوند را امکان پذیر کرد، که صرفاً با استفاده از عبارتی دقیق که می‌خواهید برای آن در تمام متن لنگر پیوندهای ورودی از هزاران صفحه وب، بدون در نظر گرفتن کیفیت یا ارتباط صفحه رتبه بندی کنید.

بسیاری از به روزرسانی‌های قبلی گوگل به این مسئله پرداختند، از جمله به روزرسانی پنگوئن، که در آن متن بیش از حد انکرتکست متمرکز بر کلمات کلیدی می‌تواند غیر طبیعی به نظر برسد و ممکن است بر رتبه بندی تأثیر منفی بگذارد.

از زمان بروزرسانی پنگوئن، تمرکز زیادی بر داشتن انکرتکست طبیعی در لینک‌های ورودی شما بوده است.

در اینجا چند مورد وجود دارد که باید به آنها توجه کنید و ممکن است تلاش شما برای ایجاد پیوند را به خطر بیندازد:

 • به طور طبیعی، وقتی افراد پیوندی را به صفحه ای که به وب سایت شما می‌رود اضافه می‌کنند، غالباً انکرتکست نام تجاری یا نام شرکت شما خواهد بود. بنابراین، اگر لانکرتکست متمرکز بر کلمه کلیدی شما بیش از لنگر متن مارکدار شما باشد، این ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. بهتر است انکرتکست مارک بیشتری داشته باشید.
 • همه فکر یکسان ندارند و بسیار بعید است که افراد زیادی از متن لنگر یکسان استفاده کنند. اگر هنگام تلاش برای به دست آوردن پیوند از سایت‌های دیگر، برای همان متن لنگر بهینه سازی کنید و شروع به تبدیل شدن به لنگر متن اکثریت می‌کند و نام تجاری شما نیست، این بسیار غیر طبیعی است. دیدن تنوع در متن لنگر، حتی شامل متن لنگر عمومی مانند اینجا کلیک کنید، اینجا را ببینید، وب سایت و غیره مهم است.

(تصویر دسته چهارم)

تاثیر لینک سازی در سئو با کمک کانون لینک داخلی: رتبه‌بندی صفحه(PageRank) را به خوبی در سایت خود پخش کنید

لینک‌های ورودی بسیار مفید هستند زیرا رتبه‌بندی صفحه(PageRank) از سایت‌های دیگر به سایت شما منتقل می‌شود.

هرچه پیوندهای ورودی بیشتری دریافت کنید، رتبه‌بندی صفحه(PageRank) بیشتری دریافت خواهید کرد.

به عنوان زنجیره ای از پیوندها از یک صفحه به صفحه دیگر، جریان رتبه‌بندی صفحه(PageRank) را ضعیف و ضعیف‌تر می‌کند.

تقریباً در هر وب سایت، صفحه‌ای که بیشترین پیوند ورودی را دارد صفحه اصلی سایت است. بنابراین، اگر صفحه ای در سایت شما از صفحه اصلی خیلی دور باشد، قبل از رسیدن به صفحه، رتبه‌بندی صفحه(PageRank) به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این امر باعث می‌شود صفحاتی که واقعاً دور از صفحه اصلی هستند پیوند خورده‌اند و دارای رتبه پایین‌تری نباشند. از آنجا که همه صفحات پیوند ورودی ندارند، پیوندهای داخلی شما باید دو هدف داشته باشند:

 • به کاربران کمک کنید تا به صفحات مختلف سایت شما حرکت کنند.
 • به موتورهای جستجو کمک کنید تا کل سایت شما را با تعداد کمترین پرش از صفحه ای به صفحه دیگر بخزند.

در اینجا مناطق مشترکی وجود دارد که می‌توانید پیوندهای داخلی را در آنها پیدا کنید:

