زمان مطالعه: 9 دقیقه
علاقمندی

No account yet? Register

سبک یادگیری شما چیست؟ 4 سبک یادگیری بر اساس مدل Honey & Mumford

سرفصل های این محتوا

زمانی که ما شروع به یادگیری مطلب جدیدی می‌کنیم بسیار عادی است که از خودمان این سوال را بپرسیم: من دارم چه چیزی یاد می‌گیرم؟ اما کاش برای یکبار هم که شده از خودمان بپرسیم : من چگونه یاد می‌گیرم؟

تحقیقات آموزشی نشان می‌دهد افراد زمانی که می‌دانند یادگیری خودشان ” چگونه” اتفاق می‌افتاد در حقیقت بهتر از کسانی که از این موضوع آگاه نیستند مطلبی را یاد می‌گیرند. شما زمانی که از نحوه یادگیری خودتان Iگاه باشید می‌توانید زودتر به نتیجه برسید.

به خاطر سیستم آموزشی که همه ما کم و بیش درگیرش بودیم ممکن است فکر کنیم یادگیری فقط با یک سبک اتفاق می‌افتد: دانش‌آموزش در کلاس می‌نشید و به حرف های معلم گوش می‌دهند؛ کمی‌ نت‌برداری می‌کند و تمام!

اما افراد صرفا با یک سبک خاص یاد نمی‌گیرند! همه افراد سبک یادگیری منحصر به فرد خودشان را دارند. انسان ها هر کدام خاص هستند و اطلاعاتی که از محیط اطرافشان دریافت می‌کنند را به صورت خاص پردازش می‌کنند.

یادتان باشد به هیچ وقت فقط یک سبک یادگیری وجود ندارد. تعداد زیادی سبک یادگیری وجود دارد که بسته به محیط یادگیری شما، اطلاعات و شخصیت هر فرد تغییر می‌کند.

سبک یادگیری مدل هانی

Peter Honey و Alan Mumford در سال 1986، چهار سبک اصلی برای یادگیری انسان شناسایی کردند. در حقیقت این دو نفر باور داشتند افراد به صورت ناخوداگاه از 1 یا 2 سبک یادگیری استفاده می‌کنند. هر فعالیتی نیاز به یک سبک یادگیری خاصی دارد، اگر شما بتوانید آگاهانه سبک یادگیری خودتان را بشناسید و از سبک های یادگیری دیگری هم استفاده کنید، بهترین نتایج را می‌گیرید.

پیتر و آلان پرسشنامه‌ای برای تشخیص سبک یادگیری افراد نیز طراحی کردند. اما شما می‌توانید بدون پرسشنامه هم فقط با خواندن توضیحات زیر به سبک‌ یادگیری خودتان پی ببرید.


عملگرا ها

4 سبک یادگیری- عملگرا ها
اگر فردی با سبک یادگیری “عملگرا” قرار باشد شنا یاد بگیرد، مستقیما به آن شیرجه می‌زد!

عملگرا ها کسانی هستند که با “انجام دادن” یاد می‌گیرند. آنها دوست دارند اتفاقات جدیدی را تجربه کنند و معمولا کسانی هستند که همه چیز را یکبار امتحان کرده اند. آنها اول عمل بعدا فکر می‌کنند.

دست ها بالا! عملگرا ها بر اساس آزمون خطا یاد می‌گیرند. آنها بدون هیچ پیش‌فرضی درگیر یک تجربه جدید می‌شوند. از زمان حال بودن خوشحال هستند و دوست دارند تجربه های آنی داشته باشند. فلسفه زندگی عملگرا ها این است: در لحظه زندگی کن!

آنها ذهنِ بازی و شکاکیت کمی دارد، به همین دلیل به راحتی درگیر ماجرای جدید می‌شوند. کل روزشان پر از فعالیت های مختلف است. اگر هیجان آنها در حال انجام کاری تمام شود، به سرعت کارشان را عوض می‌کنند تا ماجرای جدید را دنبال کنند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. از حل مشکلات لذت می‌برند، اما در متمرکز ماندن برای رسیدن به هدفی در بلند مدت مشکل دارند.

