زمان مطالعه: 4 دقیقه

مباحثه سازنده؛ راز یک تصمیم گیری اثرگذار

مباحثه سازنده؛ راز یک تصمیم گیری اثرگذار

سرفصل های این محتوا

‘وجود تعارض برای تصحیح اشتباهات رایج در تصمیم گیری ضروریست!”

هدف از “تصمیم گیری گروهی“، گرفتن تصمیمی سنجیده، درست و واقع بینانه در راستای اهداف مورد نظر همه اعضای گروه می‌باشد.
تصمیم گیری گروهی به این معناست که بین اعضای گروه در مورد” انتخاب بهترین روش” برای رسیدن به “اهداف گروه“، توافق حاکم شود.
تلاش گروه‌ها معمولا بر این است که تصمیمات‌ آنها تا حد ممکن اثرگذار باشد.

“راز یک تصمیم‌گیری اثرگذار، یک مباحثه سازنده است.”
تصمیمات” بر اساس ماهیت خود، ذاتا “بحث برانگیز” هستند.
در فرآیند یک تصمیم‌گیری، ابتدا “راهکارهای جایگزین یک اقدام”، پیشنهاد شده و مد نظر قرار می‌گیرند؛ سپس در مورد این که کدام گزینه جایگزین، موثرتر خواهد بود، توافق بعمل می‌آید.

در تصمیم‌گیری‌های موثر، همواره دو مشکل وجود دارد؛ اول این که غالبا گزینه‌های بسیار کمی پیشنهاد می‌شود و اعضاء به بدون در نظر گرفتن سایر جایگزین‌ها به سرعت در مورد اولین گزینه‌ی منطقی پیشنهاد شده به توافق می‌رسند؛ و دوم این که تنها بعضی از گزینه‌های جایگزین پیشنهادی به طور کامل مورد بحث قرارمی‌گیرند و آن دسته از گزینه‌ها که حامی مشخصی ندارند، اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

چنانچه بین اعضای گروه، یک “مباحثه سازنده”، شکل بگیرد که که در آن، ایده‌ها، اطلاعات، نتیجه‌گیری‌ها، رویه‌ها و نظرات یک شخص در تضاد با دیگران باشد، اما این دو جریان به دنبال دستیابی به توافقی بر پایه بهترین عقاید مستدل خود باشند، این دو مشکل، دیگر به وجود نمی‌آید.

مراحل ایجاد یک مباحثه سازنده

برای ایجاد یک مباحثه سازنده به هنگام تصمیم‌گیری، اعضای گروه:
1- مشکل را تعریف می‌کنند.

2- چند روش جایگزین را که ممکن است موجب حل مشکل شود، پیشنهاد می‌کنند.

3-.” تیم‌های حمایتی” را که شامل دو یا چند نفر از اعضای گروه است، تشکیل می‌دهند تا اولا بهترین مورد ممکن را از میان یکی از روش‌های جایگزین ارائه دهند و ثانیا به تحلیل و رد منتقدانه سایر گزینه‌ها بپردازند؛ این کار باعث می‌شود که برای هر اقدام، یک جلسه عادلانه و کامل برگزار شده و از مزایا و معایب آن اقدام نیز یک تحلیل منتقدانه، صورت گیرد.

هر تیم حمایتی در مورد موضع خود، تحقیق نموده و در مورد “کامل و منصفانه بودن” موضع خود، یک سخنرانی متقاعد کننده در گروه ایراد می‌کند؛ هدف تیم، متقاعد کردن سایر تیم‌های حمایتی در مورد اعتبار روش جایگزین تیم است.

4- هر تیم حمایتی، بی وقفه، “بهترین حالت ممکن” برای “اقدام جایگزین” خود را به کل گروه ارائه می‌دهد. سایر تیم‌های حمایتی با دقت گوش داده، یادداشت نموده و برای یادگیری اطلاعات ارائه شده، تلاش می‌کنند.