 • پیمایش عادی سایت: لینک‌هایی که معمولاً در منوی نوار بالایی، منوی نوار کناری و در پاورقی موجود در تمام صفحات قرار دارند. این امر معمولاً بر اساس معماری سایت شما، براساس چگونگی دسته بندی و زیر دسته بندی موضوعات برای ساختن موضوعات و زیرمجموعه‌ها از صفحه‌های عمومی تا صفحات خاص، ساخته می‌شود.
 • صفحات مرتبط: بخشی از یک صفحه که سایر صفحات مربوط به موضوع صفحه را نشان می‌دهد. این برای کاربران مفید است زیرا به پیشنهاد صفحاتی که احتمالاً کاربر به دنبال آنها بوده کمک می‌کند.
 • نقشه‌های سایت کاربر: نقشه سایت یک صفحه منفرد است که به سایر صفحات سایت لینک می‌شود. براساس مطالعات کاربردی، سه نوع افراد وجود دارد که در یک سایت پیمایش می‌کنند: کسانی که از پیمایش سایت معمولی استفاده می‌کنند، کسانی که بلافاصله از جعبه جستجو استفاده می‌کنند و کسانی که مستقیماً به نقشه سایت می‌روند. برای سایت‌های بسیار بزرگ، نقشه سایت می‌تواند طاقت فرسا باشد و در مواردی از این دست، نقشه سایت فقط شامل مناطق دسته اصلی است و لزوماً هر صفحه سایت نیست.
 • لینک‌های درون محتوا: در محتوای یک صفحه، پیوندها می‌توانند به کلمات داخل یک پاراگراف اضافه شوند. این مورد توسط بسیاری از وب سایت‌ها کم استفاده می‌شود، اما در سایر موارد، می‌تواند بیش از حد بهینه شود، که می‌تواند تأثیرات منفی بر سئو داشته باشد. فقط پیوند طبیعی داشته باشید و هنگام ساخت پیوندهایی از این دست کاربر را در ذهن داشته باشید.
 • حتی اگر ما بر استفاده از لینک‌های داخلی در توزیع رتبه‌بندی صفحه(PageRank) تأکید داریم، همیشه مطمئن شوید که کاربران از اولویت بالاتری برخوردار هستند. همیشه سایتها را طراحی کنید و ابتدا به لینکهای داخلی برای کاربران فکر کنید، سپس موتورهای جستجو و همه بهترین روشهای ناوبری سایت داخلی را بیاموزید.

(تصویر دسته چهارم)

اهمیت لینک سازی در کانون لینک‌های خارجی: فقط طبیعی به نظر می‌رسد

در طول سال‌ها، طرفداران سئو چگونگی استفاده از لینک‌های خروجی را تکامل بخشیده اند.

برخی معتقد بودند که پیوندهای خروجی رتبه‌بندی صفحه(PageRank) را می‌گیرد و پتانسیل آن را برای رتبه بندی کاهش می‌دهد.

برای چند سال، این ممکن است درست باشد.

اینجاست که اصطلاحاتی مانند “احتکار رتبه بندی صفحه(PageRank)” و “کانال گذاری رتبه‌بندی صفحه(PageRank)” از آنجا ایجاد شده اند.

هر لینک خروجی معادل یک انتشار بود. اما اگر پیوند خروجی برای کاربران لازم بود، می‌توانید ویژگی لینک‌ nofollow را اضافه کنید.

nofollow مانند گفتن موتورهای جستجو بود، “این پیوند را دنبال نکنید و رتبه‌بندی صفحه(PageRank) من را به آن صفحه بدهید.

با این حال بسیاری از متخصصان سئو از این سواستفاده استفاده کردند تا اینکه گوگل در سال 2009 در مورد نحوه عملکرد رتبه بندی صفحه به روزرسانی انجام داد.

به طور خلاصه، احتکار رتبه‌بندی صفحه فقط مانند گذشته کار نکرد. نظریه‌ها و بهترین شیوه‌های متعدد از این امر شکل گرفته است، مانند:

 • لینک‌های خروجی زیادی نداشته باشید: از لحاظ تئوری، تمام استدلال نشتی رتبه بندی صفحه تا امروز ادامه دارد. با این حال، هر چند وقت یک بار ممکن است سایتهایی با تعداد زیادی لینک خروجی پیدا کنید و هنوز هم صفحه در رتبه بالایی قرار دارد. بنابراین قانون در اینجا فقط انجام کاری است که به نظر منطقی می‌رسد.
 • همیشه همه لینک‌های خروجی را دنبال نکنید: افزودن ویژگی rel = nofollow به لینک‌ها در برچسب <a> به موتورهای جستجو می‌گوید که این پیوند را برای اهداف رتبه بندی اعتبار ندهند. منطقی است که همیشه nofollow را اضافه کنید تا از درز رتبه بندی صفحه به سایت‌های دیگر جلوگیری شود. با این حال، استفاده بیش از حد یا بهینه سازی آن کاملاً طبیعی به نظر نمی‌رسد و به نظر می‌رسد که هدف واقعاً احتکار رتبه بندی صحفه است.
 • سایت‌های با کیفیت خوب به سایت‌های با کیفیت خوب لینک می‌دهند: دادن لینک به همان اندازه دریافت لینک مهم است. سایت‌های با کیفیت خوب سطحی از کیفیت را حفظ می‌کنند که آنها را به همان حالاتی تبدیل می‌کند، بنابراین اگر این سایت‌ها بخواهند به سایت‌های دیگر لینک دهند، آنها نیز مقصد با کیفیت خوبی را انتخاب می‌کنند. از آنجا که این یک رفتار معمول در سایت‌های با کیفیت خوب است، همچنین می‌تواند همان رفتار را تکرار کند تا به موتور سیکلت سیگنال‌هایی نشان دهد که شما نیز سایت با کیفیتی هستید.