عملگرا ها زمانی بیشترین میزان یادگیری را را دارند که:

 • با دیگران برای حل مشکلات واقعی همکاری کنند، بازی‌های و رول پلی کنند
 • با اتفاقات جدید، مشکلات و فرصت ها درگیر شوند
 • فرصت رهبری گروهی را داشته باشند
 • یکباره وسط ماجرا پرت شوند

عملگرا ها زمانی کمترین میزان یادگیری را دارند که:

 • مجبور شوند به سخنرانی و ویدئو های آموزشی یا توضیحات طولانی گوش کنند
 • مقدار زیادی از اطلاعات را تحلیل و بررسی کنند
 • به تنهایی بنویسند، بخوانند یا فکر کنند
 • یک ساختار کاملا دقیق را دنبال کنند

منعکس کنندگان

سبک یادگیری منعکس کنندگان
اگر فردی با سبک یادگیری “منعکس کننده” قرار باشد شنا یاد بگیرد، دور می‌ایستد و نحوه شنا کردن دیگران را مشاهده می‌کند.

منعکس‌کنندگان با مشاهده کردن و سپس فکر کردن به هر آنچه اتفاق می‌افتاد یاد می‌گیرند. آنها قبل از اینکه به نتیجه خاصی برسند، از تمامی زاویه ها به یک موضوع فکر می‌کنند و تا می‌توانند اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند. زمانشان به تماشا کردن و گوش کردن می‌گذر. معمولا به عنوان فردی متفکر و کنجکاو شناخته می‌شوند.

منعکس کنندگان به دنبال اطلاعات دست اول از خود موضوع و اطلاعات دست دوم از دیگران اند. آنها به دنبال جمع آوری دانش و اطلاعات در مورد تجربیات گذشته و اتفاقات هستند، برای همین رسیدن به نتیجه خاصی را به صورت مکرر به عقب می‌اندازند و سعی می‌کنند تا جای ممکن بررسی کنند.

منعکس کنندگان در جلسات معمولا عقب می‌نشینند و نظاره گر هستند. آنها ترجیح می‌دهند مردم را از دور تماشا کنند و از این کار بسیار لذت می‌برند. قبل از اینکه صحبت کنند با دقت به نظرات همه گوش می‌دهند و در حقیقت تا می‌توانند اطلاعات جمع می‌کنند. آنها افرادی ساکت و گاهی خونسرد و دست نیافتنی هستند.

منعکس کنندگان زمانی بیشترین میزان یادگیری را را دارند که:

 • قبل از انجام کاری، زمان لازم برای فکر کردن و بررسی داشته باشند
 • فرصت مرور اتفاقاتی که افتاده است را داشته باشد
 • بتوانند اول عقب بیایستند و نظاره گر باشند
 • کار ها را بدون ددلاین محکم انجام دهند

منعکس کنندگان که زمانی کمترین میزان یادگیری را دارند که:

 • مجبور شوند گروهی را رهبری کنند
 • کار ها را بدون آمادگی قبلی انجام دهند
 • به خاطر ددلاین ها به آنها فشار وارد شود

تئوریسن ها

سبک یادگیری تئوریسن
تئوریسن ها ترجیح می‌دهند قبل از هر کاری تئوری پشت آنرا بدانند، آنها قبل از شنا کردن، در مورد تاریخچه آن میخوانند!

تئوریسن ها علاقه مندند تئوری پشت پرده همه کار هارا بدانند. آنها به مدل و حقایق و مبحث های مختلف برای یادگرفتن هر چیزی نیاز دارند. آنها دوست دارند بی‌طرفانه تحلیل کنند و از درگیری نزدیک با موضوع خوششان نمی‌آید.

قانع‌ام کنید! آنها از بحث کردن لذت می‌برند، چون با تئوری‌ها درگیر می‌شوند. تئوریسن ها دریافت های خودشان از یک مسئله را به صورت یک تئوری منطقی در می‌آورند. آنها در حقیقت حقایقی که می‌ببند را تبدیل به تئوری می‌کنند. دقیقا مثل ماشین آب میوه گیری: از بالا اطلاعات واردش می‌کنید. برایتان تئوری و اصول و الگو تحویل می‌دهند.

عاشق تحلیل اند و دوست دارند همه چیز را تحلیل کنند، علاقه مندند اصول اولیه هر چیزی را یاد بگیرند، تئوری و مدل های مربوط به یک موضوعی را بشناسند. فلسه زندگی آنها این است: اگر مسئله‌ای منطقی است پس خوب است.