5- اعضای گروه یک بحث باز برگزار می‌کنند که مشخصه آن حمایت، تکذیب و رد است. تیم‌های حمایتی، صحت اطلاعات و منطق مواضع مخالف خود را به چالش می‌کشند.
اعضای هر تیم، ضمن دفاع از موضع خود در تلاش جهت متقاعد نمودن سایر تیم‌های گروه در مورد اعتبار خود هستند.
برای ارائه استدلال و تفکر انتقادی در سطوح بالاتر، تیم‌ها باید با بررسی نتیجه گیری‌های یکدیگر به حرکت خود ادامه دهند.
اعضاء برای حمایت از تصمیمات یکدیگر درخواست اطلاعات می‌کنند؛ بنابراین باید دلایل منطقی را مشخص نموده و دلیل اعتبار و منطقی بودن آنها را نشان دهند. اعضا از قوانین خاصی برای مباحثه سازنده پیروی می‌کنند؛ گاهی اوقات باید یک “وقت استراحت” در نظر گرفت تا تیم‌های حمایتی بتوانند تشکیل جلسه داده و استدلال‌های جدیدی را آماده کنند.

6- اعضای گروه باید روحیه مباحثه را در خود تقویت نموده و موضع دفاع سرسختانه خود را حفظ کنند؛ “بحث” اعضاء برای دفاع از موضع خود باید “محکم” و “متقاعد کننده” باشد و تا آنجا که می‌توانند به ارائه حقایق، جهت حمایت از روش جایگزین خود بپردازند.

اعضاء همچنین باید نقادانه به مواضع تیم‌های مخالف گوش دهند، از آنها حقایق پشتیبان‌شان را جویا شده و سپس به “ارائه استدلال‌های متقابل” بپردازند. اعضا باید به خاطر داشته باشند که این یک موضوع پیچیده است و آنها باید همه روش‌های جایگزین پیشنهادی را برای یک “تصمیم گیری خوب” کاملا درک کنند.

7- اعضای گروه باید با جمع‌بندی و شرح و بیان مزایا و معایب همه روش‌های جایگزین پیشنهادی، درک درست خود را از آنها ثابت نمایند.
حامیان پیشنهاد جایگزین” نیز برای بیان موارد مثبت یک روش جایگزین باید هر چیزی را که نادرست بیان شده، تصحیح نموده و نکات از قلم افتاده را اضافه کنند تا همه اعضاء از درک درست همه گزینه‌های مورد بررسی مطمئن شوند.
برای تصمیم‌گیری منطقی و با کیفیت، اعضاء باید مشکل را از همه نقطه نظرهای موجود، مورد مشاهده قرار دهند.

8- اعضای گروه برای رسیدن به بهترین تصمیم مستدلی که از طریق “اجماع” می‌توانند بدان دست یابند، حمایت از موضع خود را کنار گذاشته و تنها زمانی نظر خود را تغییر می‌دهند که حقیقت و منطق، ضرورت انجام ان را به وضوح نشان دهند. گاهی اوقات تصمیم نهایی، متفاوت‌ترو با کیفیت‌تر از گزینه‌های اصلی در نظر گرفته شده‌است.

سرانجام، با نهایی شدن یک تصمیم، همه اعضاء صرف نظر از اینکه آیا در ابتدا خواستار آن بوده‌اند یا خیر، خود را متعهد به انجام آن می‌دانند.

تصمیم‌گیری“، ذاتاً شامل” تعارض بین شیوه‌های جایگزین” است. این در درجه اول تعارض بین ایده‌ها است که تبدیل به یک مباحثه می‌شود.
به منظور “مدیریت یک مباحثه سازنده“، همه اقدامات جایگزین باید به شدت مورد حمایت و انتقاد قرار گیرند.

به یاد داشته باشیم که”تصمیمات با کیفیت“، همواره از میان بحث و جدل‌های داغ، سربرآورده‌اند.

اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس‌اپ
اشتراک گذاری در print
نسخه PDF

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط با موضوع فعلی

وبمستری چیست؟ و وبمستر کیست؟
آموزش وبسمتری و کسب درآمد اینترنتی
فرشید امین‌زاده

وبمستری چیست؟ و وبمستر کیست؟

کلمه “وبمستر Webmaster” در سراسر اینترنت معانی مختلفی پیدا کرده که طبعا ما هم یاد گرفته ایم با همان معانی (گاهی اشتباه) بکار ببریم. وبمستر

ادامه مطلب »
۱۱ روش ایده‌یابی برای وبلاگ‌نویسی
آموزش تولید محتوا و نویسندگی برای وب سایت
مرتضی اکبری

۱۱ روش ایده‌یابی برای وبلاگ‌نویسی

وقتی به عنوان نویسنده برای چندمین بار ایده‌ای برای وبلاگ‌نویسی ندارید چه می‌کنید؟ راه‌حل سد نویسندگی یا به طور کلی کمبود ایده چیست؟ همه‌ی نویسندگان

ادامه مطلب »

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

ورود به حساب کاربری