در هر سه این نکات، قوانین ممکن است متناقض به نظر برسند.

هیچ لینک خروجی رتبه بندی صفحه را حفظ نمی کند، اما هیچ پیوندی ماهی گونه به نظر نمی رسد.

افزودن nofollow باید به حفظ رتبه بندی صفحه کمک کند، اما اگر پیوندها nofollow نباشند، غیرطبیعی به نظر می‌رسند.

خرد متعارف به ما آموخت كه پیوندهای خروجی از رتبه بندی صفحه نشت می‌كنند و این هنوز هم صادق است، اما توصیه می‌شود به سایت‌های با كیفیت خوب لینک دهید.

به نظر نمی رسد که قوانین در اینجا به صورت سنگی تنظیم شده و تا حدودی انعطاف پذیر است، اما قانون اصلی که معتبر است و برای همه قوانین فوق اعمال می‌شود طبیعی به نظر می‌رسد.

اگر این کار طبیعی است به سایت‌های دیگر پیوند دهید.

(تصویر دسته چهارم)

آنچه از اهمیت لینک سازی آموختیم!

پیوندها بخش مهمی از سئو سایت بوده اند. آنها هنوز هم هستند. و به نظر می‌رسد که این مهم در سالهای آینده نیز مهم خواهد بود.

با این حال، مانند بسیاری از موارد دیگر در سئو، نحوه بهینه سازی در گذشته نسبت به نحوه انجام آن امروزه بسیار متفاوت است.

ما لینک‌ها را به عنوان لینک‌های ورودی، پیوندهای خروجی و پیوندهای داخلی طبقه بندی می‌کنیم.

پیوندهای ورودی بیشترین تأثیر را دارند زیرا مانند رأی اعتماد، اعتبار و اقتدار است که به رتبه بندی کمک می‌کند، اما مهم است که این پیوندهای ورودی پیوندهای طبیعی بوده و از سایت‌های مرتبط و با کیفیت بالا تهیه شوند.

پیوندهای داخلی به توزیع رتبه بندی صفحه از پیوندهای ورودی به سایر صفحات سایت کمک می‌کند تا به بهبود رتبه در بسیاری از صفحات دیگر کمک کند. علاوه بر این، پیوندهای داخلی فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست. همیشه ابتدا به کاربران سرویس دهید.

از پیوندهای خروجی فقط باید به روشی استفاده شود که برای کاربر طبیعی به نظر برسد. ارتباط با سایت‌های با کیفیت بالا به نشان دادن این علائم کمک می‌کند و همچنین به ارتباط سایت خود با سایت‌های با کیفیت بالاتر کمک می‌کند.

اگر در تمام این نوع لینک‌ها یک موضوع واحد وجود داشته باشد، عمدتا به طور طبیعی پیوند خواهد بود. اگر از نظر انسان بد باشد، به احتمال زیاد از نظر موتورهای جستجو بد است.

حال که در مورد اهمیت محتوا و لینک سازی اطلاعات بیشتری دارید لازم است تا صفحات مهم هر وب سایت را بشناسیم تا جایگاه هر کدام را بدانیم. در این صورت است که شما برای کمپین‌های مختلف مانند لینک سازی و تولید محتوا می‌توانید به درستی تصمیم بگیرید و منابع تخصیص بدهید. پس با ما همراه باشید تا صفحاتی که هر سئوکار باید آن را بشناسد را به شما معرفی کنیم و بیشتر شرح دهیم.

صفحات وب که هر سئوکار حرفه‌ای باید آن را بداند

هر سئوکاری قبل از شروع کار خود باید تفاوت بین هر صفحه وب را بداند. هر صفحه وب مهم است و باید به عنوان یک صفحه ضروری سایت و یا یک صفحه فرود(لندیگ پیج) شناخته شود. لندیگ پیج‌های اغلب بیشترین ارزش سئو را برای مشاغل ارائه می‌دهند.

قبل از اینکه به قسمت اصلی این فصل بپردازیم، می‌خواهم یک نکته را کاملاً روشن کنم: وقتی صحبت از سئو می‌شود، هر صفحه یک صفحه فرود است. وقتی می‌گویم “هر صفحه”، منظور من هر صفحه‌ای است که توسط موتورهای جستجو قابل خزش و ایندکس است. این ویژگی‌های یک سایت سئو شده را نشان می‌دهد.