تئوریسن ها مدام از خودشان این سوالان را میپرسند: آیا این منطقی است؟ ارتباط این با آن چیست؟ چه چیز پنهانی وجود دارد؟ چرا این اتفاق می‌افتد؟ در حقیقت آنها از واقعیت فاصله می‌گیرند تا حقایق را به صورت بی طرفانه تجزیه و تحلیل کنند.

تئوریسن ها زمانی بیشترین میزان یادگیری را را دارند که:

 • برای فعالیتی که می‌خواهند انجام دهند یک مدل، ایده یا سیستم و تئوری داشته باشند
 • در یک محیط کاملا سازمان یافته و شفاف هستند
 • فرصت درک موقعیت های بسیار پیچیده را دارند
 • فرصت پرسش و پاسخ را دارند

تئوریسن ها زمانی کمترین میزان یادگیری را را دارند که:

 • زمانی که از آنها خواسته می‌شود بدون اینکه تئوری و اصول پشت کاری را بداند، انرا انجام بدهد
 • زمانی که فعالیت ها ساختار مشخصی ندارند و یا مبهم هستند
 • زمانی که بیش از حد به احساسات و هیجانات بها داده شود

کاربردگرا ها

سبک یادگیری کاربرد گرا ها
کاربردگرا ها عاشق ایده هایی هستند که بتوانند اجرا کنند و نتیجه اشان را هر چه زودتر ببینند.

کاربرد گرا ها به امتحان چیز های جدید علاقه‌مندند. آنها به دنبال ایده های جدیدی اند که مشکل فعلیشان را حل کنند. آنها ذهن بازی دارند و دوست دارند راه های جدید و جالبی را امتحان کنند. آنها افرادی کاربردی هستند که به دنبال حل مشکلات زندگی وقاعی با ایده های جدید اند.

نشانم بده! آنها استاد اجرا هستند. تئوریسن ها علاقه مندند بدانند ایده ها و تئوری هایی که یادگرفته اند در دنیای واقعی جواب می‌دهند یا نه. یک راهنمایی: آنها عاشق اپلیکیشن‌ها و دوره های جدید هستند. اگر مشکلی داشته باشید، یک کاربردگرا ایده های زیادی برای حل این مشکل برای شما خواهد داشت.

آنها در دوره ها مختلفی شرکت می‌کنند و با ایده های جدید برمی‌گردند. آنها دوست دارند ایده هایی که یادگرفته اند را اجرا کنند و زمانی که نتوانند این ایده هارا اجرا کنند، سرخورده می‌شوند. میانه خوبی از بحث هایی که بدون هدف انجام می‌‌شوند ندارد و می‌خواهند به نتیجه ای از بحث برسند. فلسفه زندگی آنها این است: همیشه راه حل بهتری وجود دارد

کاربردگرا ها زمانی بیشترین میزان یادگیری را را دارند که:

 • ارتباطی قوی بین موضوعی که یاد می‌گیرند و نیاز یا مشکلی که در حال حاضر دارند باشد
 • بتوانند یک مثال یا مدلی را کپی کنند و یا از ان ایده های جدید اقتباس کنند
 • بتوانند چیز های جدیدی را امتحان کنند و از یک متخصص بازخورد بگیرند
 • تکنیک هایی کاملا کاربردی را بیاموزند که برای آنها سودمند است

کاربردگرا ها زمانی کمترین میزان یادگیری را را دارند که:

 • وقتی هیچ سود کاربردی نداشته باشد
 • هیچ راهنمایی برای انجام قدم به قدم کار یا ایده نباشد
 • همه چیز فقط تئوری باشد

اگر هنوز هم موفق به تشخیص سبک یادگیری خودتان نشده‌اید، می‌توانید از تست زیر برای اطمینان بیشتر استفاده کنید.

ارتباط فعالیت های ما با نحوه یادگیری مان

انسان ها معمولا علاقه ای به یک سبک یادگیری خاصی دارند و سعی می‌کنند محیطشان را با سبک یادگیری که دارند وفق بدهند. شما زمانی بیشترین بازدهی را دارید که محیطی که در آن یاد می‌گیرید با سبک یادگیری شما تناسب داشته باشد. برای مثال اگر یک “عملگرا” هستید، احتمالا در مدرسه درس ورزش را بیشتر از درس ادبیات دوست داشتید. اما ما همیشه فرصت انتخاب نداریم. گاهی اوقات مجبوریم با سبک یادگیری متفاوتی از سبک یادگیری خودمان، مطلبی را یاد بگیریم.