بنابراین اگر نمی‌خواهید موتورهای جستجو صفحه‌ای را ایندکس کنند، حتماً آنها را از آن مسدود کنید. هر چیز دیگری  و منظور من همه چیز است، که باید به عنوان یک صفحه فرود یا همان لندیگ پیج تلقی شود.

بنابراین چه چیزی باعث ایجاد صفحه فرود خوب می‌شود؟ پاسخهای زیادی برای این سوال وجود دارد که مربوط به طراحی، قابلیت استفاده، تبدیل و غیره است.

بگذارید چند بازدید سریع برای شما داشته باشم که همه آنها را پوشش می‌دهد بدون اینکه در اینجا از محدوده من خارج شود.

یک صفحه فرود خوب:

 • توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌کند.
 • نیازها، خواسته‌ها و نیازهای آنها را برطرف می‌کند.
 • به سوالات مهم و مرتبط پاسخ می‌دهد.
 • آنها را فریب می‌دهد تا راه حل ارائه شده شما را بخواهند.
 • آنها را راهنمایی می‌کند تا اقدامی خاص انجام دهند.
 • آنها را وادار به این کار می‌کند.

اکنون با در نظر داشتن تمام این موارد، متوجه می‌شویم که هر صفحه در یک وب سایت نیاز به توجه متخصص سئو دارد. هیچ صفحه وب خارج از محدوده و اختیارات سئو نیست.

خط پایین: اگر صفحه مربوط به بازدید کننده باشد، مربوط به سئو است.

اما همه صفحات برابر نیستند. هر صفحه در یک وب سایت:

 • هدف منحصر به فردی داشته باشید.
 • مخاطبان مختلف را جذب کنید.
 • بازدید کنندگان را به اهداف مختلف هدایت کنید.

این وظیفه متخصص سئو است که تعیین کند کدام صفحات ضروری سایت هستند. بزرگترین فرصت‌ها برای کسب درآمد، در هر زمان مشخص در کارزار دیجیتال مارکتینگ چه می‌تواند باشد.

(تصویر شاخص دسته پنجم)

با این حساب، بیایید به صفحات وب که هر متخصص سئو باید به آنها توجه کند و دلیل آن را بررسی کنیم. اینها معمولاً مهمترین صفحات یک کمپین بهینه سازی هستند.

 1. ویژگی‌های صفحه اول سایت یا همان صفحه اصلی(Home Page)

صفحه اصلی معمولاً یکی از پربازدیدترین صفحات هر وب سایت است و به همان اندازه، اولین صفحه‌ای است که بازدید کننده آن را می‌بیند.

اما خواه یک بازدید کننده ابتدا در صفحه اصلی شما فرود بیاید یا از یک صفحه داخلی به آنجا پیمایش کند، انتظارات خاصی نسبت به صفحه اصلی سایت دارد.

صفحه اصلی باید یک نمای کلی از آنچه وب سایت دارد را ارائه دهد. این باید صفحه باید به بازدیدکنندگان “تصویر جامع” از محصولات و خدماتی را که شما ارائه می‌دهید و اینکه چرا آنها باید با شما تجارت کنند را ارائه دهد.

صفحه اصلی شما به عنوان یک درب برای بازدید کننده عمل می‌کند تا بازدید کننده وارد شود و سفر خود را به سایت شما آغاز کند، جایی که آنها جزئیات بیشتری در مورد آنچه شما ارائه می‌دهید پیدا می‌کنند.

بسیاری از طرفداران سئو در تلاش برای بهینه سازی صفحات اصلی برای محصول یا خدمات اصلی کسب و کار اشتباه می‌کنند. اگر یک شرکت واحد تولید کالا یا خدمات باشید، این استراتژی می‌تواند خوب باشد. اما در لحظه ارائه چیزی خارج از محدوده یک محصول یا دسته‌بندی خاص برای بهینه سازی صفحه اصلی بی‌ربط است.

استراتژی بهتر و پایدارتر برای بهینه سازی صفحات ضروری سایت مانند صفحه اصلی، تمرکز بر نام تجاری شرکت است.

از این لحاظ، بهینه سازی صفحه اصلی آسان می‌شود زیرا وقتی نام شرکت را تایپ می‌کنید، صفحه اصلی آن کسب و کار باید بیش از هر صفحه دیگری در وب سایت رقیب مرتبط باشد.

اما رتبه بندی تنها دلیل بهینه سازی این صفحه نیست.

در واقع، من می‌گویم که بهینه سازی صفحه اصلی برای کلیک و تعامل بسیار مهمتر از هر چیز دیگری است.

دریافت رتبه بندی فقط فرصت دریافت کلیک را فراهم می‌کند.

 • جستجوگران در نتایج جستجو چه می‌بینند؟
 • آیا جستجوگران را وادار می‌کند تا روی سایت کلیک کنند؟
 • آیا بازدیدکنندگان وقتی کلیک کردند، آیا پیامی که مشاهده می‌کنند در نقطه ای است که به آنها دلیل می‌دهد بیشتر در سایت جستجو کنند؟

بخشی از کار شما این است که ببینید عملکرد هر صفحه در سایت چگونه است. اگر صفحه اصلی کار خوبی در نگه داشتن بازدیدکنندگان در سایت انجام نمی‌دهد، بنابراین کار بیشتری لازم است.

(تصویر دسته پنجم)

 1. امکانات یک سایت کامل در صفحه درباره ما (About Us) خلاصه می‌شود

مطالعات ثابت کرده است که بازدیدکنندگانی که صفحه “درباره ما” سایتی را مشاهده کرده اند، بیشتر از کسانی که این کار را نمی‌کنند، تبدیل می‌شوند. این آمار می‌تواند علامت یا نتیجه را ثابت کند.

 • علائم: بازدیدکنندگانی که نزدیک به تبدیل هستند، قبل از تعهد، صفحه “درباره ما” را از یک سایت بازدید می‌کنند.
 • نتیجه: بازدیدکنندگانی که از یک صفحه درباره ما بازدید می‌کنند به شدت تحت تأثیر محتوا قرار می‌گیرند و در صورت برآورده کردن صفحه آنچه که می‌خواستند یاد بگیرند، احتمال تبدیل شدن آنها بیشتر می‌شود.

کدام است؟ تئوری من این است که هر دو به یک اندازه صحیح است.

اما به هر صورت، این صفحه بخش مهمی از فرآیند تبدیل است. و این بدان معنی است که صفحه درباره ما یک صفحه مهم برای هدایت بازدید به آن است.

مانند هر صفحه فرود خوب، صفحه (درباره ما) شما نیز باید نقش خود را در روند تبدیل ایفا کند.

صفحه درباره ما ممکن است یک صفحه عجیب برای بهینه سازی به نظر برسد، اما در واقع، کلمات کلیدی زیادی وجود دارد که برای این صفحات ساخته شده است.

هر کلمه کلیدی مربوط به صنعت یا محصول که دارای واجد شرایط شرکت، تجارت، نمایندگی، شرکت، دفتر، دفتر یا انواع مشابه کلمات کلیدی باشد، برای صفحه “درباره ما” متناسب است. اجازه دهید واقعیت را بپذیریم، تلاش برای جای دادن این کلمات کلیدی در هر جای دیگر دشوار است. پس این که در این قسمت ما باید این دسته از کلمات کلیدی را جای دهیم بسیار معمول و طبیعی است.

(تصویر دسته پنجم)

 1. چرا یکی از ویژگی‌های یک سایت سئو شده صفحه تماس با ما(Contact Us) است؟

تقریباً فقط یک دلیل وجود دارد که بازدید کننده به عمد به صفحه تماس با ما هدایت می‌شود: آنها اطلاعات تماس شما را می‌خواهند.

آنچه آنها در واقع با این اطلاعات انجام می‌دهند حدس هرکسی است. شاید آنها برای شما ایمیلی بفرستند، شاید با آنها تماس بگیرند یا شاید فقط بخواهند بدانند در کجا قرار دارید. و این آخرین گزینه است که نرخ نبدیل را در بهینه سازی اولیه برای ما فراهم می‌کند.

خواه یک شرکت ملی یا محلی باشید، به ناچار برخی افراد ترجیح می‌دهند با یکی از نزدیکانشان تجارت کنند. یک تحقیق سریع در مورد کلمات کلیدی احتمالاً این موضوع را برای صنعت شما ثابت می‌کند.

گرچه ممکن است تجارت محلی نان و کره شما نباشد، اما دلیلی ندارد که از آن چشم پوشی کنید.

تلاش‌های بهینه سازی خود را بر روی مکان خود متمرکز کنید:

 • جستجوگران کلمات کلیدی را پیدا کنید که بیشترین ارتباط را با منطقه شما دارند.
 • نقشه‌ها را در صفحه مخاطبتان ادغام کنید.
 • از طرح واره در آدرس و شماره تلفن خود استفاده کنید.

مهمتر از همه: تماس با شما برای بازدید کنندگان آسان باشد.