اگر شما به صورت اتفاقی از سبک یادگیری های دیگر هم استفاده کرده باشید، در حقیقت شما مهارت بیشتری در یادگرفتن دارید. اگر بتوانید تمامی 4 سبک یادگیری را در خودتان تقویت کنید شما تبدیل به یک یادگیرنده فوق العاده‌ای می‌شوید.

یادگرفتن چگونه یادگرفتن مهمترین توانایی شماست به خاطر اینکه دروازه ای به سمت هرچیزی است که می‌خواهید یاد بگیرید

پیتر هانی (Peter Honey)

چرخه یادگیری اقای کولب (Kolb)

چرخه یادگیری کولب ( kolb )
4 مرحله چرخه یادگیری کولب

یک مدل کمی متفاوت تر نیز، اهمیت استفاده از چند سبک یادگیری را به خوبی نشان می‌دهد. اقای کولب ( Kolb ) همراه دیگر روانشاسان یک مدل جدیدی در مورد یادگیری ابداع کردند که به صورت یک دایره است:

برای اینکه به بهترین صورت یاد بگیرید شما باید این چرخه را به صورت مکرر تکرار کنید:

 1. تجربه کردن: انجام دادن چیزی
 2. مرور کردن: فکر کردن به اینکه چه چیزی اتفاق افتاد
 3. نتیجه گیری: گرفتن نتیجه از انجام دادن کار
 4. برنامه ریزی: تصمیم گیری برای اینکه در آینده چه کاری باید کرد

تکمیل هر یک از این مراحل بسیار حیاتی اند. آن هم نه به خاطر فقط خود مرحله، بلکه به خاطر اینکه تکمیل هر مرحله، یادگیری در مرحله بعدی را بهتر می‌کند.


ارتباط مدل یادگیری آقای کولب با سبک‌یادگیری افراد

در حقیقت مدل اقای کولب (Kolb) ارتباط نزدیکی با مدل سبک ها یادگیری دارد:

سبک یادگیری و چرخه یادگیری

این تصویر کاملا ارتباط بین چرخه یادگیری اقای کولب و سبک یادگیری هر فرد را مشخص می‌کند: برای مثال اگر یک “عملگرا” باشید، شما تجربیات زیادی خواهید داشت اما در نتیجه گرفتن از تجربیات گذشته به حد کافی قوی نخواهید بود. یا اگر تئوریسن باشید به خاطر علاقه تان به نتیجه‌گیری شاید هرگز به سراغ تجربه کردن نروید.

ارتباط بین سبک یادگیری و چرخه یادگیری
 • عملگرا ها تجربه کردن را دوست دارند، آنها میخواهند همه چیز را از نزدیک زندگی کنند
 • منعکس کنندگاه، مشاهده کردن را دوست دارند. آنها می‌خواهند افرادی که تجربه می‌کنند را بررسی کنند تا اطلاعات جمع آوری کنند.
 • تئورییست ها می‌خواهند اطلاعات جمع آوری شده را تبدیل به الگو و ایده های جدید کنند.
 • کاربرگرا ها تمایل دارند تئوری ها و ایده هایی که تئوریسن ها به وجود آورده اند را اجرا کنند.
چرخه یادگیری کولب

اگر بتوانید هر 4 سبک یادگیری را در خودتان قوی کنید، می‌توانید یک یادگیری کامل‌تری را تجربه کنید. در مقاله چرخه یادگیری کولب بیشتر به جزئیات پرداختیم.

چقدر یاد گرفتید؟

با پاسخ دادن به سوالات زیر مطئن شوید که این مبحث را کاملا یادگرفتید:

اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در print
نسخه PDF

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با موضوع فعلی

۱۱ روش ایده‌یابی برای وبلاگ‌نویسی
آموزش تولید محتوا و نویسندگی برای وب سایت
مرتضی اکبری

۱۱ روش ایده‌یابی برای وبلاگ‌نویسی

وقتی به عنوان نویسنده برای چندمین بار ایده‌ای برای وبلاگ‌نویسی ندارید چه می‌کنید؟ راه‌حل سد نویسندگی یا به طور کلی کمبود ایده چیست؟ همه‌ی نویسندگان

ادامه مطلب »

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

ورود به حساب کاربری