این می‌تواند نامزد صفحه اصلی باشد. اگر افراد زیادی از صفحه تماس با ما بازدید می‌کنند و درگیر نمی‌شوند، این می‌تواند نشانه دشواری ارتباط با شما باشد، اطلاعات بیش از حد یا گزینه‌های تماس مناسب را به راحتی ارائه نداده‌اید.

(تصویر دسته پنجم)

 1. صفحات دسته بندی و زیر گروه(Product Category, Sub Category) از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سایت سئو شده است

بهینه سازی صفحه رده محصول و زیر گروه، فرصت‌های خارق العاده سئو را فراهم می‌کند.

در چرخه خرید، این صفحات بیشتر به کسانی که در مرحله خرید هستند خدمت می‌کنند. این بدان معنا است که آن بازدیدکنندگان ایده خوبی در مورد آنچه می‌خواهند دارند اما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌هایی هستند که در اختیار آنها قرار دارد.

هدف از این صفحه این است که بازدید کننده بتواند به آن گزینه‌ها دسترسی پیدا کند که معمولاً خود صفحه اصلی جزئیات محصول است.

در بیشتر موارد، صفحات دسته بندی محصولات چیزی بیشتر از صفحات عبور دهنده نیستند. بازدیدکنندگان ممکن است مرتباً صفحه را مرور کنند، اما فقط برای این که بتوانید آنها را به محصولات منتقل کنید.

در سطح سئو، این صفحات یک معدن طلای بهینه سازی هستند. کلمات کلیدی که این صفحات پوشش می‌دهند عموماً آنقدر گسترده نیستند که تمام ارزش خود را از دست بدهند، اما به قدری خاص نیستند که کل حجم جستجو را از دست بدهند. آنها را به عنوان نقطه شیرین سئو در نظر بگیرید.

با این حال، این صفحات مشکلی ایجاد می‌کنند.

صفحات برای بهینه سازی نیاز به محتوا دارند، اما بازدیدکنندگان این صفحات محتوایی نمی‌خواهند، آنها فقط می‌خواهند محصولات را ببینند. حداقل این چیزی است که بسیاری معتقدند. از طرف دیگر، من این نظریه را قبول نمی‌کنم.

من موافقم که نمی‌خواهید محتوای شما محصولات را به پایین صفحه هدایت کند. بازدیدکنندگان باید محصولات را بدون پیمایش مشاهده کنند تا تصور نکنند که این یک صفحه اطلاعاتی است.

اما محتوا نقش بسزایی در روند تبدیل دارد.

روش‌های زیادی برای افزودن محتوا به صفحات بدون پنهان کردن آن یا محصولات وجود دارد. نحوه انجام این کار و میزان محتوای هر صفحه به خود شما بستگی دارد. فقط مطمئن شوید که به همه بازدیدکنندگان آنچه لازم دارند، می‌دهید.

(تصویر دسته پنجم)

 1. صفحه توضیحات محصول(Product Detail Page) یکی از صفحات ضروری سایت است؟

وقتی نوبت بهینه سازی صفحات محصول می‌رسد، تقریباً تحقیق درباره کلمات کلیدی بی‌ربط است. به این دلیل که متغیرهای زیادی وجود دارد که تمرکز محتوای این صفحات بر روی هر متغیر بالقوه به روشی سنتی غیرممکن است.

اما به نظر عجیب و غریب می‌رسد، این در واقع بهینه سازی این صفحات را بسیار ساده تر می‌کند. البته ارتباط کمتری با کلمات کلیدی و بیشتر در مورد ساخت محتوای صفحه دارد.

مانند هر صفحه، شما می‌خواهید برچسب‌ها را بهینه سازی کنید: عنوان، توضیحات، توضیحات تصاویر، عناوین و غیره، اما در مواردی که بیشتر صفحات دیگر به رویکرد سفارشی نیاز دارند، می‌توان با استفاده از درج کلمه کلیدی پویا، صفحات محصول را بصورت دسته جمعی بهینه کرد.

همچنین می‌توانید محتوای دیگ بخار را بنویسید که برای همه محصولات یک گروه خاص قابل استفاده باشد. فقط نام محصول را در مکان مناسب وارد کنید (اگرچه محتوای منحصر به فرد در اینجا همیشه ترجیح داده می‌شود).

فراتر از آن، شما می‌خواهید مطمئن شوید که این صفحه شامل انواع مربوط به اطلاعات است. اینجاست که تحقیقات کلمات کلیدی با ارزش می‌شود. نه برای کلمات خاص بلکه برای انواع اطلاعات ارزشمند می‌شود.

 • اگر افراد در جستجوی رنگ هستند، اطمینان حاصل کنید که اطلاعات در صفحه ذکر شده است.
 • اگر آنها اندازه می‌خواهند، آن را وارد کنید.
 • اگر آنها به دنبال شماره محصول هستند، بله، آنها را نیز اضافه کنید.

ببینید با این کجا می‌روم؟

این بدان معنا نیست که شما باید برای یک شماره محصول خاص که در تحقیقات مربوط به کلمات کلیدی خود مشاهده می‌کنید، بهینه سازی کنید، بلکه باید تعداد محصولات، دوره را بهینه کنید.

یک نکته از اطلاعات نهایی:

نحوه دسترسی به این صفحات می‌تواند تأثیر بسزایی در سئو سایت شما داشته باشد.

هرچه لینک‌های بیشتری به صفحات جزئیات محصول خود داشته باشید، اعتبار بیشتری را از سایر صفحات خود به صفحه لینک شده انتقال می‌دهید. با این حال، این همچنین به معنای اعتبار لینک بیشتر شما به این صفحات است که اغلب بالاترین میزان تبدیل را دارند.

این معامله می‌تواند به معنی رتبه بندی پایین‌تر در صفحات گروه به جای رتبه بندی بالاتر در صفحات محصول باشد، یا بالعکس. این شما هستید که می‌توانید ببینید در کل چه چیزی به شما بهتر خدمت می‌کند.

(تصویر دسته پنجم)

 1. چرا صفحات سوالات متداول(FAQ) از امکانات یک سایت کامل محسوب می‌شود؟

در عصر پاسخ‌های طبقه‌بندی شده گوگل، صفحه‌های راهنما و سوالات متداول بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته اند.

در حالی که شما همیشه می‌خواهید مطمئن شوید که در سراسر وب سایت خود به سوالات پاسخ می‌دهید، صفحات سوالات متداول برای اطلاعات اغلب درخواست شده جذابیت خوبی را به شما ارائه می‌دهیم.

صفحات سوالات متداول برای نشان دادن مطالب شما در کادر پاسخ آماده هستند.

مطمئن نیستید بیشترین سوالات شما چیست؟ تحقیقات کلمات کلیدی شما به شما می‌گوید.

کلمه کلیدی خود را جستجو کنید و سپس عباراتی را که با چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، در کجا، چرا و چگونه شروع می‌شود، بیرون بیاورید.

تصمیم بگیرید که کدام سوال ارزش پاسخ دادن دارد و خودتان شروع یک صفحه سوالات متداول را دارید!

(تصویر دسته پنجم)

 1. آنچه که باید از صفحات ضروری سایت بدانید؛ دسته وبلاگ و صفحات برچسب(Blog Category, Tag Page)

هر وبلاگ نیاز به دسته بندی دارد که هر پست در آن قرار می‌گیرد.

در صورت تمایل می‌توانید این مرحله را یک قدم جلوتر بردارید و پست‌های خود را با کلمات کلیدی مناسب آنها برچسب گذاری کنید. خوانندگان مرورگر وبلاگ شما می‌توانند از این دسته‌ها و برچسب‌ها برای یافتن مطالب مرتبط بیشتر استفاده کنند.

این فقط وبلاگ نویسی خوبی است!

اما حالا چه؟

آن دسته و صفحه برچسب می‌توانند در نوع خود صفحات فرود عالی باشند.

مقداری متن بهینه شده در بالای آن صفحات وارد کنید و سپس پست‌های وبلاگ که بقیه مطالب را پر می‌کند، بقیه موارد را مراقبت می‌کند. این یک فرصت اضافی برای رتبه بندی عباراتی است که ممکن است در سایت اصلی خود هدف قرار ندهید.

فقط مراقب باشید که متن بهینه سازی شده را در صفحات اضافی (صفحه 2، 3 و غیره) برای هر دسته تکرار نکنید، یا این صفحات را از فهرست جستجو دور نگه دارید تا متن بهینه شده شما را بی ارزش نکند.

(تصویر دسته پنجم)

 1. پست‌های وبلاگ(Blog Post) از دیگر ویژگی‌های یک سایت سئو شده است

هر سایت محدودیتی برای تعداد صفحاتی که می‌تواند اضافه شود قبل از اینکه بیش از حد بهم ریخته شود و شروع به تداخل در روند تبدیل کند، دارد. اما تقریباً محدودیتی در تعداد موضوعات مرتبط وجود ندارد که بتوانید صفحات را برای آنها بهینه کنید. اینجاست که پست‌های وبلاگ بازی می‌کنند.

هر موضوعی را که نمی‌توانید در سایت اصلی خود کاوش کنید – یا نمی‌توانید آن را به صورت عمیق کاوش کنید، می‌توانید با جزئیات کامل در یک پست وبلاگ بررسی کنید. یا یک سری پست‌های وبلاگ.

هر پست وبلاگ را می‌توان برای نیاز خاص جستجوگر هدف قرار داد و برای هدایت ترافیک مربوط به سایت شما استفاده می‌شود.

اما جذب بازدیدکننده از سایت شما کافی نیست.

مطمئن شوید که پستهای وبلاگ شما شامل تماسهای اقدام به سایت شما باشد.

این اجازه تبلیغ بی امان محصولات و خدمات شما با هر پست را ندارد، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید با تشویق ملایم خوانندگان را برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمایی کنید.

(تصویر دسته پنجم)

 1. PDF‌ها

بسیار خوب، از نظر فنی اینها صفحات وب نیستند، اما PDF اغلب بخشی از ارائه اطلاعات ارزشمند به بازدید کنندگان شما است، البته در قالب دیگری.

PDF‌ها باید کم استفاده شوند، اما هنگام استفاده، باید مانند هر صفحه وب دیگر بهینه شوند.

روند بهینه سازی آنها متفاوت است، اما مفاهیم یکسان هستند.

(تصویر دسته پنجم)

آنچه در این مقاله آموختیم

در این مقاله سعی کردیم تا مباحثی که لازم است به عنوان سئو کار به کارفرما خود بگویید و یا اگر فردی تازه کار هستید در مورد آن اطلاع داشته باشید را برای شما شرح دهیم. سئو علمی مبتنی بر تجربه و آمار است این که شما به کسی بگویید که دقیقا چه زمانی سئو تاثیر می‌گذارد امری اشتباه است. شما بر اساس دانشی که دارید و فاکتورهای زیاد دیگر باید در مورد آن نظر بدهید. این فاکتورها شامل موقعیت فعلی، وضعیت حوزه فعالیت و هدف که این فاکتورهای بر عوامل سئو شما در بوجه بندی و ایجاد کمپین تاثیر میگذارد.

شما با توجه به این موارد است که تصمیم می‌گیرید که چگونه و چه میزان برای محتوا، لینک‌ها و ساختار سایت منابع تخصیص بدهید. پس اگر سئوکار تازه کاری هستید لازم است با چشم اندازی بلند مدت و مطمئن بر اساس علم خود اقدام کنید.

موارد دیگری که شما باید از آن دور باشید افسانه و شایعاتی است که در مجامع عمومی همچنان وجود دارد. در این مقاله با بررسی این شایعات و افسانه‌ها سعی کردیم تا بسیاری از آن‌ها را شفاف سازی و با توضیاحت علمی آن را رد کنیم. شما زمانی تصمیمی منطقی می‌گیرید که بر اساس دانش باشد و مخالف دانش افسانه‌هایی است. این شایعات و افسانه‌ها معمولا به خاطر علم کم و یا عملکرد اشتباه یک نفر شکل می‌گیرد. برای جلوگیری از این دسته از مشکلات همیشه باید سعی کنید که از مراجع و منابع درست استفاده کنید.

در ادامه این مقاله با بررسی اهمیت محتوا و لینک سازی برای سئو نقش هر کدام را مفصلا توضیح دادیم. لینک سازی و محتوا دو اهرم قوی و اساسی برای نشان دادن یک وب سایت به مخاطبین آن است.

البته لینک سازی و محتوا باید با توجه به شناخت مناسب از صفحات اساسی یک وب سایت باشد. حال اینکه صفحات اساسی هر وب سایت که باید هر سئوکاری آن را بداند چیست؟

صفحات اساسی یک وب سایت شامل صفحه اصلی، درباره ما، ارتباط با ما، صفحات لندینک و …. است. هر سئوکار با شناخت و کاربرد این صفحات است که می‌تواند یک وب سایت را بهینه سازی کند. تعداد این صفحات ممکن است از آنچه ما برای شما توضیح دادیم بیشتر باشد. پس اگر سایت شما صفحات دیگری دارد که در اینجا ذکر نشده است، تصور نکنید که مهم نیستند.

به یاد داشته باشید، هر صفحه یک صفحه فرود است، به این معنی که هر صفحه می‌تواند و باید بهینه شود. و نه فقط برای بازدید از موتورهای جستجو، بلکه برای قابلیت استفاده و تبدیل تماشگران به مخاطب با اهمیت است.

 

 

 

 

اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در print
نسخه PDF

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *